Yemek Yerken Ve Yutkunurken Acı Ve Ağrı

Yemek yerken ya da herhangi bir şey içerken boğazda acı ve ağrılar oluşabilmektedir. Yutkunurken daha çok hissedilen bu acı ve ağrılar genelde yemek borusu rahatsızlıklarından kaynaklanmaktadır. Boğaz bölgesi yemek borusuyla doğrudan bağlantılı olduğundan yemek borusundaki rahatsızlıklar, boğaz bölgesinde hissedilebilmektedir. Boğazda meydana gelen bu acı yemek yerken, nefes alıp verirken ve yutkunurken kişinin rahatsız olmasına neden olmaktadır.Yemek yerken ve yutkunurken acı ve ağrının hissedilmesinin en bilindik nedenlerinden biri boğaz enfeksiyonu rahatsızlıklarıdır. Boğaz enfeksiyonu rahatsızlıklarında yutkunurken, yemek yerken zorlanma gibi durumlar görülebilmektedir. Boğaz iltihaplanması ve boğaz enfeksiyonu rahatsızlıklarından kaynaklanabilen bu ağrıların bir çok nedeni de olabilir.

Tümör Hastalıkları

Vücudun herhangi bir bölümünde oluşabilen tümörler, kistler boğaz bölgesinde de oluşabilmektedir. Boğaz bölgesinde oluşan tümörler beraberinde yutkunma ve yemek yerken zorlanma gibi sonuçları doğurur. Tümörlerden kaynaklı yutkunma sırasında hissedilen acı ve ağrılar kanser gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden kesinlikle uzman bir doktora başvurulmasını öneriyoruz.

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Vücutta yemek borusu, boğaz ile doğrudan bağlantılıdır. Bu nedenle yemek borusunda meydana gelen rahatsızlıklar doğrudan boğazda rahatsızlıkların oluşmasına da neden olmaktadır. Yemek borusundaki rahatsızlıklar yutkunurken acı ve ağrı hissedilmesinin nedenleri arasındadır.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıklar boğaz enfeksiyonlarına ya da iltihaplanmalarına neden olabilmektedir. Soğuk algınlığından kaynaklı boğaz enfeksiyonu rahatsızlığında yutkunurken zorlanma, acı ve ağrı hissedilebilmektedir. Genelde bu nedenden kaynaklı acı ve ağrılar kısa sürede tedavi gerektirmeden geçmektedir.

Sigara İçmek

Sigaranın sağlık açısından bir çok zararı olduğu gibi boğaz enfeksiyonu rahatsızlıklarının da nedeni olabilmektedir. Sigara nefes borusunu etkileyerek, enfeksiyonlara ve iltihaplanmalara neden olabilmektedir. Sigara içmeye bağlı boğazda meydana gelebilecek enfeksiyonlar sonucunda yemek yerken ve yutkunurken ağrılar oluşabilmektedir.

Yorum yapın