Lisede Devamsızlık Sildirme Nasıl Yapılır? [Detaylı Anlatım]

Lisede yaptığınız devamsızlıkları sildirmek mi istiyorsunuz? Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek için tek yapmanız gereken yazımızı detaylı bir şekilde okumak.

Dönem sonunun yaklaşması ile birlikte öğrencilerin en fazla merak etmiş olduğu konu devamsızlık sildirmedir. Doğal olarak derhal hemen her öğrenci devamsızlık yapmıştır. Meb öğrencilere 10 gün özürlü, 20 gün özürsüz olmak üzere toplam 30 gün devamsızlık hakkı tanımaktadır. Yazı içinde devamsızlık sildirme istekçesi nasıl makalelır, devamsızlık sildirme süresi, 12. Sınıfta devamsızlık sildirme, devamsızlık sildirme var mı şeklinde sorularınızdan bahsedeceğiz.

Devamsızlık nasıl sildirilir?

Devamsızlık iyi mi sildirilir? Belirli sebeplerden ötürü derslerini aksatarak okula gidemeyen birfazlaca öğrencinin endişe duyduğu ve devamsızlık sınırını aşanlamış olurın oldukca merak ettiği bir konudur. Lisede devamsızlık sildirme ilkokul ve ortaokulda olduğu gibi lisede de aynı şekilde geçerlidir. Devamsızlığınızın silinmesini istiyorsanız mazeretinizi bir rapor yahut veli izin kağıdına yazarak okul idaresine vermeniz gerekmektedir. Okul idaresi sizin tarafınızdan verilen raporu kabul ediyorsa siz de verebilirsiniz fakat veliniz tarafınca verilmesini istiyorsa raporu okul idaresine veliniz vermelidir. Ek olarak benzer içeriğimiz olan whatsapp kamera ayarları imlaıza da bakabilirsiniz.

Devamsızlık nasıl silinir? Bu konuda aşağıdaki ismimları uygulayarak siz ve ailenizle birlikte bu aşamaları tamamlamalsıcaklıknız.

  • öğrencinin devamsızlığı hastalık yada tıbbi nedenlerden kaynaklanıyorsa, bunu belgeleyin ve yönetime bildiriniz.
  • Bunun için okula hastalığınızla ilgili bir esenlik raporu vermelisiniz.
  • Devamsızlık sildirme arzuçesini bir word sayfasında düzenleyip yazdırınız.
  • Aileniz bu dilekçeyi imzalaması gerekir.
  • Ondan sonra ailenizin okul yönetimine bir başvuruda bulunarak gerekli görüşmeleri yapması gerekecektir.
  • Ardından belirtilen tarihlerde devamsızlığınız silinecektir.
  • Lisede devamsızlık hakkı kaç gündür?
  • çoğu zaman sorulan sorulardan bir tanesi ise lisede devamsızlık hakkı kaç gündür. Son gösterilen yönetmeliğe göre bir öğrencinin mazeretsiz devamsızlık yapma hakkı 10 gündür. Toplamda 30 gün devamsızlık yapmış bir öğrencinin başarısı ve notları kesinlikle o yıl başarısız sayılır.

Lisede devamsızlık sildirme kaç gün?

Sıkça merak edilen lisede devamsızlık sildirme kaç gün sorusuna cevap verelim. Devamsızlık sildirme öğrencinin durumuna bağlı olarak okula neden gelmediği göz önünde bulundurulur ve öğrencinin ailesi müdür yardımcısıyla mevzuşur. Eğer müdür desteksı kabul görürse devamsızlık sildirme işlemini yapabilir. Kısacası muayyen bir günü yoktur.

Lisede devamsızlık sildirme Dilekçesi

öncelikle lisede devamsızlık sildirme istekçesi oluşturmak istiyorsanız veliniz sizin için bir dilekçe yazmalı. Bu dilekçe de okula neden gidemediğinden, niçin devamsızlık yapmış olduğundan bahsedip imza atılmalıdır. Hemen sonra bu arzuçeyi öğrenci tarafınca okul idaresine verilmesi gerekmektedir. Fakat bazı okullar istekçeyi öğrencinin değil de velinin vermesini istemektedir. Bunun için hazırlanan dilekçeyi okul idaresine öğrencinin velisi vermiş olması gerekmektedir.

