Macbook Pil Döngüsü Nedir?

Teknolojinin son sürat yayıldığı günümüzde laptop kullanımı oldukça yaygın hale gelmiştir. Laptop taşınabilir ve her ortamda kullanılabilir olması nedeniyle kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Her marka kendine özgü özelliklerle donattığı laptoplarını müşteri istekleri doğrultusunda geliştirmeyi amaçlamaktadır. En fazla tercih edilen laptop modellerinden biri de Apple markasının üretmiş olduğu Macbook ürünleridir.

Macbook Nedir?

Macbook, Apple markasının ürettiği tablet- laptop kategorisinde kendini gösteren cihazlardır. Alanında en başarılı cihazlardan bir tanesidir. Bu nedenle laptop almak isteyen kişilerin ilk tavsiyesi Macbook olabilmektedir. Farklı öne çıkan özellikleri ve tasarımı sayesinde tercih edilmektedir. Apple ürünlerinin tümünde olduğu gibi Macbook’ta da batarya özelliği bulunmaktadır. Pil kullanımı ve benzeri etkenler değişiklik gösterebilmektedir. Daha uzun süreli bir pil ömrü seçeneği sunması için cihazın kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Macbook Batarya Döngüsü Nasıldır?

Macbook diğer elektronik cihazlar gibi batarya ile çalışan bir cihazdır. Her bataryalı cihazda olduğu gibi bu cihazın da bir pil ömrü bulunmaktadır. Bu pil ömrü cihaz kullanımı, şarj etme durumu ve benzeri etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Macbook cihazlarda batarya döngüsü de kullanmak isteyen kişiler için oldukça önemlidir.

Apple batarya konusunda ileriye dönük bir hamle yaparak 2010 senesi ve sonrasında 1000şarj döngüsüne denk gelen pil ömrü olduğunu açıklamıştı. Bu cihazlarda da yine 1000 şarj döngüsü söz konusu.

Macbook batarya döngüsü tam 1000 döngü şeklindedir. Günde iki kere veya bir kere şarj eden kişiler için son derece az gelebilir ancak yüzde yüz şarj üzerinden hesaplanmaktadır. Örneğin bir kere tamamen şarjını dolduran kişi %50 iken şarja taktığı zaman bir döngünün yarısı gitmiş olacaktır. Bir dahaki sefer %50 kullanılırsa ancak o zaman döngü tamamlanacaktır. Bu nedenle bir döngünün tamamlanması bir veya bir günden daha uzun sürebilmektedir.

Macbook Pil Döngüsü  Biterse Ne Olur?

Pek çoğumuzun başına gelen batarya tükenmiş problemi aslında pil döngüsünün sona erdiğini anlatmaktadır. Pek çok cihaz şarja bağlı şekilde çalışmasına devam edebilse de genellikle cihazın kullanım süresi sona ermiş kabul edilmektedir. Pil döngüsü ne zaman bitecek diye merak edenler aşağıdaki adımları izemelidir.

Öncelikle Apple cihazdaki Option tuşu kullanılmalıdır. Sonrasında Apple menüsünden Sistem Menüsü kısmı seçilmelidir. Karşınıza çıkan menüden ise önce Donanım seçeneğini ve ardından da Güç seçeneğini tıklamanız gerekir. Mevcut döngü sayısı kısmında ise kaç döngünün kaldığı görülecektir.

Yorum yapın