Yüz Gerdirme Ameliyatı

Yüz gerdirme ameliyatı veya ‘Ritidektomi’, kozmetik cerrahide yüzeye daha genç bir görünüm vermeyi amaçlayan bir operasyondur. Yüz bölgesindeki fazla cilt çıkarılarak yüzün alt yarısını yeniden şekillendirmeyi amaçlar. Yüz germe cerrahisi zamanın, stresin ve elementlere maruz kalmanın zararlı etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için yüz estetiği sağlayan bir cerrah, estetik açıdan daha hoş bir kontur görünümü yaratmak ve yüz yapısını canlandırmak için yüzün altında yatan kasları kaldırıp sıkıştıracaktır. Daha sonra yaşlı, yorgun bir görünüme sebebiyet veren fazla yağ ve cildi kaldıracaktır.

 Deneyimli ve yetenekli bir plastik cerrah, sanatsal bir gözle ve olağanüstü özenle bu prosedürü yerine getirecek ve böylece hasta daha genç ve diri bir yüz hattına sahip olabilecektir.

 Pek çok cerrah, rahatsızlığı ve kesintiyi en aza indirgemek için gelişmiş teknikler kullanır. Yüz germe ve türevi operasyonlar sigorta kapsamında değildir. Bununla birlikte, plastik cerrahinin maliyeti ile size yardımcı olacak birçok finansman seçeneği bulmak da mümkündür. Nitelikli hastalar için, yüz germe ameliyatı gelecek yıllar için daha taze, daha genç bir görünüm sağlayan mükemmel bir yatırım olabilir.

Çene çizgisi etrafında gevşek, asılı deri, gerdirme yöntemiyle sıkılştırılabilir. Aynı zamanda bu operasyonla ağız ve burun çevresindeki derin kırışıklıkları ve çene altındaki ve boyundaki aşırı miktardaki cildi ve yağları kaldırılabilir. Bunun yanı sıra yüzün altta yatan dokuları da sıkılaştırılabilir ve alın, yanaklar, kaşlar, göz kapaklarını iyileştirmek için cerrahi müdahale ile tamamlanabilir.

 Yüz Gerdirme Ameliyatı Nedir

Bir yüz germe operasyonu ile yüzdeki aşırı cilt temizlenir. Yüzgerme carrahisi genellikle ayaktan tedavi prosedürü olarak yapılır. Lokal anestetik ve sakinleştirici maddeler veya genel anestezi uygulanabilir.

 Ameliyattan önce plastik cerrah hastanın tıbbi geçmişini gözden geçirir. Örneğin sigara kullanıyor mu, hangi ilaçları kullanıyor, varsa alerjileri nedir, vücutta yara var mı, cildin durumuyla ilgili sorularla müdahale edilecek kişi cerrah tarafından tanınır. Yani uygulamalar kişiye göre farklılık gösterir. Doktor ve hasta, ameliyatın neyi kapsayacağını, kullanılacak anestezi türünü, iyileşmeyi ve potansiyel gelişebilecek komplikasyonları birlikte kararlaştıracaklardır. Ayrıca cilt tipi ve kemik yapısına göre ameliyatın amaç ve beklentilerini de incelemeleri gerekecektir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nasıl Yapılır

 İşlem genellikle 2 ila 5 saat sürebilir ve kişi ameliyattan sonra genellikle eve dönebilecek durumda olur.

 Operasyonu yapacak olan cerrah, cildi derin yüz kaslarından ve yağdan arındırır. Cildi hafifçe yukarı ve arka yöne doğru çeker ve fazla cildi çıkarır. Yüzün daha derin dokularını da sıkıştırır. Cildi ve boynun daha derin dokularını sıkılaştırmak için çenenin altında küçük bir kesik veya kesim yapılabilir. Fazlalık kan ve sıvıları atmak için bir veya iki gün boyunca kulakta derinin altına bir boşaltma yerleştirilebilir ve bandajlar uygulanır.

Yüz Gerdirme Ameliyatında Cerrahi  Teknikte Yenilikler

 Kozmetik prosedürleri iyileştirmek için sürekli olarak yeni yöntemler geliştirilmektedir. Bu prosedürlerin birçoğu iyileşmeyi daha hızlı ve daha kolay yapmakla birlikte çoğu kez geleneksel bir yüz germe modifikasyonudur.

 Operasyon genellikle çenenin altına bir inçlik kesi yapılarak lokal anestezi altında yapılır. Lazer, çenenin altındaki yağların bir kısmını eritmek ve cildi sıkıştırmak için kullanılır. Bu yöntemle yüz kaldırılmış bir şekilde toparlanır.

 Endoskopi yüz ve kaş kaldırmalarında kullanılabilir. Küçük kameralar kullanmak daha küçük insizyonlara izin verir. Bu, dokuların daha az travma ve daha hızlı bir iyileşme göstereceği anlamına gelir.

 Endoskopi yüz ve kaş kaldırmalarında kullanılabilir. Küçük kameralar kullanmak daha küçük insizyonlara izin verir. Bu, dokuların daha az travma ve daha hızlı bir iyileşme göstereceği anlamına gelir.

 Alın derisi, ön saç çizgisinde yapılacak küçük kesiklerle kaldırılabilir. Sonra sarkma veya sarkmayı önlemek için daha derin dokular da kaldırılır ve sabitlenir.

 Liposuction yüzdeki yağın, genellikle çene ve boyun arasındaki fokal depolarını kaldırabilir. Bu, yüz germe operasyonunun bir parçası olarak veya ayrı bir prosedür olarak yapılabilir.

 Yara izi ve iyileşme zamanı, geleneksel bir yüz gerdirme opersyonundan daha kısadır.

