Size Portakal Kabuğu Stoğu Yaptıracak 6 Neden!

Dünya portakal üretiminin %80’inden fazlası portakal suyu yapımında kullanılmaktadır. Çoğu zaman bir portakal yerken, tüm dikkat meyvenin suyuyla doldurulmuş ¨kısmına kayar ve çoğu zaman kabukları fırlatıp atarız. Ancak bu kabukların birkaç kullanımı olabilir, bu nedenle onları çöpe atmadan önce iki kez düşünmeliyiz.Dusge olarak bizler, sürdürülebilirliğe ve başlangıçta ihtiyaç duyduğumuzu düşünmediğimiz şeyler için bir amaç bulmaya inanıyoruz, işte portakal kabuklarınızı kullanmanız için 7 neden!

1. Dişlerinizi beyazlatabilirler

Harika bir gülümsemeye sahip olmanın ne anlama geldiğini düşündüğümüzde, ilk düşüncemiz genellikle “beyaz” olur. Portakal kabukları, beyazlatıcı diş macununa sıklıkla eklenen sitrik asit adı verilen doğal bir bileşik içerir ve dişlerinizi inci gibi beyaz yapmanıza yardımcı olabilir. 

2. Doğal bir ev temizleyicisi yapın

Kendi portakal kabuğu temizleyicinizi yapmak, israfı azaltmanın ve aynı zamanda paradan tasarruf etmenin kolay bir yoludur. Pencereleri, ocakları, tabakları vb. temizlemek için kullanabilirsiniz. Normal sirke doğal olarak bu kötü lekeleri çözmek için çalışan asetik asit içerir ve portakal kabuğundaki limonen bir çözücü görevi görür.Nasıl yapılır :

 • Bir şişeye biraz sirke dökün.
 • Portakal kabuklarını ekleyin.
 • Birkaç hafta buzdolabında saklayın ve ara sıra sallayın.
 • Tamamlandığında, farklı yüzeylerde kolayca kullanmak için bir sprey şişesine koyun.

3. Onları mum haline getirin

Narenciye kokularından hoşlanıyorsanız, bulunduğunuz ortamın güzel kokmasını sağlamanın harika bir yolu, kalan portakal kabuklarını kullanmak ve onları sevimli küçük bir mum haline getirmektir. Tıpkı eskiden sobanın üzerine atılan portakal kabukları gibi…Nasıl yapılır :

 • Portakalı ikiye bölün ve içindekileri çıkarın / yiyin, ancak sapı yerinde bırakın.
 • Boş portakalı tercih ettiğiniz kızartma yağıyla doldurun.
 • Gövdeyi normal bir fitil olarak kullanın.

4. Lezzet haline getirin

Bu eşsiz portakal aromasını bir tarife eklemek istiyorsanız, bunu yapmanın en güzel yolu onları rendelemektir. Güzel bir aroma eklemenin yanı sıra, aynı zamanda bir ton besin içerir.

5. Böcek kovucu olarak kullanın

Artık kabuklarınızdan yararlanmak için bir başka yararlı ipucu da bir böcek kovucu yapmaktır. Yapacağınız bu bileşik, böceklere karşı üretilen ürünlerde yaygın olarak kullanılan limonen içerecek.Nasıl yapılır :

 • Bir miktar portakal kabuğunu kurutun.
 • Bir sprey şişesini suyla doldurun.
 • Üzerine kurutulmuş portakal kabuklarını ekleyin.
 • İhtiyaç duyduğunuzda püskürtün!

6. Ayakkabı deodorantı olarak kullanın

Oldukça normal ve çok yaygın bir durum olmasına rağmen, hiç kimsenin kokmuş ayak kokusundan hoşlanmadığı açıktır. Yedek portakal kabuğunuz için bir başka harika kullanım alanı da, onları gece uyumadan önce ayakkabınızın içine yerleştirmek ve sabahları ayakkabınızı giyerken taze narenciye kokusunun tadını çıkarmaktır.Bu numaralardan herhangi birini hiç denedin mi? Portakal kabuklarını başka bir şey için kullanıyor musunuz? Kaynak: First For Women

Yorum yapın