Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sosyal Yardım Şartları E-devlet

Sosyal Yardım Şartları E-devlet

Sosyal yardım şartları 2023 yılında da ailelerin yaşadıkları maddi sorunların aşılmasını sağlayacak şekilde bulunuyor. 2020 yılında başlayan ve yaklaşık iki yıl süren pandemi pek çok ailenin maddi sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Pandemi sonrasında tüm dünyayı etkisi altına alan ekonomik dalgalanmalarda yaşanan maddi sıkıntıların artmasına neden oldu. Türkiye Cumhuriyeti de sosyal devlet olması ile maddi sorun yaşayan aileler için çeşitli destek programları hazırlıyor.

Hazırlanan bu destek programları nelerdir ve yararlanma şartları nelerdir konularında merak ettiğiniz bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Hazırlanan sosyal yardımlardan yararlanmak için aranan şartların yerine getirilmesi ise şarttır. Aksi takdirde yararlanılması kesinlikle mümkün değildir.

Sosyal Yardım Şartları Nelerdir?

Sosyal yardım şartları nelerdir incelendiğinde en önemli şartın ailenin maddi olarak sıkıntı yaşıyor olması gerektiği görülmektedir. Ailenin mutfak masraflarını karşılama, faturalarını ödeme, kirasını ödeme konusunda sıkıntı yaşaması halinde bu destekten yararlanması mümkün oluyor. Devlet tarafından çok çeşitli yardım programları hazırlanmaktadır. Bunlara başvuru yaparak yararlanabilmek için şu şartların oluşması gerekiyor.

 • Ailenin toplam gelirinin hanedeki kişi başına düşen gelirin memur maaşının üçte birinden az olması
 • Ailenin kira, fatura ve mutfak masraflarını karşılama konusunda zorlanması
 • Ailede engelli ya da kronik hastalığı olan bireyin olması
 • 65 yaş üstü aile üyesinin olması
 • Ailenin okuyan öğrencilerinin olması

Sosyal Yardım Şartları Kimleri Kapsıyor?

Sosyal yardım şartları kimleri kapsıyor araştıran kişiler öncelikle bu kapsamda işsiz kişilerin olduğunu görmektedirler. Ailede sigortalı çalışan olmadığı ve haneye düzenli gelir girmediği durumlarda maddi sıkıntının yaşanması kaçınılmazdır. Sosyal yardımdan yararlanılması ile birlikte yaşanan maddi sıkıntılar devlet yardımı ile aşılabilmektedir. Bu yardımlardan şu kişiler yararlanabiliyorlar.

 • İşsizler
 • 65 yaş üstü bireyler
 • Engelli ve kronik hastalığı olan kişiler
 • Hanede okuyan öğrencisi olan aileler
 • Fatura ve kiralarını ödeyemeyen kişiler

Sosyal Yardım Şartlarını Karşılayanlar Ne Kadar Alır?

Yapılan yardımlar ile ailelerin yaşadıkları sorunların çözülmesi mümkün olmamakla birlikte çözümüne devlet katkısı olmaktadır. Sosyal yardım şartlarını karşılayanlar ne kadar alır sorusuna bunun ailenin muhtaçlık durumu ile belli olduğu söylenebilmektedir. Hazırlanan destek programı ile ailelere 850 TL ile 1,250 TL arasında maddi destek verilmektedir.

Bunun yanında ayrıca ailelere yiyecek, yakacak yardımları da devletin sosyal destek programı içinde yer alıyor. Ayrıca okuyan öğrenciler için yapılan yardımlar bulunmaktadır. Öğrenci yardımları için edevlet üzerinden ya da sosyal yardımlaşma vakıflarından ayrıca başvuru yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Şartlarının Amacı Nedir?

Devletin amacı maddi olarak zor durumda olan vatandaşlarına yardımcı olmaktır. Bunun yanında bazı kişiler ihtiyaçları olmasa dahi devletin hazırladığı destek programlarına başvuru yapmaktadırlar. Böyle yapıldığında ise gerçekten yardıma ihtiyacı olan kişilerin ihtiyaç duydukları yardımı almaları mümkün olmayabilmektedir.

Böyle haksızlıkların olmaması adına çeşitli şartlar bulunmaktadır. Sosyal yardım şartlarının amacı nedir inceleyen kişiler bunun gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmak olduğunu görebilmektedirler. Sosyal yardımlar için ayrılan bütçenin doğru vatandaşlara ulaşması en önemli hedeftir.

Sosyal Yardım Şartları Değişti Mi?

Sosyal yardım şartları değişti mi araştırıldığında cevabın hayır olduğu görülmektedir. Şartlar değişmemekle birlikte daha fazla kişinin bu yardımdan yararlanabilmesi sağlanmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda sigortalı çalışanların bu yardımlardan yararlanması mümkün olmuyordu. Günümüzde ise çalışan kişiler de hanedeki yaşayan kişi sayısına ve ihtiyaç durumuna bağlı olarak yardım alabiliyorlar. Siz de maddi sıkıntılar yaşıyor ve bunları aşmak için devletten destek almak istiyorsanız edevlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Durumunuzun uygun olması halinde başvurunuz olumlu şekilde sonuçlanacaktır.

Sosyal Yardım Şartları Ne Demek?

Türkiye Cumhuriyeti sosyal devlettir. Vatandaşları arasında ki gelir adaletsizliğini düzeltmeyi amaçlar. Her ailenin geçinmesi için gerekli olan asgari gelire sahip olması istenir. Sosyal yardım şartları ne demek inceleyen kişiler de asgari gelirin altında olan kişilerin yaşam standartlarının yükseltilmesi anlamına geldiğini görebilmektedirler. Devletin belirlediği en az gelirden daha düşük geliri olan kişiler için bu yardımlar planlanıyor. Sosyal yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Şartlarını Karşılayan Nasıl Başvurur?

Sosyal yardım şartlarını karşılayan nasıl başvurur sorusuna cevap edevlet üzerinden şeklinde verilmektedir. Bilindiği gibi vatandaşlar pek çok işlemlerini artık sahip oldukları şifreleri ile edevlet sistemleri üzerinden kolayca yapabiliyorlar. Yardım almak için gerekli şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız başvurunuzu şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Evdelet sisteminize girin
 • Sosyal destek başvuru yazın
 • Açılan ekranda bulunan formu tam ve doğru bilgilerle doldurun
 • Başvuru yap butonuna basın
 • Bulunduğunuz ilin sosyal yardımlaşma vakfına giderek de başvurunuzu yapabilirsiniz

Sosyal Yardım Şartları Kapsama Alanı Nedir?

Sosyal yardım şartları kapsama alanı nedir konusu incelendiğinde tüm Türk vatandaşlarını kapsadığı görülmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve maddi sıkıntı içinde olan bütün vatandaşlar bu yardımlardan yararlanabiliyorlar. SGK güvenceniz olsa dahi ihtiyacınızın olduğu tespit edildiği takdirde yardım alabiliyorsunuz. Özellikle ailede 65 yaş üstü ya da engelli birey olması halinde yardım alınması mümkün oluyor. Okula giden çocukların olması da yardım alınmasında etkili oluyor. Sosyal yardımların kapsamı genişlemeye devam ediyor. Siz de devletten destek almak için başvuruyu hemen yapabilirsiniz.