 İnsanlar genellikle bir yüz germe işlemini göz kapağı ameliyatı ve diğer yüz işlemleri ile birleştirerek uygulamak isterler.

Yüz Gedirme Operasyonı Neyi Değiştirir

 Bir cilt düzenleme işlemi, pürüzsüz ve daha genç bir görünüm yaratmayı amaçlar. Buna göre:

 1.  Yüzdeki sarkma giderilir ve cilt sıkılaştırılır
 2.  Çene hattı çevresinde yanakların sarkıklığı azaltılır
 3.  Ağzın köşeleri kaldırılır
 4.  Yanaklar ve dudaklar arasındaki kırışıklıklar azaltılır.
 5.  Kulağın önündeki ve arkasındaki kesikler genellikle farkedilir olmazlar. Bununla birlikte, bazı dezavantajlar olabilir:
 6.  Bir yüz gerdirme sonsuza kadar etkili olmayabilir.
 7.  Araştırmalara göre ameliyattan beş buçuk yıl sonra sıkılaştırmaların yüzde 21’inin yenilenme ihtiyacına karşın; insanların yüzde 76’sının ameliyat öncesinde olduğundan daha genç olduğunu gösteriyor.
 8.  Erkeklerde ise, cerrahi sonrası doğal görünüm elde etmek daha zor olabilir, çünkü kulaklarının önüne saçları ya da yanakları vardır. Favori yanaklar geriye ve yukarıya çekilirse, bu tuhaf görünebilir.
 9. Operasyon sırasında çok fazla cilt çıkartılırsa, yüz geri çekilebilir ve ürküyor gibi bir yüz ifadesine sebebiyet verir.

 Bunlardan ayrı olarak bu operasyon oldukça maliyet içerir.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Riskleri ve Komplikasyonları

Yüz germe cerrahisinin komplikasyonları oldukça nadirdir ve nitelikli ve tecrübeli bir meslek mensubu tarafından gerçekleştirildikleri taktirde bu tür kozmetik işlemler genellikle güvenlidir. Tabii ki bu durum tamamen risk yok anlamına gelmemeli.

 Yüz germe cerrahisinin riskleri ve komplikasyonları arasında şunlar yer alır:

 1.  Kanama
 2.  Morarma
 3.  Anestezi komplikasyonları
 4.  Kasları kontrol eden fasyal sinirlerde hasar
 5.  Enfeksiyon
 6.  Kesiklik yerinde saç dökülmesi (bu nadirdir)
 7.  Uyuşma (günler veya haftalar içinde iyileşebilir)
 8.  Doku ölümü
 9.  Yüzün iki yüzü arasında düzensizlik

 Hasta ameliyattan sonraki günlerde ağrı, kızarıklık veya şişlik yaşarsa, tıbbi yardım gerekecektir.

 Yüksek ateşlenme de bir enfeksiyona işaret ediyor olabilir.

Yüz Gerdirme Operasyonu – Ameliyatı Öncesi Öneriler

 Operasyona karar verilmeden önce aşağıdaki hususlar tartışılmalı ve dikkate alınmalıdır:

 1.  Yüz germe ameliyatı ciddi tıbbi problemleri olanlar için önerilmez. Kişinin iyi bir zihinsel ve fiziksel sağlığı olmalıdır.
 2.  Yüksek tansiyonlu ve diyabetli hastalarda komplikasyon riski yüksektir.
 3.  Sigara ve tütün kullanımı ameliyat sonrası komplikasyon riskini arttırır. Yara iyileşmesinde sorunlara yol açabilir. Yüz germe operasyonunu düşünen kişi sigara içmeyi bırakmalı veya nikotin ürünlerini kullanmalıdır.
 4.  İyi bir cilt esnekliği ve kemik yapısı size en iyi sonuçları verecektir.
 5.  Hastalar ameliyattan önce en az bir hafta aspirin kullanmamalıdır.
 6.  Kozmetik cerrahi ciddi bir karardır! Bunun bilincinde olmak önemlidir. Çünkü sonuçlar genellikle kalıcıdır.

 Yüz Gerdirme Ameliyatı – Operasyonu Sonrasında Neler Yapılmalı

 1.  Çoğu hastada bir miktar rahatsızlık duyulur; ancak ilaçlar hassasiyetleri hafifletir.
 2.  Çürüme ve şişme 2 gün sonra en kötü haldedir ve birkaç gün süreceklerdir.
 3.  Kurtarma normal olarak yaklaşık 2 hafta sürer. Bu durumun 4 hafta sonra tekrar başlama ihtimali vardır.
 4.  Ameliyattan sonraki bir hafta içinde dikiş kaldırılır.
 5.  İnsizyonlar ve bandajlar kuru tutulmalı ve hasta banyo ve yıkamayla ilgili özel talimatlara uymalıdır.
 6.  Doktorun talimatlarına uymanız önemlidir, çünkü bu iyileşme sürecini hızlandıracak ve mümkün olan en iyi sonucu verecektir.
 7.  Bir süre için uyuşukluk ve kas sertliği normaldir. Yara izlerinin tamamen yok olması neredeyse bir yıl sürebilir.
 8.  Dengeli bir diyetle sağlıklı bir yaşam tarzı ve cildin görünümünü korumaya yardımcı olması bakımından egzersiz ve spor vücudu daha çabuk toparlayacaktır.
 9.  Sigara içmekten kaçınma ve alkol alımı, stres, güneşe maruz kalma ve temizlik ürünleriyle doğrudan temasın sınırlandırılması, cildin genç görünümünü genişletmeye yardımcı olacaktır.

Yorum yapın