Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Süper Lig’de Yabancı Futbolcu Sayısı Değiştirildi

Süper Lig’de köklü değişiklik! Türkiye Futbol Federasyonu, 2024-2025 sezonunda yabancı futbolcu sayısını azaltma kararı aldı. Detaylar haberimizde!

Süper Lig’de Yabancı Futbolcu Sayısı Değiştirildi

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan Yeni Karar: Yabancı Futbolcu Sayısı Düşürülüyor

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2024-2025 sezonunda Süper Lig’de oynayan yabancı futbolcu sayısını 14’ten 12’ye düşüreceğini duyurdu. Yapılan açıklamada, takip eden iki sezon boyunca bu sayının 11’e indirileceği belirtildi.

Açıklamaya Göre Süper Lig Oyuncu Uygunluğu Detayları

TFF Yönetim Kurulu’nun 5 sezonluk projeksiyonla kararlaştırdığı Süper Lig Oyuncu Uygunluğu detayları şu şekilde:

A Takım Listesinde Yabancı Sayısı Azalıyor

2024-2025 sezonundan itibaren A Takım listesinde yer alacak yabancı futbolcu sayısı, ilk üç sezonda 14’ten 12’ye, sonraki iki sezonda ise 11’e düşürülecek. Maç günü listesinde ise herhangi bir sınırlama olmayacak.

Transfer Bütçeleri İçin Sınırlama

A Takım listesine yazılacak futbolcu sayısı, kulüplerin transfer bütçelerini daha verimli kullanabilmeleri amacıyla 30’dan 26’ya düşürüldü.

Alt Yapıdan Yetişen Futbolcuların Zorunluluğu

Kulüp A Takım listesine yazılacak A Millî Futbol Takımı’nda oynamaya uygun 14 futbolcudan, ilk üç sezonda en az 2’sinin, sonraki iki sezonda en az 3’ünün kulüp akademisinden yetiştirilmiş olması zorunlu hale getirildi.

Yerli Akademilerin Rolü

Beş sezonda A Millî Futbol Takımı’nda oynama uygunluğu bulunan 14 futbolcudan en az 5’inin ise yerli akademilerde yetişmiş olması zorunluğu getirildi.

Yerli Futbolcu Teşvik Fonu

2024-2025 sezonundan itibaren yabancı uyruklu futbolcu transferlerinden alınacak fon bedellerinin büyük bir bölümü, A Millî Futbol Takımı’nda oynama uygunluğu bulunan kulüplere “yerli futbolcu teşvik fonu” olarak ödenecek.