Roaccutane Nedir? Yan Etkileri ve Kullanımı

Sivilceler için Roaccutane Faydaları Roaccutane, sivilce tedavisinde kullanılan etkili bir haptır. 1982 yılında üretilen bu ilaç, karaciğer yağlanmasına çözüm olarak da önerilmektedir. Akne sorunu yaşayanlar için kurtarıcı bir hap olan Roaccutane, tedavi sürecinde %99 olumlu sonuç verir; ancak ağır bir hap olduğu için yan etkileri de güçlüdür ve sadece hekim denetiminde kullanılmalıdır. Roaccutane, ciltteki sebum üretimini azaltır, siyah nokta oluşumunu da önler. Roaccutane, antibiyotik olmamasına rağmen, akne oluşumuna zemin hazırlayan bakterileri de yok eder. Sivilce ve akne tedavisinde pek çok yöntem ve ilaç denendiği halde başarı sağlanamıyorsa, Roaccutane’a başvurulur. Ağır yan etkileri olmasına rağmen, hekimler, uygun gördükleri hastalarına Roaccutane önerebiliyor.

Roaccutane Yan Etkileri ve KullanımıHer ilacın olduğu gibi Roaccutane’ın da içeriğindeki maddelere duyarlı kişilerde, yan etkiler gözlemlenebilir. Bu yan etkiler çoğu kez hastaneye yatırılmaya kadar ciddileşebilir.

Halüsinasyon görme ve intihar eğilimi, alerjik reaksiyonlar, elde, yüzde, boğazda, dudaklarda, el, ayak ve bileklerde şişme; döküntü, kaşıntı, deride kızarıklık, cilt ve göz çevresine kan oturması, idrara çıkmada zorlanma, göz kapaklarında şişlik, yorgunluk hissi, diş eti kanaması, karaciğer enzimlerinde artış, baş ağrısı, ciltte kuruluk, dudaklarda çatlama, hafif kaşıntı, soyulma, geçici saç kaybı, kolay çürüme, kanama ve pıhtılaşma, göz ve göz kapağında iltihaplanma, gözlerde kuruluk, tahriş, burun kanaması; sırt, kas ve eklem ağrısı, kan yağları seviyelerinde değişme,  kolesterol artışı, idrarda protein yahut kan gibi yan etkileri olan Roaccutane, bu yan etkilerden bir yahut birkaçı gözlemlendiğinde hekime danışılarak doz değişimi yapılabilir yahut hekim kararıyla kullanımı kesilebilir.

Aylık olarak Roaccutane kullanan Önder Çelik’e ait görüşleride izleyebilirsiniz..

Kimler Roaccutane Kullanabilir? Hamile kadınlar, tedavi esnasında hamile kalabilecek durumda olanlar, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar, A vitamini hipervitaminozu görülen hastalar, kan yağları yüksek olan hastalar, bu ilaçtakine benzer maddelere hassasiyeti olan hastalar dışındaki kişiler, doktor tavsiyesi ile Roaccutane’ı kullanabilirler.

Roaccutane Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Roaccutane  kullanırken asla greyfurt yenmemeli ve greyfurt suyu içilmemelidir.
  • Roaccutane kullanan hastalar tedavi sürerken ve tedavi bitiminden 1 ay sonra kan bağışı yapamazlar.
  • Dermatit riski taşıdığından, tedavi sürerken ve tedaviden 5-6 ay sonraya  jelli epilasyon uygulaması yaptırılmamalıdır.
  • Roaccutane kullanımı sırasında gebe kalınmamalıdır.
  • Gebelik sırasında Roaccutane kullanımı bebeğin sakat doğmasına neden olabilir.
  • İlaç vücuttan geç atıldığı için, ilaç kullanımı bırakıldıktan sonra 1 ay boyunca gebe kalınmamalıdır.
  • Emziren anneler Roaccutane kullanmamalıdır.

Roaccutane Fiyatı Roaccutane 10 mg 30 kapsül fiyatı 30.44 TL’dir.

Yorum yapın