Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Oldu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasıyla sürpriz bir gelişme yaşandı. Erkan’ın yerine atanması beklenen Fatih Karahan, ekonomi yönetiminde yeni bir döneme liderlik edecek.

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan Oldu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın istifasıyla sürpriz bir gelişme yaşandı. Erkan’ın yerine atanması beklenen Fatih Karahan, ekonomi yönetiminde yeni bir döneme liderlik edecek.

Gelişmeler Neler?

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden ayrıldığını duyurdu. Erkan, kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasının etkisiyle bu kararı verdiğini ifade etti. Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre Erkan’ın yerine Fatih Karahan’ın atanması bekleniyor.

Erkan’ın Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan, son dönemde kendisine yönelik itibar suikasti kampanyasından dolayı bu kararı aldığını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Gaye’nin istifasını ilişkin yaptığı paylaşımda, Erkan’ın aldığı kararın tamamen şahsi ve kendine ait olduğunu kaydetti.

Fatih Karahan’ın Atanması Bekleniyor

Haber Aero’nun ulaştığı bilgilere göre Merkez Bankası Başkanlığı’na Merkez Bankası Başkanı Yardımcısı olarak görev yürüten Fatih Karahan’ın atanması bekleniliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olarak tarihe geçen Erkan’ın istifası, ekonomi programının meyvelerini vermeye başladığı bir dönemde geldi.

 

Erkan’ın Açıklamaları ve Veda Mesajı

Sosyal medya hesabından istifa ettiğini açıklayan Hafize Gaye Erkan, kamuya şu açıklamada bulundu: “8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim. Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim.”

“O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır.”

Erkan’ın Veda Mesajından Satır Başları:

  • Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.
  • Son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir.
  • Ailem ve günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için Cumhurbaşkanımıza affımı talep ediyorum.
  • Teşekkürlerimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Hazine ve Maliye Bakanı’na iletiyorum.

Mehmet Şimşek’ten Açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasına ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır.”

Şimşek’ten Teşekkür:

  • Erkan’ın kararı tamamen şahsi ve kendi takdirleridir.
  • Teşekkürlerini sunarak, ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı minnettarlık ifade etti.
  • Yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diledi.

Fatih Karahan Kimdir?

Yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanması beklenilen Fatih Karahan, 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi’nde Ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı. 28 Temmuz 2023 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini yürütüyor.

Karahan’ın Kariyer Yolculuğu:

  • 1982 yılında Eskişehir’de doğan Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu.
  • New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak başladığı kariyerinde, Amazon’da Başekonomist olarak görev yaptı.
  • 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır.

Bu gelişmelerin ardından, Türkiye ekonomisinin yeni lideri olarak atanacak Fatih Karahan, büyük bir sorumlulukla göreve hazırlanıyor.