Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’de Yapay Et Mi Üretilecek? Tarım ve Orman Bakanlığından Çarpıcı Açıklama

Türkiye’de Tarım ve Orman Bakanlığı, yapay et üretimine izin verilmeyeceğini net bir şekilde belirtti. Bakanlık, ülkedeki tüketim alışkanlıkları ve gelenek göreneklere uygun olmadığı gerekçesiyle yapay etin ticarileşmesine karşı çıkıyor.

Türkiye’de Yapay Et Mi Üretilecek? Tarım ve Orman Bakanlığından Çarpıcı Açıklama

“Herhangi Bir İzin veya Çalışma İzni Yok”

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda İşletmeleri ve Kodeks Daire Başkanı Selim Kaplan, yapay etin Türkiye’de ticarileşmesine izin verilmeyeceğini net bir şekilde belirtti.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI OLARAK VERDİĞİMİZ BİR İZİN YOK

Kaplan, “Şu anda yapay etle ilgili bakanlığımızın herhangi bir vermiş olduğu izin yok ve çalışma izni de yok. Zaman zaman bazı üniversitedeki hocalarımızın buna ilişkin çalışmalar yaptığı basına yansıyor. Bunları da görüyoruz. Ama bizim, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak vermiş olduğumuz bir izin yok. Velev ki bu hocalarımız bu şekilde ve böyle çalışmalar yapıyor ve ‘bu ürünleri biz üreteceğiz’ dediler. Kesinlikle üretmiş olsalar bile bunu ticarileştirmeleri söz konusu olamayacak Türkiye’de” diye konuştu.

“BUNA İLİŞKİN BİR MEVZUAT ÇALIŞMAMIZ DA YOKTUR”

Kaplan, bakanlık olarak hayvan varlığını koruma ve hayvancılığı geliştirme politikaları ürettiklerini vurgulayarak, “Bunun için çalışmalar yürütüyoruz. Tabii ki ülkemizin bazı hassasiyetleri var. Tüketim alışkanlıkları var. Gelenek göreneklerimiz var. Bu noktada da yapay etin bizim ülkemizin beslenme alışkanlığına uygun olmadığını değerlendiriyoruz. Bu yüzden de Sayın Bakanımızın da ifade ettiği gibi kesinlikle yapay etin Türkiye’de şu an için ne üretimine izin verilmiştir ne çalışmasına bizim açımızdan verilen bir izin vardır, ne de buna ilişkin bir mevzuat çalışmamız var, ne de bir düzenlememiz var. İşin gerçeği de buna ilişkin zaten herhangi bir düzenlemeyi de düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

BAKAN YUMAKLI: YAPAY ET GÜNDEMİMİZDE YOKTUR, OLMAYACAKTIR

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı da geçen hafta yaptığı açıklamada, “Yapay et bakanlığımızın hiçbir zaman gündeminde olmamıştır, olmayacaktır. Yapay et üretimine izin verilmesi söz konusu değildir. Yapay et konusunda herhangi mevzuat çalışması da yoktur, olmayacaktır. Ülkemiz hayvancılığını geliştirmek için çalışıyoruz. Hayvan varlığımızı ve mevcut hayvan varlığımızın verimliliğini ve kalitesini arttırmak için çalışıyoruz. Yapay et konusunu tekrar söylüyorum; gündemimize almayacağımızı tekrar ifade ediyorum” ifadelerini kullanmıştı.