Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Zor durumdaki 9 AVM’ye süre verildi

Zor durumdaki 9 AVM’ye süre verildi

Türkiye’deki dokuz alışveriş merkezi, finansal zorlukları aşmak için üç aylık bir süreçle destekleniyor. Forum İstanbul, Marmara Forum, Forum Çamlık, Forum Aydın, Forum Erzurum, Forum Kapadokya, Forum Ankara, Gordion ve Forum Magnesia alışveriş merkezlerinin sahibi olan şirketlere, finansal sorunları çözmeleri için üç ay süre tanındı.

Bu alışveriş merkezleri Multi Corporation tarafından işletiliyor ve şirket, Avrupa genelinde 80’e yakın perakende satış varlığını yönetiyor.

Şirketlerin, özel finansal kurumlarla yaşadığı zorluklar nedeniyle iş sürekliliğini sağlamak adına yeni bir sürece girdiği belirtildi. AVM’lerin ülke ekonomisi, istihdam ve sürdürülebilirlik için önemli olduğu vurgulanarak, değer kayıplarını engellemek ve istihdamı sürdürmek amacıyla geçici bir mühlet verildiği ifade edildi.

Verilen süreçte şirketler, iş ve finansal süreçlerinde aksamalar yaşanmaması için çaba göstereceklerini ve iş sürekliliğini sağlamayı amaçladıklarını belirtti. Açıklamada, bu kararın AVM’leri ve tüm paydaşları korumak adına alındığı vurgulandı.

Sektördeki uzmanlar, AVM’lerin uzun süredir finansal zorluklar yaşadığını ve döviz bazlı kredilerin TL’ye dönüştürülmesi gerektiğini ifade ediyor. Aksi takdirde, birçok AVM’nin bankalara devredilme riski bulunduğu belirtiliyor.

Türkiye’deki AVM’lerin toplam borcunun 12 milyar dolar civarında olduğu ve bunun %88’inin yabancı para birimiyle olduğu bilgisi veriliyor. Bu durum, TL’nin döviz karşısında yaşadığı değer kaybıyla birlikte AVM’lerin borç ödeme konusunda zorluk yaşamasına neden oluyor.