DOLAR 19,0425 0.11%
EURO 20,5637 0.31%
ALTIN 1.211,48-0,33
BITCOIN 5390090,22%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir, Tırnak Mantarı Belirtileri

ABONE OL
4 Ekim 2022 22:25
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı deri mantarının tırnağa bulaşması neticesinde ortaya çıkan bir mantar enfeksiyonudur. Tıp dilinde onikomikoz olarak adlandırılır. Tırnak uçlarında görülür. Genellikle ayak tırnaklarında görülmektedir. Ancak nadir olsa da el tırnaklarında da tırnak mantarı oluşabilmektedir. Ayak ya da el tırnaklarında görülebilen tırnak mantarı bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle tırnak mantarı enfeksiyonu fark edilir edilmez tedavi edilmelidir. Aksi takdirde bulaşıcı bir özellik taşıdığı için tırnak mantarı mikroorganizmaları deriye yayılabilmekte ve enfeksiyonun vücuda yayılmasına neden olabilmektedir. Bu da tedaviyi daha da zorlaştırmaktadır ve mantar enfeksiyonunun iyileşme sürecinin uzamasına yol açmaktadır.

Tırnak Mantarı Nasıl Fark Edilir?

Tırnak mantarı enfeksiyonu tırnak uçlarından başlamaktadır. Tırnak uçlarında sarı veya beyaz bir nokta görünümünde leke şeklinde fark edilebilmektedir. Bu süreçte tırnak mantarı taşıyan kişi tarafından bir tırnak mantarı ilacı kullanılmadığı takdirde ise tırnağa yayılmaktadır ve tüm tırnak yüzeyini kaplamaya başlamaktadır. Mantar enfeksiyonu daha sonraki safhalarda tırnak üzerinde beyaz ya da sarı çizgiler oluşturmaktadır. Aynı zamanda tırnak şeklini bozmaktadır ve tırnağın sertleşmesine neden olmaktadır. Ayrıca sertleşmeye rağmen kişinin tırnaklarının kolay kırılması da gözden kaçırılmamalıdır. Mantar enfeksiyonu ilerlediği takdirde tırnaklarda ayak kokusundan farklı bir kokusuna yol açmaktadır. Tırnakta koku fark edildiği takdirde tırnak mantarı taşıyan kişinin derhal uzman bir dermatologa başvurmasında yarar vardır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı taşıdığı konusunda şüphe duyan kişi ya da tırnak mantarı belirtilerinden emin olan kişi uzman bir doktora başvurmalıdır. Mantar enfeksiyonu deri ile alakalı bir hastalık çeşidi olduğundan dolayı bu alanda uzman kişiler dermatologlardır. Hastanelerin cildiye ya da diğer adıyla dermatoloji bölümüne gidilmelidir. Uzman doktor kişinin muayenesini yaptıktan sonra tırnak mantarı enfeksiyonu teşhisi koyduğu takdirde tırnak mantarı enfeksiyonu tedavisine başlanması gerekir.Tırnak mantarına ne iyi gelir sorusunun cevabı mantar enfeksiyonunun ilerlediği safhaya göre belirlenmektedir. Eğer başlangıç aşamasında fark edilmişse tırnak mantarı tedavisi doktorun yazacağı bir ilaç ile ilerlemeden tedavi edilebilir. Uzman dermatolog mantar enfeksiyonunun tedavisi için ilaç olarak tırnak mantarı kremi yazabilir. Bununla birlikte ya da tek olarak hap şeklinde tırnak mantarı ilacı da yazabilir. Hasta kişi doktorun tavsiyelerine uyduğu takdirde ve doktorun verdiği ilaçları düzenli olarak kullandığı takdirde tırnak mantarından zamanla kurtulacaktır.

Tırnak Mantarı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel olarak tırnak mantarı tedavisine başlanmasından itibaren iyileşme süreci birkaç ayı bulmaktadır. Ellerde görülen tırnak mantarı enfeksiyonu yaklaşık olarak iki ay civarında iyileşmektedir. Ayaklarda görülen tırnak mantarı enfeksiyonu ise yaklaşık olarak üç ay civarında iyileşme göstermektedir.Ayaklardaki tırnak mantarının tedavi süreci ellerdeki tırnak mantarı enfeksiyonuna kıyasla daha uzun bir sürede iyileşmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri ayakların ellere nazaran çok daha fazla kapalı kalmasıdır. Gün içinde ayakkabının içinde kalan ya da çorap içinde kalan ayaklar bu nedenle havasız kalmaktadır. Bu havasızlık da mantar enfeksiyonunu ortaya çıkartmakta ve mikroorganizmalar için üreme alanı oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle tırnak mantarı taşıyan kişiler eğer ayaklarında bu hastalığı taşıyorlarsa mümkün olduğunca sık şekilde ayaklarını havalandırmalıdır. Ayakların olabildiğince çok havayla teması sağlanmalıdır. İyileşme sürecinin hızlanması açısından bu önemli bir etken olmaktadır.El tırnaklarında görülen mantar hastalığı eller sürekli açıkta olduğu için yani havayla teması kesilmediği için bundan dolayı daha hızlı bir şekilde, daha kısa sürede iyileşme göstermektedir.

Tırnak Mantarı Evde Tedavi Edilebilir mi?

