Saros Çalıştayı Vali Kırbıyık Başkanlığında Yapıldı

Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Çalıştayı, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık başkanlığında yapıldı.
 
Geniş bir katılımla yapılan toplantıya Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık’ın yanı sıra, Vali Yardımcıları Ali Uysal, Eyyüp Batuhan Ciğerci, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Enez Kaymakamı Cafer Ekinci, Edirne Emniyet Müdürü Mustafa Alçalar, Edirne Jandarma Komutanı Albay Taşkın Keleş, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, kurum müdürleri ve bölgede hizmet veren işletme sahipleri katıldı.
 
Toplantının açılışında konuşan Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, Edirne’nin muhteşem bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, sadece sınır kapılarının bile ele alındığında dört sınır kapısından kente 11 ayda 5.6 milyon kişinin giriş yaptığını söyledi.
 
Vali Kırbıyık, “Aslında hem Edirne merkezde hem de Saros’ta çok ciddi bir canlılık var. Ama kapasiteyi kullanıp, yeterince katma değer üretebiliyor muyuz? Bunlarla ilgili bazı sorunlarımız var. Belki sahip olduğumuz değerlerin bizde yeterince farkında değiliz. Niceliksel bir fazlalık var, ziyaretçi sayısı çok fazla, ama bu ne kadar katma değer bırakıyor? Dolayısıyla asıl sorun niteliksel bir artışı nasıl sağlarız ona bakmamız gerekiyor.
 
Avantajlarımıza bakacak olursak 75 kilometrelik sahil bandına sahibiz, deniz temiz, berrak, dalış açısından da inanılmaz imkanlar sunuyor. Ulaşım maliyetleri açısından da ciddi bir avantajı var. Bölgede bulunan arkeolojik alanlar da ciddi avantaj sağlıyor. Bence en büyük sorun çok başlılık, imar ve ruhsat hukukuna baktığımızda, altyapı ve üstyapı yatırımların yerine getirilmesine baktığımızda, bir kısmında özel idare yetkili, bir kısmında Keşan Belediyesi, bir kısmında Enez Belediyesi, bazı yerlerde muhtarlıklar yetkili, böyle olunca karmakarışık bir yapıya varmış oluyoruz. En basitinden çöp toplama faaliyetinde bile birden fazla idare çıkıyor. Bunun yanında plan eksikliği, vizyon ve hedef eksikliği, sezonun kısa olması, kaynaksal yetersizlikler ve denetimsel eksikliklerde önemli başlıklarımızdan. Biliyorsunuz hemen yanı başımızda Gelibolu’da Tarihi Alan Başkanlığı mevcut. Bir de Kapadokya’da bir alan başkanlığı var. Bizim önerdiğimiz model biraz daha Kapadokya modeli. İmar hukukunu da içinde barındıran ruhsat hukukunu da içinde barındıran ve buradaki idarelerin belli yetkilerini devrettiği bir alan başkanlığı. Kendi tüzel kişiliği, bütçesi olan kendi kendine planlama yeteceğine sahip hususları içinde barındıran idari yapı. Bunu burada tartışmalıyız. Bence bölge için yeni bir alternatif geleceğine yönelik daha kararlı adımlar atabileceğimiz bir imkân tanıyacaktır. Bunun avantajını birçok noktada göreceğiz. ” şeklinde konuştu.
Açılış konuşmalarının ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk yaptığı sunumda, bölgedeki mevcut durum, yapılan çalışmalar, mevcut tarihi ve kültürel varlıklar ile turizm potansiyeli olarak değerlendirilebilecek destinasyonlar hakkında bilgi verdi.
 
Sunumun ardından karşılıklı görüş alışverişi ve soru cevap şeklinde devam eden toplantıda ticari işletme faaliyetleri, çevresel etmenler, tanıtım etkinlikleri, turizm çeşitliğinin arttırılması, izlenecek stratejik plan, mevcut işleyişte ortaya konacak çözümler, yapılacak yeni proje ve yapılanma konusunda değerlendirmeler görüşüldü.
 
Yapılan görüş alışverişi ve değerlendirmelerin neticesinde toplantı sonunda Alan Başkanlığı kurulmasına dair girişimlerinin hızlandırılması kararlaştırıldı. Diğer taraftan, kısa vadede atılması gereken adımlar kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı ikinci toplantıda detaylı şekilde ele alınırken; denetimlerin yoğunlaştırılması, plaj işletmeciliğinde yaşanan aksaklıkların giderilmesi, çöplerin daha düzenli toplanması yönünde çalışmaların yoğunlaştırılması, aktivite çeşitliliğinin arttırılması, oteller bölgesi planlamasının yapılması, sivrisinekle eş zamanlı ve kapsamlı mücadele edilmesine yönelik çalışma yapılması ile İbrice limanında dalış turizminin yaygınlaştırılması yönünde de kararlar alındı.
 

Yorum yapın