Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ile Uzaya Fırlatılıyor

Türkiye, tarihinde ilk kez bir insanlı uzay görevine hazırlanıyor. Alper Gezeravcı liderliğindeki Axiom Mission 3 (Ax-3) mürettebatıyla birlikte, gece 01.11’de gerçekleşecek fırlatma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yola çıkacak.

Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Axiom Mission 3 ile Uzaya Fırlatılıyor

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı, Florida’da Uzaya Fırlatılacak

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın liderlik ettiği roket, 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 01.11’de Florida eyaletinde uzaya fırlatılacak. Bu, Cumhuriyet tarihinin ilk insanlı uzay görevi olarak tarihe geçecek bir olay.

Taksim Meydanı’nda Heyecanlı Bekleyiş

Fırlatma töreni, 17 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 23.00’ten itibaren Kızılay ile Taksim’deki planetaryumlardan da takip edilebilecek. İstanbul Taksim Meydanı’nda ve Ankara’daki meydanlarda kurulan dev kubbeli planetaryumlar, Alper Gezeravcı’nın fotoğrafları ve uzay misyonunun logolarıyla donatıldı.

Bilim Merkezlerinden de Takip Edilecek

Ankara ODTÜ yerleşkesinde bulunan TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Yer İstasyonu’nda görevli uzay mühendisleri ve bilim adamları, astronotun uzay istasyonuna yolculuğunu anbean takip edecek. Fırlatma töreni, sadece meydanlarda değil, aynı zamanda Konya Bilim Merkezi, Bursa GUHEM, Bilim Üsküdar, Antalya Bilim Merkezi, Gaziantep Müzeyyen Erkul Bilim Merkezi, Aksaray Bilim Merkezi, Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi ve Kayseri Bilim Merkezi’nde de izlenebilecek.

Axiom Space’in Ax-3 Görevi ve Mürettebatı

Axiom Space’in ISS’e göndereceği “Ax-3” görevinde Alper Gezeravcı liderliğinde 4 kişilik mürettebat yer alacak. Görevde yer alacak diğer isimler ise ABD ve İspanya’yı temsilen misyon lideri Michael Lopez-Alegria, İtalyan Hava Kuvvetlerinden Pilot Walter Villadei ve Avrupa Uzay Ajansı adına katılan İsveçli Marcus Wandt olacak.

Uluslararası Uzay İstasyonuna Kenetlenme 19 Ocak’ta

Uluslararası Uzay İstasyonu’na kenetlenme ise 19 Ocak saat 13.15’te gerçekleşecek. Bu önemli adım, Türkiye Milli Uzay Programının ilk insanlı uzay misyonu hedefine ulaşmasını sağlayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Verdiği Türk Bayrağı Yanında

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kendisine verilen Türk bayrağını yanında götürecek. 14 gün sürecek olan uzay yolculuğunda, Gezeravcı, “TC100ISS” milli çağrı işaretiyle iletişim kuracak ve 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

“Saatlerinizi gece 01.11’e kurun! Türkiye’nin insanlı ilk uzay yolculuğu için nefesler tutuldu.”