İkinci yarıyılın başlangıcında, öğrenciler devamsızlık hakkındaki malumat için internette inceleme meydana getirmeye başladılar. Özellikle geçerli bir mazereti olmaksızın 10 günü geçtiğinde “devamsızlıktan kalma” endişesi duyan ya da “devamsızlık 5 gün olduğu için teşekkür belgesi alamıyorum” diye üzülen arkadaşlardan gelen sorularla karşılaşıyoruz. Bu problemler daha çok lise öğrencilerini etkilediği için bu yazıda lisede devamsızlıklar ile alakalı bilgi vermek isabetli olacaktır.

Devamsızlık sildirme dilekçesi, ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimine devam eden talebe veya velilerinin dilekçelerine bir örnektir. Hastalık, ölüm yada öğrencinin eğitimini etkileyen herhangi bir nedenle devamsızlık meydana getiren öğrencinin, devamsızlığının düzeltilmesi için okul yönetimine kayıtsızlık başvurusu yapması icap eder. Devamsızlık sildirme dilekçesi başvurunuzu kısa müddette işleme koyarak okul yönetimine iletebilirsiniz. (KAYNAK)

Lisede devamsızlık sildirme

özürlü devamsızlık sildirme ile alakalı öğrencinin rahatsızlığından dolayı hazırlanan rapor yada resmi bir işlem nedeniyle yine resmi bir evrakla kanıtlayabildiği yahut öğrencinin velisi tarafından hazırlanan “veli izin istekçesi” ile yapmış olduğu devamsızlıktır. Ama bu raporun yada arzuçenin 5 iş günü içinde okul idaresine vermeniz gerekmektedir. şayet istekçeyi vermeden devamsızlık yapmış olursa bu da özürsüz devamsızlığa girecektir. özürlü devamsızlık süresi 10 gün, özürsüz devamsızlığın süresi ise 20 gündür.

Ayrıca, mevzumuza benzer olan veliden öğretmene çocuğu özetleyen mektup imlaıza da bakabilirsiniz.

Devamsızlık Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Lisede devamsızlıklarını sildirmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de devamsızlık dilekçesi olmaktadır. Bu dilekçe içerisine neler yazılması gerektiği ve örnekleri de pek çok lise öğrencisi tarafından merak edilmektedir. Okullarında devamsızlıklarını sildirmek isteyen öğrencilerin bunun için kesinlikle velilerine dilekçe hazırlatmaları gerekmektedir. Dilekçe içerisinde öğrenci adı soyadı, okul numarası, sınıfı ve devamsızlık nedeni belirtilmektedir. Aynı zamanda velilere ait olan bilgiler, tarih ve imzanın da bulunması gerekmektedir. Öğrenciler farklı örnekleri inceledikleri zaman bu dilekçeleri hazırlayabilmektedirler. Böylelikle de devamsızlıklarını sildirmek istedikleri zaman bu dilekçeleri de okul idarelerine vererek devamsızlıklarını silmelerini isteyebilmektedirler. (Kaynak)

Özürsüz devamsızlık sildirme

öğrencilerin hiç bir mazeret göstermeden okula gitmemesine özürsüz devamsızlık denir. özürsüz devamsızlık icra eden öğrenci şayet 20 günden fazla özürsüz devamsızlık yaparsa maalesef ceza alacaktır. özürsüz devamsızlık sildirme işlemini yapmak istiyorsanız veliniz okula gelip, okul idarenize devamsızlığı açıklamasıyla özürsüz devamsızlık özürlü devamsızlığa çevrilebilmektedir. Her okulda olmasa da genellikle okul idaresi öğrenci lehine karar vermektedir.

Kaynak : https://www.bizdekalmasin.com/rehber/lisede-devamsizlik-sildirme/

Yorum yapın