Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu! İşte Meslek Meslek Yeni Maaşlar

Türkiye’nin enflasyon raporu açıklandı, memur ve emeklilerin 2024 zam oranları belli oldu! SSK, BağKur, memur ve memur emeklileri için yeni maaşlar ne olacak?

Memur ve Emekli Zammı Belli Oldu! İşte Meslek Meslek Yeni Maaşlar

Türkiye’nin Enflasyon Raporu: 2024 Zam Oranları

TÜİK, 2023 enflasyon rakamlarını açıkladı ve memur ile emeklilerin 2024’teki zam oranları netleşti. En son açıklanan enflasyon verilerine göre SSK ve BağKur emeklileri %37.5, memur ve memur emeklileri ise %49.25 zam alacak. Bu rakamlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı eklemesiyle artabilir. Peki, hangi meslek grubu ne kadar zam alacak?

TÜİK Verilerine Göre Zam Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu’nun raporuna göre aralık ayında enflasyon %2.93 arttı ve yıllık enflasyon %64.77’ye yükseldi. Bu verilere göre SSK ve BağKur emeklileri %37.5, memur ve memur emeklileri ise %49.25 zam alacaklar.

SSK ve BağKur Emeklileri İçin Durum

Enflasyon, 2023’ü %64.77’lik bir artışla tamamladı. Son altı ayda enflasyon %37.5 olarak gerçekleşti ve bu rakamlar SSK ve Bağ-Kur emeklileri için belirleyici oldu. Bu durumda, emeklilerin zam oranı altı aylık enflasyon oranı kadar olacak.

Memur ve Memur Emeklileri İçin Durum

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını da alıyorlar. Temmuz ayında %6’lık sözleşme zammı alan bu kesim, enflasyon farkını da kazanacak. Yıllık bazda %29.79 enflasyon farkı elde eden memur ve memur emeklileri, ocak ayında %15 toplu sözleşme zammı alacaklar. Böylece ocak ayındaki toplam zam oranı %49.25 olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rolü

Zamlı maaşlar konusunda gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın refah payı eklemesine çevrildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Memur ve memur emeklisine %50 civarında bir artış öngörüyoruz. Elimizden gelen tüm imkanlarla emeklilerimizin yanında olacağız.” ifadelerine yer vermişti.