Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Madenci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Madenci Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

Yeraltı kaynaklarının yıllar içerisinde doğal olarak dönüşümü ile oluşan değerli madenler elde edilir. Madenin çıkarılmasında çalışan madenci nasıl olunur, ne kadar maaş alır inceleyeceğiz. Maden ocakları bakımından zengin olan ülkemizde pek çok maden ocağı bulunuyor. En çok işlenen kömür madeni olmasına karşın dünyanın bor kaynaklarının 70%’i Türkiye’de. Son zamanlarda çıkan haberlerde Çinli yatırımcıların kehribar madeni satın alması sektörün her zaman yükselişte olacağının habercisi.

Maden çalışanlarının çoğunluğu maden işçisi olunca maden işçileri maaşı da önemli tartışma konusu haline geldi. Özel sektörde bazı maden ocaklarının ödeme yapmaması, maden kazaları gündemi sarsan haberler arasında olsa da çeşitli düzenlemelerle iş güvenliği kontrol altına alınıyor.

Madenci Nasıl Olunur?

Madenci işçisi olmak yüksek beden kuvveti istiyor. Fiziksel aktiviteyi masa başı işlere tercih edenler için uygunGörevli madenci ne iş yapar, yer altı madencisi ve yer üstü madencisi nedir öğreniyoruz.  Sanayide kullanılmak ve işlenilmek üzere hammadde kaynağı madenlere birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Demir madenciliği
  • Krom madenleri
  • Linyit madenleri
  • Mermer madeni
  • Altın ve bakır gibi değerli madenler
  • Tuz, cıva, asbest madenleri
  • Taş kömürü madeni yakıt ihtiyacını karşılar.

Bu madenlerden bazılarını çıkarmak oldukça zordur kimyasal işlem de içerebilir. Madenine göre farklı işler yapan madenci nasıl olunur, ne kadar maaş alır. Dünyanın en tehlikeli mesleği olarak kabul edilen maden işçisi olmak için maden ocaklarınca belirlenen testlere tabii tutulur. Madenci olmak için;

  • Fiziksel performansı yüksek olmak
  • Sağlıklı ve genç olmak
  • Kazma, kürek ve balta gibi maden aletlerini kullanıyor olmak gerekir.

Maden işçiliği yer altı madencisi ve yer üstü madencisi olarak ikiye ayrılır. Yer altı madencisi ürünün çıkarılmasında yer üstü madencisi ise ayrıştırma ve taşıma işlerini yapar. Madenlerde görevli maden mühendisi madenin güvenli ve en uygun yolla çıkarılmasını için proje çalışması yapar.

Madenci olmak için başvuru maden ocaklarına bizzat yapılmaktadır. Devlet madenleri sayısı az olsa da çalışma imkanı bulunur. Maden emeklilik yaşı mesleğin yıpratıcılığı nedeniyle daha düşüktür. Yeraltı madencileri için emeklilik şartları prim sayısı ve sadece 20 yıl görev süresi olarak çok kısadır. Yerüstü madenci emeklilik hesaplaması aynı şekilde değil. Madenci sosyal hakları işin yıpratıcılığı nedeniyle daha fazladır.

Madenci Maaşı

Maden işçisi maaşı ve çalışma koşulları her zaman gazete başlığı oldu. Bazı çok para kazanma arzusunda olan maden sahipleri çocuk madenci çalıştırarak, SGK güvencesi yapmayarak veya maden mühendislerinin görüşünü hiçe sayarak tehlikeli madencilik uygulamaları yaptılar. Tüm bu ihmallerin sonucu kazalar, göçükler, tedavi alamayan maden hastaları tüm Türkiye’yi üzdü.

Madenci maaşı asgari ücret üzerinden hesaplanır. Ancak 8 saat çalışma zorunluluğu olduğu için yapılan fazla mesai ücretleri rakamları artırır. Kanun gereği maden işçisisin maaşı asgari ücretin iki katından az olamaz.

Madenci Ne Kadar Maaş Alır?

Madenciler haftada 45 saat çalışmak zorundadır. 45 saatten fazla çalışanlar fazla mesai ücreti alır. Madende çalışan işçi en az iki asgari ücret alır. Madene yeni başlayan işçinin maaşı bu kadar yüksek değildir. Maden mühendisi maaşları özel sektör ve devlette hemen hemen aynıdır. Maden mühendis maaşları gereği 7bin ile 10bin arasında değişir. Yani madenci ile mühendis yakın ödeme alıyor.

Yeraltı madenciliği taşıdığı riskler nedeniyle diğer mesleklere oranla en az 2 asgari ücret ödemesi yapar. Maden emekliliği hesaplaması prim günü ve süresine bağlı olarak diğer mesleklerle kıyaslandığında çok düşüktür. Bu durum maden işçisi olmak için başvuruları artırıyor. Bu nedenle gençler, madenci nasıl olunur, ne kadar maaş alır araştırmasını yapıyor.

Gelir Yuvan Nedir?

Gelir Yuvan Başvurusu E-Devlet