Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak nasıl kesilir, el ve ayak bakımı denildiğinde en önemli konulardan birisi de tırnak kesmektir. Zira yanlış kesilen tırnaklar sonrasında ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Tırnak batması problemiyle de karşılaşmamak adına tırnakların nasıl kesilmesi gerektiğini bilmek gerekir.

Tırnak kesmek son derece mühimdir ve bazı ipuçları vardır. Gelişigüzel kesilmiş tırnaklar, çok kısa ve yuvarlak formda kesilmiş tırnaklar zamanla etin içine batar ve tırnak batması problemine sebep olur. Ameliyat sırasında büyük bir acı hissedilmese de, ağrı kesicilerin etkisi geçtiğinde yoğun bir acı hissedilir. İşte bu yüzden tırnak batması problemini yaşamadan önce önlemek her zaman daha akıllıcadır.

Şimdi çok merak edilen batık tırnak nasıl kesilir  ve çok sorulan tırnak etleri nasıl kesilir sorularının cevaplarına bakalım.

  • El tırnakları yuvarlak formda, ayak tırnakları ise düz formda kesilmelidir.
  • Tırnaklar hiçbir zaman derin kesilmemelidir. Kesilen tırnak, üzerinde durduğu deriyle aynı hizada olmalıdır.
  • Tırnakları çok fazla uzatmak da bazı şikayetlere sebebiyet verebilir. Uzun tırnakların arasına mikroplar daha kolay yerleşir. Herhangi bir kesik, yara, kanama durumunda iltihap oluşma riski artar.

Tırnakları kesmeden önce yumuşatmak gerekir. Bu sebeple eller ve ayaklar şampuan karıştırılmış ılık suda bir müddet bekletilmelidir. Bu işlem hem tırnakları yumuşatır, hem de tırnak kesme işlemi sırasında meydana gelmesi muhtemel kırılma, soyulma türünden sorunları da ortadan kaldırır.

Ayak tırnakları el tırnaklarından daha sert olduğundan, bu yumuşatma işleminin ayak tırnaklarında uygulanması daha da önemlidir.

Tırnak etlerini almak için profesyonel aletler kullanmak gerekir. Bu amaç için üretilmiş özel makaslardan istifade ederek tırnak etleri daha sıhhi ve düzgün şekilde alınabilir. Tırnak etlerini, uzman bir kişiye aldırmak çok daha akıllıca olacaktır. Tırnak etleri yanlışlıkla derin kesilirse enfeksiyonlara sebebiyet verebilir.

Tırnak eti nasıl kesilir hususunda üzerinde durulması gereken bir diğer husus da makas, pens ve tırnak eti almak için gerekli malzemelerin çok iyi biri biçimde sterilize edilmiş olması gerekliliğidir. Oksijenli su, kolonya gibi maddelerle sterilizasyon sağlamak yeterli değildir. Tırnak eti kesmek için gerekli aletlerin yüksek ısı sağlayan özel cihazların içinde belli bir süre tutulması gerekir.

Tırnak eti nasıl kesilir sorusunun bir cevabı da şudur, tırnak eti tırnağın bir ucundan başlayarak yarım ay şeklinde tek parça halinde çıkarılmalıdır. Tırnak eti tek parça halinde değil de parçalı olarak kesilirse batık sorunuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple tırnak eti tek parça halinde kesilmelidir.

Tırnak etinizi aldırırken makasın size özel olmasına dikkat edin. Kendi makasınızı yanınızda götürün. Aynı aletlerin birden çok kişide kullanılması Hepatit, AIDS gibi kan yoluyla geçen hastalıklara yakalanma riskini artırır.

Yorum yapın