Bu sorunun yanıtı tırnak mantarı enfeksiyonunun tırnak üzerindeki ilerlemesine göre değişmektedir. Eğer tırnak mantarı enfeksiyonu ilerlememişse bu durumda evde birtakım basit yöntemler uygulanabilir ve tırnak mantarı tedavi edilebilir.Eğer tırnak mantarı enfeksiyonu ilerlememişse tırnak mantarı taşıyan kişi eczacıya danışarak tırnak mantarı üzerine uygulayacağı bir tırnak mantarı kremi alabilir. Eczacının önerdiği aralıklarla düzenli bir şekilde tırnak mantarı enfeksiyonu olan bölgeye kremi sürdüğü takdirde tırnak mantarı enfeksiyonunun ilerlemesini durdurmuş olacaktır. Zaman geçtikçe de tırnak mantarı belirtilerinin azalmaya başladığını ve bir süre sonunda da yok olduğunu görecektir. Bu şekilde tırnak mantarı derdinden muzdarip kişi eski sağlıklı tırnaklarına kavuşacaktır.Ek olarak tırnak mantarı taşıyan kişinin enfeksiyon taşıyan vücut bölgesini temiz ve kuru tutması da hastalığın seyrini hem durduracak hem de daha hızlı bir şekilde tırnaklarının eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bunun haricinde tırnakların kesileceği zaman da mantar enfeksiyonu kapmış bölgedeki tırnaklar için ayrı bir tırnak makası kullanılmalıdır. Aksi takdirde bulaşıcı bir özelliğe sahip olduğu için mantar enfeksiyonu sağlıklı tırnaklara da bulaşabilir. Bu nedenle sağlıklı tırnaklar ayrı bir tırnak makasıyla kesilmeli, enfeksiyon kapmış olan mantarlı tırnaklar bir başka tırnak makasıyla kesilmelidir.Tırnak mantarı taşıyan kişi eğer tırnak mantarı enfeksiyonu el tırnaklarında ise ayrı bir el kurulama havlusu edinmelidir ve ellerini bu havluyla kurulamalıdır. Eğer tırnak mantarı enfeksiyonu ayak tırnaklarında mevcutsa bu durumda da aynı şekilde bir ayak havlusu edinmelidir. Ayaklarını her yıkamadan sonra bu havluyla kurulamalıdır, nemli bir şekilde bırakmamalıdır. Bu kurulama havlusu da kişiye özel olmalıdır. Kişi el ya da ayak havlusunu kimseyle paylaşmamalıdır. Havlu kullanmak yerine kişi dilerse kağıt havlu kullanarak da kurulama işlemini gerçekleştirebilir. Önemli olan mantar enfeksiyonu taşıyan el ya da ayak bölgesinin ıslak ve nemli kalmaması, daima kuru tutulmasıdır.

Tırnak Mantarının Lazer Yoluyla Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı enfeksiyonu oluşturan mikroorganizmalar genelde yüksek ısıya karşı duyarlılık göstermektedir. Bu nedenle yüksek ısıyla uygulanan lazer tedavisi de tırnak mantarı tedavisi için alternatif çözüm yollarından biridir.Tırnak mantarı olan bölgeye beş ya da altı seans şeklinde lazer uygulaması yapılarak toplamda üç ya da dört hafta civarı süren bir tedavi yöntemidir. Belirli aralıklarla lazer verilen mantarlı bölge lazerin içerdiği yüksek ısının etkisiyle mantar enfeksiyonundan arındırılmakta, enfeksiyona neden olan organizmalardan temizlenmektedir.Lazer yoluyla mantar tedavisi özel olarak tercih edilen bir yöntemdir. Bu nedenle uygulama olarak biraz pahalı bir işlemdir. Yani kişinin arzusuna göre lazer tedavisinin uzman tarafından hastalıklı bölgeye uygulanması mümkündür.

Tırnak Mantarı Enfeksiyonundan Nasıl Korunulur?

Tırnak mantarı enfeksiyonuna yakalanmak istemeyen kişiler ya da tırnak mantarı tedavisi sonucunda sağlıklı tırnaklara kavuşmuş ve tekrar mantar enfeksiyonuna yakalanmak istemeyen kişiler belli başlı basit yöntemleri uygulayarak tırnak mantarından korunabilirler. Tırnak mantarından korunmak için ne yapılmalı?Eller ve ayaklar yıkandıktan sonra ıslak ya da nemli bırakılmamalıdır. Daima kuru tutulmalıdır.Kişinin kendine özel el ve ayak havlusu olmalıdır.Tırnaklar fazla uzatılmamalı, kısa ve temiz tutulmalıdır.Başkalarının çorap, ayakkabı, eldiven gibi eşyaları kullanılmamalıdır.Ayaklar mümkün olduğunca havalandırılmalıdır. Ayakkabı içinde uzun süre kalmamalıdır.Aynı çoraplar uzun süre giyilmemelidir. Çoraplar sık sık değiştirilmelidir. Çorap seçiminde giyilecek çorabın ayağı terletmemesine özen gösterilmelidir.Ortak kullanım alanlarındaki özellikle havuz, hamam ve benzeri yerlerde bulunan terlik ve havlular kullanılmamalıdır.Manikür veya pedikür gibi işlemler için kuaföre gidiliyorsa kuaförün kullandığı malzemelerin hijyenik olup olmadığına dikkat edilmelidir.Kişiler bu şekilde tırnaklarına ve el-ayak bakımlarına özen gösterdiği takdirde tırnak mantarı riskinden korunurlar. Bu sebeple basit tavsiyeleri kişi hayatında uygulamayı aksatmamalıdır. Aksi takdirde kişinin tırnak mantarına yakalanma riski artacaktır ve çok daha zahmetli bir tedavi sürecine girmek zorunda kalacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.