‘Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin temeli atıldı

Sokak hayvanlarının barınması ve bakımına yönelik proje kapsamında Yunusemre İlçesinde ‘Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin temeli Vali Karadeniz’inde katılımıyla atıldı.
Yuntdağı’nda 117 bin metrekarelik alana sahip Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi ile hayvanların doğal ortamda yaşaması sağlanarak öğrenciler ve vatandaşların ziyaretine açık olacak. Türkiye’ye de örnek olacak proje ile sokak hayvanları sorunu da önemli bir ölçüde çözüme kavuşacak.
Sokak hayvanları için 70 milyonluk yatırım
Yunusemre Belediyesi tarafından yaklaşık bir buçuk yıl önce Yuntdağı Bölgesinde kiralanan 117 dönüm arazi üzerinde yaklaşık 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması planlanan ‘Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin temeli atıldı. Temel atma törenine Vali Yaşar Karadeniz, Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, İsmail Bilen, Mehmet Ali Özkan, Tamer Akkal, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Güzgülü, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Zafer Tombul, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Yunusemre Belediyesi olarak hem insan hem de hayvanları seven bir belediye olduklarının altını çizerek konuşmasına başlayan Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, proje için yaklaşık bir buçuk yıl önce kiralama işini gerçekleştirdiklerini ve benzer projeleri mimar ve teknik ekibin yerinde incelemeler yaparak çok daha iyi bir projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Başkan Çerçi, “Merkezin içinde ameliyathaneler, yoğun bakımlar, idari binalar, hayvanın ilk muayenesinden, tedavisi, ameliyatı ve dışarı alınmasına kadar geçen sürenin tamamlanacağı bir bina. İçinde kafeteryası, salonu vakit geçirilebilecek alanları, teknik ekip için alanlar olacak. Diğer müştemilatlarda, hayvanların kısırlaştırılacağı, saldırgan olanların ayrı tutulacağı gibi çok sayıda müştemilat da olacak. Toplam 3 bin 500 metrekarelik bir kapalı olan olacak toplamda. Bunun yanı sıra bütün bu binaların kaplayacağı alan 10-15 dönümlük bir alan ama 117 dönümlük bir alan söz konusu. 10-15 dönüm kapalı alanları çıktığımızda yaklaşık 100 dönüm bir doğal yaşam parkı söz konusu.” dedi.
Manisa’nın en büyük 3 sorunundan birinin sokak hayvanları olduğunu vurgulayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü ise, “Bu yara dün de vardı, çok geçmişte de vardı. Sokaktaki vatandaşımıza Manisa’nın en büyük sorunu ne diye sorduğunuzda mutlaka ilk 3 sorundan biri mutlaka sokak hayvanlarıdır. Manisa deyince önce otopark sonra da sokak hayvanları sorunları geliyor. İmarı çözersek otopark sorunun bir kısmını çözeriz. Sokak hayvanları konusunda da büyükşehir her zaman vardır var olmaya da devam edecektir. Bu çok büyük bir yatırım ve çok güzel bir hizmet olacak. Hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.
Projenin oldukça önemli bir proje olduğunu vurgulayan Manisa Milletvekili Tamer Akkal da projede emeği geçen herkese bir hayvan sever olarak teşekkür etti.
 
“Bittiğinde çok farklı olacak”
Hem hayvan hem de insan sevdiklerini vurgulayan Vali Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi: “Hepimiz hayvan severiz, onlar bizlerin emanetidir. Sokakta hayvanlarla ilgili yaşanabilecek sorunlarda da devlet belirli kurallar yüklemiştir. Hem hayvanların güvenliği, sağlığı hem de insanların sokakları rahat kullanabilmesi açısından. Hayvanın tedaviye veya rehabilitasyona ihtiyacı varsa bunu giderebilmek için bu tesislere ihtiyaç var. Hayvan barınakları o dönemlerin ihtiyaçlarına göre yapılmış ama bugün bizim hayvanlara bakış açımız ile hayvanların orada bulundukları ortamda onların doğasına uygun değil. O hayvanların orada sürekli kalması söz konusu olmaz. Hem kapasitelerinin çok üstünde yüke sahipler hem de oradaki ortam hayvanların doğasına uygun değil. Bu projede Yunusemre Belediyemizin organizesinde, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, Organize Sanayi Bölgemiz, Manisa Ticaret ve Sanayi Odamız, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü hep birlikte el verildi. Sayın Milletvekillerimizin de Ankara’da yürütülen işlerde destekleri oldu. Çok şükür bugün temel atma törenini gerçekleştiriyoruz. Burası bittiğinde daha önce gördüğünüz barınakların yapısından çok daha farklı, hayvanların yaşamasını kolaylaştıracak, çok daha güvenli bir ortam oluşturulmuş olacak.”
Konuşmaların ardından yapılan dua ile birlikte Sokak Hayvanları Doğal Yaşam Parkı ve Rehabilitasyon Merkezi’nin temeli protokol üyeleri tarafından atıldı.
 
 
 
 

Yorum yapın