Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sistem Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Sistem Mühendisi Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Endüstriyel, teknik sistemleri ve bu istemlere ait alt yapıların tasarımını yapan kişiye sistem mühendisi denir. Sistem mühendisi nasıl olunur, ne kadar kazanır inceliyoruz.

Sistem mühendisleri sistem öğelerinin kontrolünü sağlayarak gelişmesine katkı sağlarlar. Bazen sistem mühendisleri yeni bir sistem üretirler. Bu sistemin kontrolünü sağlayarak optimum düzeyde çalışması için belirli düzenlemeler ve bakımlar yaparlar.

 Sistem Mühendisliği Eğitimi

Sistem mühendisliği eğitimi sizin için uygun mu öncelikle kişilik özelliklerini inceliyoruz.

 • Sistem mühendisleri bilgisayar başında vakit geçirmeyi severler.
 • Sistem mühendisleri sayısal zekaya sahiptirler. Geometri gibi şekil ve uzay ilişkilerini severler.
 • Sayısal zeka ve analiz yetenekleri yüksektir.
 • Araştırma yapmayı analitik düşünmeyi ve yenilenmeyi severler.
 • Puzzle veya Lego gibi araçlarla yeni tasarımlar yapmayı seven kişilerdir.

Sistem mühendisi olabilmek için Mühendislik Fakülteleri bölümünden endüstri sistem mühendisliği veya mimarlık gibi bölümlerden mezun olurlar. Bu fakültelerde verilen eğitim süresi 4 yıldır. Bu bölüm sadece Yeditepe üniversitesi ve İstinye Üniversitesi’nde bulunur.

Sistem Mühendisi Nasıl Olunur?

Sistem mühendisliği ihtiyacı olduğu sistem mühendisi nasıl olunur konusunu tekrar izah etmek gerekir. Birçok mühendislik mezunu farklı özel eğitimler, kurslar veya sistem mühendisliği yüksek lisans programları ile bu açığı kapatmaya çalışıyor. Sistem mühendisi nasıl olunur.

Sistem mühendisliği alanında detaylı eğitimler bulunur. Bu eğitimler sayesinde gereksinim analizi, fonksiyonel analiz,  karar analizi gibi komplike çalışmaları öğrenmek mümkün. Entegrasyon, doğrulama ve geçerli kılma gibi stratejileri iş ortamında kullanmak için sistem mühendisi eğitimi almak gerekir.

Her sistem mühendisi kendi çalıştığı kurumun vermiş olduğu sınırlar çerçevesinde görev ve sorumluluklarını yerine getirir. Sistem mühendisliği mezunları teknik, endüstriyel, biyolojik, sosyolojik, finansal, çevresel ve politik sistemler üzerinde çalışarak sistemlerin ve birbirine olan uyumunun denetlenmesinde sorumlulukları bulunur.

Sistem Mühendisliği Görevleri

Sistem mühendisi ne iş yapar inceliyoruz. Sistem mühendisliği görevleri ve çalışma alanlarını listeledik.

 • Sistem mühendisleri üretim sektöründe kullanılan üretim hatlarının tasarlanmasında
 • Lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin sistemlerinde
 • Proje yöneticiliği ve programlama gerektiren tasarımlardan
 • Otomasyon çalışmalarının olduğu ya da anlaşmalı hizmet verilen şirketlerde
 • Fabrika tasarımı ve kurulum aşamalarında
 • Arge bölümü renovasyon projelerinde görev yapabilirler.

Sistem mühendisliği görevleri genel olarak listedeki gibidir.

Sistem Mühendisliği Maaş

Bir kurumda sistem mühendisi olarak çalışabilmek o kurumun ihtiyaçlarını karşılayabilmek ile mümkündür. Bu da devamlı kendini yenileme özelliğine sahip olmayı gerektirir kendini geliştirebilen sistem mühendisleri için yüksek maaş almaları çok sıradandır. Sistem mühendisliği maaş değerlemesi kurumların inisiyatifindedir.

Kamu sektöründe görev yapmak isteyenler KPSS sınavına girerek özellikle savunma alanları sağlık tesisleri ve askeri bölümlerde görev alabilirler. Savunma sanayisi ve askeri haberleşme alanında görev yapabilirler. Kamuda standart mühendis maaşı uygulanmaktadır. Her 5 yılda bir kıdem atlayan çalışanlar ücret olarak basamak atlar. Savunma sanayi sistem mühendisliği sayesinde yeni ürün üretimleri hızlandı. Artık ülke olarak kendi üretimimizi gerçekleştirdiğimiz ürünleri satışa çıkarıyoruz.

Sistem Mühendisileri Ne Kadar Maaş Alır?

Sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışması için uygun tasarımı ellerinde bulunan maliyet ölçüsünde modeller.  Sistem mühendisleri genellikle büyük şirketler için çalışırlar. Sistemin çalışma prensipleri ve amacına göre doğru sistem elemanlarını kullanarak çalıştıkları iş yerinin amaçları doğrultusunda uygunluğunu denetler. Sistem mühendisleri ne kadar maaş alır kamu ve özel şirketler için ayrı ayrı incelediğimizde ortalama 100bin TL maaş aldıklarını söyleyebiliriz. Hiçbir kurumda yeni mezunlara bu miktarda ödeme yapılmadığını belirtmek gerekir.  Genellikle 50 ile 120bin ile iş başı yapan mühendisler kıdem kazandıkça maaşları artıyor.