Majezik Duo Nedir Nasıl Kullanılır?

Majezik ailesinin en fazla kullanılan ilaçlarından birisidir Majezik Duo… Başa çıkılması zor vücut ağrıları için kullanılabilen bu krem, tüm vücut ağrılarında kullanılabilir. Ülkemizde de sıkça kullanılan majezik duo nedir, bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Majezik Duo, hem tableti hem jeli olan özel bir ilaçtır. Kas ağrıları, vücut ağrıları ve kasılmalar için kullanılabilir. Hastanın durumuna göre doktor tarafından tablet hap ya da krem jel şeklinde verilebilen bu ilaç, tüm Majezik türlerinde olduğu gibi yüksek derecede ağrı önleme özelliğindedir. Şimdi kısaca bu özel ilacın türleri hakkında merak edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Majezik duo tablet, sarı renkli, tek tarafı çeltikli bir ilaçtır. Tablet halinde olan bu özel ilaç zaman zama ortaya çıkan ağrıların hafiflemesi için kullanılır. Özel bir kas gevşetici türü olarak da görev yapan bu ilaç, doktorun önerdiği şekillerde kullanmalıdır.

Genel olarak günde 1 ya da 2 tablet şeklinde alınması önerilen ilacı, yemeklerden sonra 1 bardak su ile tüketmek gerekir. Tek seferde yutularak ağız yolu ile alınan Majezik Duo Tablet, kas spazmı, kireçlenme, eklem dışı romatizma ve bazı ameliyatlar sonrasında ortaya çıkan ağrılar için kullanılabilir.

Majezik duo tablet kullanımında sonra, mide bulantısı, kusma, kurdeşen, ishal, karın ağrısı, mide ağrısı, tat almada bozukluk, terleme, ateş yükselmesi, çarpıntı ve ağız kuruluğu yan etkileri görülebilir. Bu yan etkiler çok şiddetli olmadığı sürece ilaç kullanımına devam edip konu hakkında doktora bilgi verilmesi gerekir. Ancak dil, yüz, göz ve ağız bölgesinde şişlik, zor nefes alma, boğazda şişlik durumlarında acilen doktora ya da bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Majezik duo jel, beyaz renkli, krem gibi sürülüp kullanılan bir ilaçtır. Ağrı kesme özelliği bulunan bu özel ilaç, burkulma, gerilme, akut ve kronik sırt ağrılarında, boyun ve kol bölgesindeki sinir ağrılarında, siyatik ağrıda, spor ve kaza yaralanmalarındaki ezilme sebepleri ile oluşan ağrılar için kullanılabilir.

Günde hasta olan bölgeye 3-4 kere yavaşça oavarak uygulanan bu ilaç, hamilelikte ve emzirme döneminde mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Hastalık bulunan bölgeye dikkatlice ve düzenli olarak uygulandığında kısa sürede ağrıyı keser ve yaraların ya da zedelenmelerin iyileşmesini sağlar.

Her ilaç ve kremde olduğu gibi majezik duo topikal jel kullanımı sırasında da bazı olası yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler, uygulama bölgesinde ortaya çıkabilen deri renginde değişiklik ve pul pul dökülmelerdir. Ağrı kesme ve tedavi etme özelliği bulunan krem jeli, uygulama bölgesinde iyileşme sağlanana kadar kullanabilir, sonrasında bırakıp ilacı kapalı bir yerde saklayarak ihtiyaç duyduğunuzda yeniden kullanabilirsiniz.

Jel ve tableti bulunan Duo majezik ne için kullanılır diye merak edenler için bu ilacın şiddetli ağrıları iyileştirmek için kullanıldığı cevabını verebiliriz. Diğer Majezik türlerinde olduğu gibi beklenmeyen bir etki görüldüğünde en kısa sürede sağlık kuruluşu ve doktora başvurulması gerekir. Ağrı kesici özelliğinden dolayı kullanılan bu ilaçlar, ağrı bölgesinin iyileşmesinden sonra bırakılabilir.

Bu bırakılma aşamasında illa doktor kontrolü gerekmez. Emzirme döneminde ve gebelikte Majezik kullanımı yasaktır. Ancak çok gerekli olan durumlarda jel şeklinde olan Majezik kullanılabilir. Bu kullanım için doktor kontrolü ve doktor izni mutlaka gereklidir. İlacın kullanımından önce hem tablet, hem de jel türünün içeriğinde bulunan malzemelerin iyi incelenmesi gerekir. Bu inceleme sonunda elde edilen verilere göre eğer hastanın alerjik durumu olan bir madde var ise ilaç kullanılmaması gerekir.

Yorum yapın