Tazmanya’da 500 Pilot Balina Karaya Vurdu

Yetkililer, Avustralya’nın kayıtlardaki en büyük karaya oturma vakası olmasından şüphelenilen faciada, yaklaşık 500 balinanın öldüğünü belirtiyor. Pazartesi gününden bu yana, Tazmanya’nın batı kıyısında yüzlerce pilot balina bulundu. Kurtarma ekipleri salı günü geç saatlere kadar 50 tanesini kurtarmayı başardılar ve hayatta kaldığı tahmin edilen 30 balinayı da kurtarmaya çalışıyorlar. Tazmanya yetkilileri, kurtarma çabalarının “canlı hayvanlar olduğu sürece” devam edeceğini söyledi. Balinaların neden karaya oturduğu henüz bilinmiyor, ancak pilot balinaların karaya çıkmaya eğilimli olduğu bilinmektedir. Dünya çapında şimdiye kadar kaydedilen en büyük karaya oturma vakalarından biri olan bu olay, 1996 yılında Batı Avustralya’da belirlenen 320 balinalık ulusal rekoru gölgede bırakıyor.

Balinalar Nerede Bulundu?

Balinaların çoğu Macquarie Heads adı verilen bir bölgenin etrafındaki sahilde kumların üzerinde bulundu. Pazartesi günü kurtarma görevlileri yaklaşık 270 balina saydı, ancak Salı günü keşif amaçlı uçurulan bir drone, yakınlarda 200 balina daha olduğunu saptadı. Yetkililer, ikinci grubun gelgit ile ortaya çıkmış olabileceğini düşünüyor.

Balinalar Nasıl Kurtarılıyor?

Yaklaşık 60 kişilik bir ekip, hayatta kalan balinaları kum tabakasının üzerinden çekmeye yardımcı olmak için birçok ekipman kullanıyor ve suya tekrardan girmeleri sağlanıyor. Balinalar “yeniden yüzdükten” sonra, derin sulara yönlendiriliyorlar. Kurtarma ekipleri, şu ana kadar 50 balinayı suya döndürdüklerini ve bunun “başarı” olarak görülebileceğini söylüyor. Kurtarma çalışmalarının, balinaları kıyıya getiren güçlü bir gelgit tarafından engellendiğini de söylüyorlar.Balina uzmanları, hayatta kalan hayvanların bitkin ve zayıf düştükleri için suya dönseler de, “hayatları kurtuldu diyemeyiz” düşüncesindeler. Pilot balinalar 7 metre uzunluğa erişebilir ve 3 ton ağırlığa sahip olabilirler. 

Balinalar Neden Kendilerini Plaja Atıyor?

Bilim insanları, bunun sebebinin genellikle bilinmediğini ancak balinaların kıyıya balık çekmesi ve yönelim bozukluğu da dahil olmak üzere bir dizi teoriye sahip olduklarını söylüyorlar. Son derece sosyal olan bu memeliler, özellikle pilot balinalar, sürekli iletişime dayanan büyük ve sıkı sıkıya bağlı topluluklarda seyahat ettikleri için gruplar halinde karaya vurdukları biliniyor.Araştırmacılar, önde gelen bir bireyin yanlışlıkla tüm grubu kıyıya götürmüş olabileceğini, bunun da hepsinin karaya vurmasına sebep olduğunu söylüyor. Balinaların sonar darbeleri sığ sularda kıyı şeridini tespit edemediğinden, bu tür grupların geniş bir alanda plaj çevrelerinde devamlı bulundukları düşünülüyor. Kesin nüfus sayıları bilinmemekle birlikte, nesillerinin tehlike altında olmadığının altını çizelim. Bilim insanları, dünya çapında yaklaşık bir milyon uzun kanatlı ve 200.000 kısa kanatlı pilot balina olduğuna inanıyor. Birçok türün neslinin tehlike altında olduğunu düşünecek olursak, pilot balinaların nesli daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor.

Yorum yapın