DOLAR 19,0431 0.1%
EURO 20,5511 0.25%
ALTIN 1.187,11-0,01
BITCOIN 5407490,16%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank Aydın’ı Ziyaret Etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank Aydın’ı Ziyaret Etti

ABONE OL
24 Aralık 2022 19:53
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank Aydın’ı Ziyaret Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank Aydın’ı Ziyaret Etti

Aydın İlindee gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, ilk önce Nazilli Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.Sayın Bakanımıza, Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, Milletvekilleri ve protokol üyeleri eşlik etti.

İlçede hayata geçirilmesi planlanan projelerle ilgili sunumu izleyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Nazilli’ye bağlı Toygar Mahallesi’nde yapılacak 2’nci Organize Sanayi Bölgesi için gereken tüm desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

“Nazilli’nin Bakanı benim”

Sümerbank Fabrikası’nda Teknopark yapılması için çalışmaların başlatılacağını kaydeden Bakan Varank, “Arkadaşlarımız gerekli fizibilite çalışmalarını yapacaklar. Sümerbank Fabrikası güzel bir teknopark olabilir. Teknoloji meraklısı gençlerin yararlanabileceği güzel bir merkez haline gelebilir. Güzel bir proje çıkarsa biz destekleriz. Bizim açımızdan hiçbir sıkıntı yok. Bizim tarafta her şeyin önünü açarız. Bundan sonra Nazilli’nin Bakanı benim” dedi.

Verimlilik Proje Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bakan Varank, Aydın Ticaret Odası Toplantı Salonunda düzenlenen işletmelerin verimlilik çalışmalarını teşvik amacıyla düzenlenen 8. Verimlilik Proje Ödülleri Töreni’ne katıldı. Proje ödülleri için bu yıl 55 ilden 593 başvuru alındığını kaydeden Varank, şunları söyledi:

En Yüksek Seviye: Sekizincisini düzenlediğimiz yarışmamızda bu rakamlar şimdiye kadar ki en yüksek seviye. Otomotivden savunmaya, gıdadan tekstile farklı sektörlerde; “geri dönüşüm, enerji verimliliği, temiz üretim, yüksek verimli ve hassasiyetli cihaz geliştirme, süreç iyileştirme” konularında ilham verici projeler var.

Verimlilik Bilinci:Üstelik büyük işletmelerin yanında ülkemizin dört bir tarafındaki KOBİ’ler de başarılı projeleriyle, iyi uygulamalarıyla bugün bizimle birlikte. Bu tablo aynı zamanda verimlilik bilincinin ülke çapında yaygınlaştığının bir işareti. Böyle etkinlikler sayesinde, verimliliğin ekonomiye sağladığı somut faydaları gösterme imkânına sahip oluyoruz.

İnovatif Kabiliyetler: Paydaşlar arasında bilginin, tecrübenin, paylaşılıp çoğalmasını, yeni iş birliklerinin geliştirilmesini teşvik ediyor. Üretimde yeni yöntemler deneyip, başarılı olan ve bunu bir vizyon haline getiren firmalarımıza ödüllerini takdim edeceğiz.

8 Kategoride 24 Farklı Proje: Ödüllerin dağılımındaki sektörel çeşitlilik ve firmaların inovatif kabiliyetlerinde sergilediği başarılar hakikaten gurur verici. Bakanlık olarak verdiğimiz desteklerin, sahada karşılığını bu şekilde almak bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Bugün 8 kategoride 24 farklı projeye ödül vereceğiz.

Üretimde Sürdürülebilirlik:Üretimi artırmanın temelde iki yolu var. Ya kullandığınız girdiyi artıracaksınız ya da mevcut girdilerinizi, çok daha verimli kullanmanın, bir başka ifadeyle aynı girdiyle daha fazla çıktı üretmenin yolunu bulacaksınız. Verimi artırmak, üretimde sürdürülebilirliği ve yapısal dönüşümü de beraberinde getiriyor.

Rekabetçi Üretim:Bakanlık olarak; verimliliği ve rekabetçi üretimi merkeze alan, dijital ve yeşil dönüşümü önceleyen tüm girişimcilere azami destek sunmaya gayret ediyoruz. Hem Kalkınma Planımızın hem de 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizin odağına da verimliliği koyduk.

Bölgesel Kalkınma:Son 20 yılda planlı sanayi altyapısından iş ve yatırım ortamına, Ar-Ge ve teknoloji ekosisteminden nitelikli insan kaynağına, KOBİ’ler ve girişimcilikten bölgesel kalkınmaya kadar birçok alanda akılcı ve etkili politikalar uyguladık.

Dijital Avrupa Programı:Yeni yatırımlar ve desteklerle sanayinin dijital dönüşümünü teşvik ediyoruz. AB’nin 7,5 milyar avro bütçeli Dijital Avrupa Programına 2023 yılı itibarıyla dahil oluyoruz. Böylece, işletme ve araştırmacılarımızın, kurulacak inovasyon merkezleri, süper bilgisayarlar gibi dijital altyapılardan faydalanmalarını sağlayacağız.

