Nasıl Tır Şoförü Olunur?

Tır şoförü olmak için, 22 yaşını doldurmuş ve en az ilkokul mezunu olma şartı aranmaktadır. Bununla beraber E sınıfı ehliyete sahip olanlar eğer ehliyetlerini 28.04.1997 tarihinden önce almışsalar tır kullanabilirler.

Nasıl Tır Şoförü Olunur? 

Photo by Lê Minh on Pexels.com

Lakin bu tarihten sonra E sınıfı ehliyeti almışsalar D sınıfı ehliyete sahip olmadan tır kullanamazlar. Nasıl Tır Şoförü Olunur? Tır şoförü olmak için gerekli şartları karşılamak ve ehliyet kursuna başvurup D sınıfı ehliyet almak gerekir. Eğer E sınıfı ehliyete sahipseniz ve E sınıfı ehliyetinizi 28.04.1997 tarihinden sonra almışsanız kursta sadece direksiyon sınavına girerek ve başarılı olarak D sınıfı ehliyete sahip olabilirsiniz. Ehliyetinize ED olarak işlenecek ve hem otobüs hem tır kullanabileceksiniz. Nasıl Tır Şoförü Olunur? Suali belirtildiği üzere D sınıfı ehliyete sahip olmak ile başlayan bir süreçtir. D sınıfı ehliyete sahip olanlar tır (çekici) dorseli, kamyon, kamyoneti minibüs, otomobil ve traktör kullanabilirler.

Tır Şöförü Olmak İçin Gerekli Belge ve Yapılması Gerekenler

Nasıl Tır Şoförü Olunur? D sınıfı ehliyete sahip olunduktan sonra gerekli sağlık etaplarını geçmek gereklidir. Tır kullanmaya elverişlidir raporları alınmalıdır. Ruh ve sinir hastalıkları tarafından verilen psikolojik olarak yeterlilik belgesi ile birlikte sorunsuzca tır kullanımına geçilebilir. Uluslar arası tır şoförü olmak için ise SCR belgelerine sahip olunmalıdır. Ayrıcı psikoteknik testlerine girip bu belgenin de sahibi olunmalıdır. Nitekim bu belgeye sahip olmayan uluslar arası tır şoförlerine cezai işlemler uygulanmaktadır. Nasıl Tır Şoförü Olunur? Aşamalarına göre sıralandığı gibi D sınıfı ehliyet sahibi olmak ve bu ehliyetin şartlarını ve gerekliliklerini yerine getirmektir. Bununla beraber cezai hüküm giymemiş olma şartı da aranmaktadır. Bunlar Türk Ceza Kanununun; 404 ve 403’üncü maddeleri ve 572/2–3 maddelerinin ikiden fazla ve 1918 rakamlı kaçakçılığın men ve takibine dair kanunun 29 ve 28’inci maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar hakkında kanunun 12’inci maddesinin 3’üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir. Nasıl Tır Şoförü Olunur? Suallerinin aşamaları bu şekilde sıralanabilir. Nitekim tır şoförü olmak sadece belgeleri edinmekten geçmemektedir. Bu konuda sağlık yeterliliği ve psikolojik testlerinde yapılması ve her aşamadan sorunsuzca geçilmesi gereklidir.

Nasıl Tır Şoförü Olunur? Diye düşündüğünüzde yapılacakların en başında gelen tabii ki D sınıfı ehliyete sahip olmaktır ve bununla başlayan bir sürece katlanmaktır. İlk etapta D sınıfı ehliyet alınmalıdır. Bundan sonra gerekli prosedürler doğrultusunda işlemleri gerçekleştirip tır şoförü olabilirsiniz.

Yorum yapın