Monolit Nedir? Dünyanın Dört Bir Yanından 7 Eşsiz Monolit

İlk önce kısaca monolit nedir onu hatırlayalım. Monolit kelimesi, Yunanca “monolithos” kelimesinden gelir ve tek taş anlamına gelmektedir. 2001: A Space Odyssey filmini izlediyseniz (filmi izlemediyseniz küçük bir spoiler), muhtemelen aklınıza ilk olarak filmde uzaylıların inşa ettiği gelişmiş makine gelecektir. Monolit kavramı, biraz açıklaması zor bir kavramdır ve aslen monolit olmamasına rağmen; monolit denen birçok yer mevcut. Biz de dünyanın dört bir yanındaki eşsiz monolitleri sizler için derledik;

  1. Cebelitarık Kayası, Cebelitarık

Akdeniz’in Kuzeydoğusunda yer alan ve deniz seviyesinden tam 426 metre yükselen bu heybetli kireçtaşı monoliti, bir zamanlar antik Yunanlıların “bilinen dünyanın sınırını” belirledikleri Herkül Sütunlarından biriydi. 

  1. Müezzin Kayası, Norveç

Müezzin kayası, yaklaşık 10.000 yıl önce buzun genleşmesiyle şekillenip günümüzdeki haline gelmiştir ve Norveç’in en popüler turistik mekanlarından biridir. Lysefjord’da etkileyici bir şekilde 604 metrelik yükseltisiyle, mükemmel bir manzaraya ev sahipliği yapar. Hemen aşağısında bulunan fiyortlar, yukarıdan bakıldığında eşsiz bir manzara sunar. 

  1. El Capitan, Amerika Birleşik Devletleri

El Capitan, birçok kaya tırmanışçısının gözde yerlerinden biridir. Yosemite Ulusal Parkında bulunan bu dikey kaya oluşumu, yerden yaklaşık 1.000 metre yükseliyor. Yosemite Vadisi’nin kuzeyinde yer alan bu monolit, birçok tırmanıcılar dışında birçok turistin de uğrak noktası.

  1. Bukit Kelam, Endonezya

Black Rock adıyla da bilinen Bukit Kelam, 900 metrelik dev bir yükseltiye sahip. Batı Kataliman’daki Sintang şehrinde bulunan Bukit Kelam, efsaneye göre, bölgenin prensesi Dara Juanti’yi takip eden dev bir canavar, tam bu noktada taşa dönüştü ve Bukit Kelam adını verdiğimiz dev monoliti oluşturdu. Tamam, biz de inanmadık da efsane işte…

  1. Uluru, Kuzey Avustralya

Yerel Anungu halkı tarafından büyük saygı duyulan Uluru, dünyanın en ünlü monoliti olarak görülüyor. İri taneli arkoz kumtaşı formundan yapılmış ve gün boyunca renk değiştiren bir yapısı var. Renk değişimi ve tonları, güneş ışığının şiddetine ve açısına göre değişim gösteriyor. Özellikle de gün doğumu ve gün batımı esnasında eşsiz bir manzara sunduğunu da belirtelim.

  1. Sigiriya, Sri Lanka

Sigiriya, Sri Lanka’da bulunan Dambulla yakınlarında eski bir “kayadan kale”dir. Kaya yaklaşık 200 metrelik bir yüksekliğe ulaşır ve 1.200 basamak çıkılarak ulaşılan bir tapınağa ev sahipliği yapar. Zirvesinden turistler için mükemmel bir manzara sunan Sigiriya, merdivenlerin girişindeki iki dev aslan pençesiyle de “yükselişin başlangıcı” mesajını ziyaretçilerine veriyor.

  1. Torres Del Paine, Şili

Şili’de bulunan Torres Del Paine Ulusal Parkı’nda, Cuernor del Paine adıyla bilinen granit yapılı dev taşların her biri 2.000 metreden fazla bir yükseltiye sahip. Bölge, Şili’nin en bilinen trekking noktalarından biri olmasıyla da tanınıyor. 

Yorum yapın