Dijital Dönüşüm:Dijital dönüşüm; imalat sanayiinde hız, kalite ve esneklik gibi getirileri yükselterek önemli verimlilik artışları sağlıyor. Ancak bildiğiniz gibi dijital dönüşüm süreci sadece akıllı bir makine alıp, üretim hattına koymaktan ibaret değil.

Danışmanlık Desteği: KOBİ’lerimiz bu noktada ciddi danışmanlık desteğine ihtiyaç duyabiliyor.  Bu amaçla; Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya ve Mersin’de Model Fabrikalar kurduk. Buralarda sanayicimizin ve personellerinin öğren dönüştür programlarıyla, uygulamalı yalın üretim ve dijital dönüşüm eğitimleri almasını sağlıyoruz.

Enerji Tasarrufu:Kısa adı TEVMOT olan KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi Projesi ile önemli bir çalışma başlattık. Pilot olarak belirlediğimiz 7 OSB’mizde faaliyet gösteren 43 KOBİ’mizin kullandığı 363 verimsiz motoru yeni nesil verimli motorlar ile değiştirdik. Bu sayede bin beş yüz megavat saatlik elektrik tasarrufu sağladık, 685 ton karbon eşdeğeri emisyon azaltımı gerçekleştirdik.

Proje Destekleri:Türkiye genelindeki 26 Kalkınma Ajansımızla, firmaların, endüstriyel simbiyoz, temiz üretim, enerji verimliliği, yalın üretim ve yenilenebilir enerji alanlarındaki projelerine yaklaşık 120 milyon lira kaynak sağladık. TÜBİTAK aracılığıyla sanayimizin, akademimizin ve kamu kurumlarımızın enerji ve kaynak verimliliği alanındaki yaklaşık 2400 projesine 2,3 milyar lira destek sağladık.

Verimlilik Projelerine Destek:AB eş-finansmanıyla desteklediğimiz Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında verimlilik temalı 9 projeye yaklaşık 63 milyon Avro kaynak ayırdık. Bu sayede, imalat sanayi, alüminyum, tekstil, beyaz eşya, mobilya, makine, otomotiv ve enerji sektörlerinin dijital dönüşümü için ortak araştırma merkezleri ve kullanım atölyeleri kuruyoruz.

Yeşil Osb:En büyük ticaret ortağımız olan AB’deki gelişmeleri de elbette yakından takip ediyoruz. Sanayimizin rekabetçiliğini koruyabilmek için ülkemizi Avrupa Yeşil Mutabakatına ve Karbon Nötr hedefine hazırlıyoruz. Dünya Bankası ile yürüttüğümüz 250 milyon avroluk finansman programıyla, 54 OSB’nin yeşil dönüşümünü destekleyeceğiz. Yine dönüşümde bize yol gösterecek Sektörel ve teknolojik yol haritaları üzerinde de çalışmalarımız sürdürüyoruz.

Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar da törende birer konuşma yaptı.Konuşmaların ardından, projeleriyle ödül alan firma ve kurumlara ödülleri verildi.

Daha sonra Valiliği ziyaret edenBakan Varank,Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy’dan brifing aldıktan sonraSöke İlçesini ziyaret ederek Söke OSB’de düzenlenen “Toplu Açılış, Temel Atma ve İmza Töreni” ne katıldı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Aydın sanayisine güç verecek yeni fabrikaları ve projeleri açarak, yeni yatırımların temelini atacaklarını kaydetti. Aydın’ın kalkınmasını daha da ivmelendirecek yeni projeleri de açıklayan Bakan Varank, şunları söyledi:

Türkiye Yüzyılı:Toplamda 3,1 milyar liralık bir yatırım portföyünü şehrimize kazandırarak, bin 800’ü aşkın vatandaşımıza yeni istihdam olanakları sunmuş olacağız. Ülkemizin potansiyelini eğitimden sağlığa, üretimden inovasyona, ulaştırmadan savunmaya varıncaya dek her alanda daha da ileriye taşıyacak çığır açıcı işlere imza atacağız. Son 20 yılda elde ettiğimiz kazanımlar da, Türkiye Yüzyılının yapıtaşlarını oluşturacak.

Yatırıma Destek:2002’den bu yana Aydın’ın gelişmesi için büyük küçük demeden binlerce yatırıma destek verdik, gencinden yaşlısına onbinlerce hayata dokunduk. Yatırım yapmak istiyorum diyen girişimciler, yanlarında bizi buldu.

60 Binin Üzerinde İstihdam:Düzenlediğimiz yatırım teşvik belgeleriyle Aydın’da 46 milyar liralık sabit yatırımın ve bu sayede 60 binin üzerinde yeni istihdamın önünü açtık.  KOSGEB desteklerimizle üretimi teşvik ettik. 2002 öncesi dönemde sadece 32 KOBİ, KOSGEB desteğinden faydalanabiliyordu. Biz ise Aydın’da 15 bin KOBİ’yi doğrudan KOSGEB desteklerinden faydalandırdık.

Üretime Katkı:Organize sanayi bölgelerinde sağlam bir üretim ekosistemi oluşturduk. Aydın OSB’lerinde 2002’de 3 bin kişi çalışırken, bugün 15 bin vatandaşımız Organize Sanayi Bölgelerinde üretime katkı veriyor.

