Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Spam Nedir? Spam Score Nasıl Azaltılır?

Spam Nedir? Spam Score Nasıl Azaltılır?

Spam puanı, içeriklerin gönderim öncesi spam riski açısından puanlanması olarak ifade edilmektedir. Spam ise, internette her gün karşılaşılan istenmeyen açılır sayfalar, linkler ve e-postalardır. Spam puanı paylaşılan içerik ile ilgili bir puanlamadır. İçerikte kullanılan renkler, HTML etiketleri, görsel boyutları gibi birçok faktör spam puanını etkilemektedir.

Spam Puanı Neden Önemlidir?

Spam puanları web siteleri için son derece önemli ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Moz tarafından geliştirilen ve 27 metrikten oluşan bir analizin sonucunda ortaya çıkan spam puanı bir web sitesinin hem güvenilirliğini hem de kullanıcılar için uygun olup olmadığını gösterir. Bir web sitesinin hem kendi spam puanı hem de bağlantı veya link alacağı web sitesinin spam puanı çok önemlidir. Bu noktada bir web sitesinde bağlantı ve link almak istediğinizde dikkatli olmanız gerekir. Hem yüksek spam puanına sahip sitelerden uzak durmalı hem de direkt olarak karar vermemelisiniz.

Spam Puanı Nasıl Ölçülür?

Spam puanı, uluslararası kabul görmüş spam servisleri tarafından ölçümlenir. 0 ile 17 arasında değer alan spam puanları, 0-6 arasında puanlar düşük düzey, 7 ve 8 puanları orta düzey, 9-17 arası puanlar ise yüksek düzey spam riski taşımakta anlamına gelmektedir. Yüzdelik olarak ifade edilecek olursa %1-%30 arası puan alan siteler düşük, %31 ile %60 arasındaki siteler orta, %61-%100 puan almış siteler yüksek spam puanına sahiptir.

Spam Puanı Nasıl Kullanılır?

Spam puanı kullanımı konusunda kişilerin kendi web sitesi ve bağlantı almak istediği web sitesi olarak iki farklı bakış açısı vardır. Bunların ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Kendi Sitenizin Spam Puanı

Sitenizin spam puanının yüksek olması, sitenizin spam olduğunu direkt olarak göstermez. Herhangi bir konuda ceza almadıysanız, orta ve düşük bir spam puanını dert etmenize de gerek yoktur. Sadece bu noktada sitenize gelen bağlantıları kontrol etmeniz ve gerekli önlemleri almanız gerekir. Sitenize gelen bağlantıların kalitesinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi açısından spam puanı çok önemlidir. Bu konuda alacağınız önlemler, sitenizin ileride ceza almasını önleyecektir.

Başka Bir Sitenin Spam Puanı

Aynı şekilde bir sitenin spam puanının yüksek olması tek başına sitenin spam olduğu anlamına gelmez. Ancak yine de bu sitelerden link ve bağlantı alırken temkinli davranmanız gerekir. Web sitenizin sağlıklı olması için, spam puanı yüksek olan sitelerden bağlantı almamaya çalışmanız gerekir.

Spam Puanı Neye Göre Değerlendiriliyor?

Moz tarafından bazı kriterler açısından siteniz değerlendiriliyor. Aşağıdaki maddelerde sıralanan şekilde bir siteniz varsa spam olarak algılanma ihtimaliniz çok yüksektir.

 • Kalitesiz ve tamamen kopya içerikler
 • Alan adının +18 ve bahis konulu kelimeler içermesi
 • İçerik bolluğuna rağmen az trafik sayısı
 • Sitenin link aldığı sayfaların spam olarak değerlendirilmesi
 • Nofollow ve do follow link oranı
 • Düzensiz bir biçimde site dışına birçok siteye link çıkışı
 • Site içi linklerin ya az olması ya da gereğinden fazla olması
 • İçeriklerin kelime sayısına oranla çok fazla anahtar kelime kullanımı
 • Alan adının sayısal ifadeler içermesi
 • +18 içerikler barındırması
 • Google kriterlerine uymama

Sitenizin spam olduğuna yönelik bir değer alırsanız bu değeri düşürmeye yönelik atmanız gereken bazı adımlar olacaktır. Yazımızın devamında yapmanız gerekenleri sıraladık.

Spam Puanı Nasıl Düşürülür?

Sitenizin arama motorları tarafından spam olarak algılanmaması için düzeltmeniz gereken bazı kısımlar olabilir.

 • Bilgilendirici ve özgün içerikler üretin
 • Sitenizde yasaklı içeriklere yer vermeyin
 • Sitenize doğal bir şekilde trafik çekmeye çalışın
 • Link oranını iyi ayarlayın
 • SEO kurallarına uyun
 • Backlink çalışmasını düzenli yapın
 • Kalitesiz sitelere link alıp vermeyin
 • Site içi linkleme ağını düzgün kurun
 • Alan adınızı doğru seçin
 • İçeriklerinizdeki anahtar kelime oranını iyi ayarlayın

Spam puanı nedir ve tam olarak web siteleri için neden önemlidir merak edenler için detaylı bilgi vermeye çalıştık. Sizler de web sitenizin spam puanını düşürmek istiyorsanız, yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Spam puanım yüzünden ceza aldığımda ne yapmam gerekir?

Sitenizin spam puanı yüksek olduğunda ceza alma ihtimaliniz vardır. Ceza almanız halinde, spam puanınızı düşürmek için neler yapmanız gerektiğini araştırabilir ve buna yönelik olarak çalışmalar yapabilirsiniz.

Spam puanımı ölçtüğümde sınırda olursa ne yapmam gerekir?

Spam puanının ölçülmesi durumunda eğer bu puan sınırda ise hemen paniklememeniz gerekir. Çünkü ceza almadığınız sürece puanınızın sınırda olması sıkıntı olmayacaktır. Ancak bu durum, sitenizle ilgili gerekli önlemleri de almanız gerekir.

Bağlantı alacağım sitenin spam puanı yüksek olursa ne olur?

Bağlantı alacağınız spam puanı yüksek olduğunda bu sitenin tamamen spam olduğunu göstermez. Ancak bu tip sitelerden bağlantı almamaya özen göstermeniz çok daha doğru olacaktır. Aksi durumda kendi sitenizin spam puanı da yükselecektir.

Kaynakça:

https://moz.com/community/q/topic/61742/how-to-reduce-the-spam-score-of-the-website