Sayın Erzincan Valisi Mehmet Makas, “Depremle Yaşamak” Konulu Açık Oturum Programına Katıldı

27 Aralık 1939 tarihinde ilimizde meydana gelen depremin yıl dönümü münasebetiyle deprem fotoğrafları konulu Sergi Açılışı ve Depremle Yaşamak konulu açık oturum yapıldı.
Valiliğimiz, Erzincan Belediyesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, AFAD İl Müdürlüğü, Kızılay Erzincan Şubesi ve Erzincan Kent Konseyi organizasyonu ile Erzincan Belediyesi Çok Amaçlı Salonunda düzenlenen programlara; Sayın Erzincan Valisi Mehmet Makas, Erzincan Milletvekilleri Sayın Süleyman Karaman ve Sayın Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, siyasi parti ve STK temsilcileri, vatandaşlarımız ve öğrenciler katıldı.
Deprem fotoğrafları sergisinin açılışını yapan ve sergiyi gezen Sayın Erzincan Valisi ve beraberindekiler daha sonra açık oturum programına katıldılar.
Programda sırasıyla Erzincan Kent Konseyi Başkanı Hikmet Köksal, EBYÜ Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Bekir Aksun, Erzincan Milletvekilleri Sayın Sayın Burhan Çakır ve Sayın Süleyman Karaman, birer konuşma yaparak, deprem bilinci ve kent imarının önemine değindiler.
Programda yaptığı konuşmasına, 1939 Erzincan Depremi’nde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Sayın Erzincan Valisi Mehmet Makas, “Depremle yaşamaya alışacağız. Ama gerekli tedbirleri de alacağız. Afet öncesi, afet anı ve afet sonrasına yönelik hazırlıklarımızı yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Tüm kamu hizmetlerinde ve özellikle afet sonrası hizmetlerde Sayın Bakanımızın tabiriyle “Nerede devlet” serzenişi, hamdolsun artık “Allah Devletimize Zeval Vermesin” duasına dönmüştür. Yapılan bu çalışmalara emek veren, gönül veren her kim varsa Allah onlardan ebeden razı olsun. Rabbım başta Erzincanımız olmak üzere ülkemizi,tüm İnsanlığı korusun,depremler başta olmak üzere kaldıramayacağımız yükler vermesin” dedi.
Konuşmaların ardından düzenlenen açık oturumda Prof. Dr. Ercan Aksoy, Prof. Dr. Ayşegül Askan Gündoğan ve Dr. Öğretim Üyesi Fahriye Akar, geçmişten günümüze depremlerin etkisi, Erzincan’ın ve Türkiye’nin üzerinde bulunduğu fay hatlarının hareketleri ile depreme dayanıklı yapılaşmanın önemi ile ilgili bilgiler verdiler. Açık oturum soru cevap bölümü ile sona erdi.
 

Yorum yapın