Ar-Ge Ve Tasarım Merkezleri:Bunlarla da yetinmedik, ilimizde sıfırdan bir Ar-Ge ve inovasyon ekosistemi inşa ettik.  Aydın bizim dönemimizde teknopark ile tanıştı. Yine 9 Ar-Ge merkezi ile 3 tasarım merkezi de Aydın’da bu dönemde açıldı.

300’den Fazla Projeye Destek:Kalkınma Ajansımız, Aydın’da 300’den fazla projeye destek vererek yerel potansiyele hız kazandırdı. TÜBİTAK vasıtasıyla şehrimizdeki akademisyenlerin ve bilim insanlarının projelerini destekledik.

Deneyap:Ortaokul ve lise çağındaki evlatlarımız için Deneyap Teknoloji Atölyesini açtık. Bu sayede çocuklarımız, erken yaşlarda robotik kodlama, yazılım teknolojileri, yapay zeka ve nanoteknoloji gibi alanlarda fikir üretiyor, kendini teknoloji yıldızı olarak yetiştiriyor.

İhracata Katkı:Bütüncül ve kapsayıcı bakış açısı sayesinde Aydın’da kayıtlı istihdam 62 binden 171 bine yükseldi. Aydın’ın ihracatı 200 milyon dolarlardan, 1 milyar dolara çıktı. Elbette bu başarıya, resmi açılışını yapacağımız tesisler ve temellerini atacağımız yeni fabrikalar da ciddi katkı sunacak.

16 Yatırım:Aydın’ın 6 farklı OSB’sinde faaliyet gösteren 16 yatırımın resmi açılışını yapmış oluyoruz. Böylelikle yenilenebilir enerjiden tekstile, kimyadan mobilyaya, gıdadan yapı malzemelerine varıncaya dek farklı sektörlerde üretim hacmimizi artırmış olacağız. Yaklaşık 3 milyar liralık yatırımla kurulan bu tesislerde 1700’den fazla yeni istihdam sağlanacak.

60’ın Üzerinde Ülkeye İhracat:Burada bizlere ev sahipliği yaparak misafirperverliğini gösteren Qua Granite şirketine özel bir parantez açmak istiyorum. Türkiye’nin en büyük teknik granit üreticisi olan bu firma, 60’ın üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

16 Farklı Tesis, 16 Farklı Yatırım:Açılışını yaptığımız ilave 2 hat sayesinde, yıllık ihracatta 100 milyon doların üzerinde bir artış sağlanacak. 16 farklı tesis, 16 farklı yatırımı açıyoruz. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerimize, Türkiye Yüzyılı hedeflerimize koşar adım ilerliyoruz.

60 Milyon Lira Bütçeli 18 Proje:Güney Marmara Kalkınma Ajansımız vasıtasıyla Aydın’da desteklediğimiz 18 projenin de resmi açılışını yapıyoruz. 60 milyon lira bütçeli bu projeler sayesinde şehrimize; başta incir olmak üzere Aydınımızın öne çıkan tarım ürünlerinin katma değerini artıracak, yenilenebilir enerji kaynaklı bir soğuk hava deposu kazandırıyoruz.

Turizm:Kuşadası Kadıkalesini, Anaia Liman Kalesini ve Anıtsal Kiliseyi örnek bir koruma projesi ile ziyarete açıyoruz. Aydınımızın sembolü olan “Üç Gözler”i koruma altına almış oluyoruz. Nysa Antik Kenti’nin tiyatro alanını yenileyip, kültür turizmine açıyoruz.

Tarımsal Üretim:İmalat firmalarımız ile tarımsal üretici kooperatiflere ve birliklere yönelik verdiğimiz desteklerle hayata geçen projelerimizin de açılışını yapmış oluyoruz. SOGEP kapsamında önümüzdeki dönemde Köşk, Bozdoğan ve Efeler ilçelerimizde uygulayacağımız projelerin imzalarını da atacağız.

220 Milyon Liralık Yatırım:Tüm bunların yanında, Büyük Menderes Lisanslı Deposu’nun; yine ASTİM ve SÖKE OSB’de bulunan 220 milyon liralık yatırıma sahip olacak 3 fabrikanın da temelini atıyoruz. Toplamda 41 proje ve 3,1 milyar liralık yatırım.

Törende Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, AK Parti Aydın milletvekilleri Metin Yavuz ve Rıza Posacı ile Qua Granit Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan da konuştu.

AK Parti Aydın milletvekilleri Mustafa Savaş ve Bekir Kuvvet Erim ile Kipaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hanefi Öksüz’ün de katıldığı tören sonrası yatırımların açılış kurdelesi kesildi.

Son olarak Söke Kâğıt Fabrikası, Söke Ticaret Borsası ve Söke Ticaret Odası’nı ziyaret ederek Aydın programını tamamladı. Bakan Varank, Aydın Valisi Sayın Hüseyin Aksoy, Milletvekilleri ve protokol üyeleri tarafından uğurlandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.