DOLAR 19,0393 0.09%
EURO 20,5561 0.27%
ALTIN 1.187,380,01
BITCOIN 5407150,16%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yumurtalık Kisti Nedir? Yumurtalık Kisti Belirtileri ve Tedavisi

ABONE OL
19 Eylül 2022 19:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yumurtalıklar kadın cinsel organın en önemli parçalarıdır. Her kadında 2 adet yumurtalık yer almakta ve içeride yer alan yumurtalar her adet döngüsünde yavaş yavaş azalmaktadır. Rahim içerisinde yer alan bu organlar hormonların dengeli olup olmadığına bağlı olarak çalışmaktadır. Kişide hormonel bir dengesizlik varsa bu durum yumurtalıkları çalışmamasına neden olacaktır. Yumurtalıklarda diğer organlar gibi sorun yaratabilmektedir. Bu sorunlardan ilki yumurtalık kistidir. Yumurtalık kisti nedir sorusu birçok kadının en merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Bunun sebebi herkeste oluşabilme ihtimalinin bulunması ve bunun birçok kadını endişelendirmesidir.

Peki, yumurtalık kisti nedir? Yumurtalık kisti, içerisinde sıvı bulunan bir çeşit kisttir. Kistler vücudun her alanında oluşabildiği gibi yumurtalıklarda da oluşabilmektedir. Kist dendiğinde birçok insanın aklına kanser ve tümör problemleri gelmektedir. Fakat yumurtalık kistlerinin birçoğu iyi huyludur ve alındıkları sürece bir problem oluşmayacaktır. Yumurtalık kistinin kanserli çıkması çok sık rastlanan bir durum olmasa da mümkündür. Bu durumda kişiye farklı tedaviler uygulanması gerekecektir. Kistlerin boyutları genellikle küçük olmaktadır ve bu ufak boyutlu kistler çok ciddi müdahalelere gerek kalmadan yok edilebilmektedir. Ameliyat, yalnızca kist büyükse ve alınması gerekiyorsa gerçekleştirilecektir.

Yumurtalık kisti nedir ve neden oluşur?

Yumurtalık kisti oluşumu nedenleri oldukça çeşitlidir. Bazen genetik faktörler bile kist oluşumuna neden olmaktadır. Adet döngüsü içerisinde gerçekleşen kist oluşumu genellikle ufak boyutludur ve adına fonksiyonel kist denmektedir. Fonksiyonel kistlerin oluşum nedenleri aşağıdaki gibidir;

 1.  Bu tarz kistlerin oluşum nedeni tamamen adet döngüsüdür ve bir süre sonra kendiliğinden yok olacaktır.
 2.  Adet döngüsü sonucu açığa çıkan kistler bazı kadınlar tarafından anlaşılamasa da bazen ağrı yapabilmektedir.
 3. Bu durumda bir ultrason muayenesi olunması tavsiye edilmektedir.
 4. Diğer kistler ise fonksiyonel kistler gibi değildir. Daha nadir görülen diğer kistlerin oluşum nedenleri de değişiklik gösterecektir.
 5. Bu tarz farklı kistlerin en sık görülen nedeni yumurtanın açılmasıdır. Adet döngüsü sırasında atılan yumurtalar bazı durumlarda açılmakta ve içerisine sıvı dolarak kist oluşumuna neden olmaktadır.
 6. Bu ve bunu gibi nedenlerle oluşan yumurtalık kistleri birçok belirti verecektir. Kistlerin iyi huylu olma ihtimali ne kadar yüksek olursa olsun bir kadın doğum uzmanına görünülmeli ve kist ile ilgili son durum öğrenilmelidir.

Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kisti oluşumunun anlaşılabilmesi ve incelenmesi için hastanın belirtilerden haberdar olması ve bu belirtileri gördüğünden kist probleminden şüphelenmesi gerekmektedir. Yumurtalık kisti her zaman belirti veren bir kist çeşidi değildir. Kistlerin birçoğu hasta anlamadan yok olmaktadır. Fakat boyutu daha büyük olanlar çeşitli belirtiler verecek ve bu tarz yumurtalık kisti belirtileri hasta tarafından anlaşılacaktır. En sık görülen yumurtalık kisti belirtileri şunlardır;

 • Kasık bölgesinin üzerinde görülen ağrı
 • Mide bulantısı ve halsizlik
 • Meme hassasiyeti
 • Karın bölgesinde görülen şişlik ve baskı hissi
 • İdrar kesesinde baskı ve sık idrara çıkma

Tüm bu yumurtalık kisti belirtileri biraz daha büyük boyutlu bir yumurtalık kistine sahip olunduğunun göstergesidir. Karın bölgesinde farklılıklar hissediliyorsa ve sürekli bir şişkinlik varsa bir jinekoloğa görünülmeli ve gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Bu sayede kistin hangi boyutta ve ne durumda olduğu anlaşılacaktır.

Yumurtalık kisti teşhisi nasıl konur?

Yumurtalık kisti teşhisi konabilmesi için hastanın üzerindeki belirtileri anlaması ve bir uzmana başvurması gerekmektedir. Bu sayede gerekli tüm testler ve tetkikler yapılarak yumurtalık kisti teşhisi konacaktır. Yumurtalık teşhisi için uygulanan tam 4 yöntem bulunmaktadır. Bunlar yöntemler aşağıdaki gibidir;

 •  Hamilik testi
 •  Ultrasonla kontrol
 •  Laparoskopi uygulaması
 •  Kan testi ile kist tespiti

Hamilelik testi yapıldığında sonuç pozitif çıkıyorsa ve hastanın hamile olma ihtimali yok ise bu en önemli kist tespitlerinden biri olacaktır. Bunun yanı sıra kan testi ve ultrasonla yapılan kontrollerde kistin teşhis edilmesini sağlayacaktır.

Yumurtalık kisti tedavisi nedir?

Yumurtalık kisti tedavisi denince akla ameliyat gelmektedir. Fakat tek tedavi yöntemi ameliyat değildir. Hastanın sağlık durumuna bağlı olarak şekillenen yumurtalık kisti tedavisi yöntemleri aşağıdaki gibidir;

 1.  Doğum kontrol hapları
 2.  Hasta takibi
 3.  Ameliyat

Hastaların birçoğuna ilk aşamada doğum kontrol hapı verilmektedir. Bu hap kistin boyutunu küçültecek ve yeni bir kist oluşumunu önleyecektir. Eğer kist çok büyükse ve hiçbir şekilde küçülmüyorsa geriye kalan tek yumurtalık kisti tedavisi ameliyat olmaktadır. Ameliyat kişinin durumuna göre değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda yumurtalıkların alınması bile gerekebilmektedir. Bu noktada en doğru kararı tedaviyi gerçekleştirecek olan kadın doğum uzmanı verecektir. Kist ameliyatlarında en çok laparoskopi tekniği tercih edilmektedir.

Bu teknik ameliyatın kapalı bir şekilde gerçekleştirilmesi anlamına gelmektedir. Böylece hasta çok daha kolay ve hızlı bir şekilde iyileşecektir. Kistin boyutu müsaitse birçok doktor bu yöntemi tercih edecektir. Estetik olarak da oldukça avantajlı olan bu ameliyat sonucunda hasta çok daha kolay bir şekilde toparlanacaktır. Kist kapalı ameliyata uygun değil de laparotomi denilen açık ameliyat yöntemi uygulanacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.