Nasa 14 motora sahip elektrikli uçak Maxwell’i üretti

Uzay araştırmalarına yönelik çalışmalarına devam eden Nasa, tam elektrikli deneysel uçakta üretti. Kanatlarında 14 adet motor bulunduran bu deneysel uçak 180 kilogram ağırlığındaki lityum iyon pillerden güç alıyor.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) 29 Temmuz 1958 yılında ABD Başkanı Dwight Elsenhower tarafından kurulmuştur. 1915 yılında kurulan NACA’dan farklı olarak sadece askeri gelişmelerin yanı sıra sivil ve barışçıl bir şekilde faaliyetler göstermiştir. NASA uzay alanında olduğu gibi havacılık alanında da geliştirmelere devam ediyor. Havacılık kapsamında X-57 Maxwell adı verilen tamamen elektrikli ve 14 motora sahip uçak üretildi. Bu uçakta NASA’nın X-deneysel uçaklar kategorisinde yer aldı. X-uçakları yeni teknolojileri ve aerodinamikleri test etmek üzere üretilen araçlara verilen kategori adıdır.

Maxwell uçağının otomatik pilot yerine insan pilot ile uçmasının sebebini baş araştırmacı Sean Clarke şöyle açıklamıştır. “Test pilotlarımız yüksek performanslı ve tecrübeliler. İnsan pilotlar uçuş sırasında sorun tespit ve teşhis etme konusunda çok başarılılar ayrıca insan pilot kullanmak test uçakların tasarımını da kolaylaştırıyor.

Tam elektrikli test uçağı Maxwell adını 19. Yüzyılda elektromanyetik uzmanı İskoç teorik fizikçi ve matematikçi James Clerk Maxwell’den almıştır. Nasa bu proje kapsamında uçağın hızlı ve verimli bir yolculuk hızı için kanat teknolojilerini değiştirdi. Bir uçağın itiş sistemini nasıl farklı bir noktaya götürebileceklerini araştırdılar. X-57 Maxwell’in kanatların 14 adet elektrikli motor yerleştirmenin itiş kabiliyeti açısından çok önemli olduğu iletilirken, eğer uçağın yakıtla çalışan motorları olsaydı bu kadar motorun çok daha ağır, karmaşık ve kanatlara yerleştirmek için güvensiz olacağını söylemek mümkündür.

Yorum yapın