Koenzim Q10 Nedir, Faydaları Nelerdir, Koenzim Q10 Yan Etkileri Nelerdir Ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Koenzim q10 nedir, koenzim q10 insan vücudunda doğal olarak bulunan ve asal vazifesi gıdaları enerjiye dönüştürmek olan bir moleküldür. Koenzim aynı zamanda çok güçlü bir antioksidandır. Koenzim nedir sorusuna daha kapsamlı bir yanıt verecek olursak, vücutta her hücrede doğal olarak var olan, kimyasal tepkimelerin hızını düzenleyen, besinlerin enerjiye çevrilmesinde görev alan protein yapısında bir bileşendir.Bazı gıdalarda da bulunan koenzim molekülü laboratuvar ortamında da üretilebiliyor. Koenzim gıda takviyesi olarak da kullanılabilmektedir. Çok sık rastlanılan bir sağlık problemi olan kalp yetmezliği, yüksek tansiyon ve kalp krizinin tedavisinde ve bu rahatsızlıkların önlenmesinde de kullanılan koenzim dünyanın pek çok ülkesinde revaçta olan bir besin desteğidir.

Koenzim Q10 Faydaları 

Koenzim q10 oldukça faydalı bir bileşen. Peki yaşamsal faaliyetlerin sürmesi yolunda ve hayat kalitesinde ne gibi katkıları var daha yakından bakalım.Koenzim, vücuttaki serbest radikalleri kontrol altında tutan antioksidanları içeren bir bileşen olduğu için, vücudu da koruma altına alarak özellikle başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı kalkan oluşturuyor. Koenzim q10 serbest radikalleri bloke ederek hücre yapısını korur ve yaşlanmanın vücutta meydana getirdiği olumsuz etkileri yavaşlatır.Beslenme yetersizliği, vitamin ve mineral eksikliği ve diğer koşulların etkisiyle zayıflayan bağışıklık sistemini güçlendirerek pek çok hastalığa karşı vücudu korur.

  • Kanada’da yapılan bir araştırma sonucuna göre meme kanseri olan 90 kadının beslenme disiplinine koenzim q10 eklenmiş ve bu kadınlarda memede gelişen kanserli hücrelerin vücudun diğer organlarına yayılmadığı görülmüş.
  • Danimarka’da yapılan bir araştırmaya göre ise koenzim, vitamin ve mineral verilen göğüs kanseri hastası 32 kadında tümör boyutlarında küçülme gözlenmiş.
  • Koenzim q10 kullanımının kalp krizi sonrasında zayıflayan kalpte ikinvi bir kalp krizi olasılığını yarı yarıya düşürdüğü  saptanmış.
  • Koenzim q10’un, kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan diğer ilaçlarla birlikte alındığında vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen ödemi azalttığı saptanmış. Bu da hastadaki nefes alış verişini kolaylaştırıyor.
  • Koenzim q10’un yüksek tansiyon hastalarında tansiyonun düşürülmesine katkı sağladığı sonucu da elde edilmiş.
  • Yüksek kolesterol şikayeti olan kişiler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, bu kişilerin  çoğunluğunda koenzim q10 eksikliği tespit edilmiş.
  • Antioksidan etkisi sayesinde koenzim pek çok cilt bakım ürününde kullanılmaktadır.
  • Koenzim q10’un Parkinson, migren, erkeklerde sperm azlığı ve HIV virüsü taşıyanlarda bağışıklık düşüklüğü gibi sorunlara da iyi geldiği bilinmektedir.

Koenzim Q10 Hangi Besinlerde Bulunur? 

Eğer ileri seviyede koenzim düşüklüğü yaşamıyorsanız takviye kullanmanıza gerek olmayabiliyor; zira düzenli beslenmeyle vücudunuzun gereksinim duyduğu koenzimi alabilirsiniz. Sağlıklı bir yetişkinin alması gereken koenzim q10 miktarının 10 mg civarında olduğu belirtiliyor.Peki koenzim içeren besinler hangileri bir bakalım;Kırmızı et, özellikle dana eti, tavuk eti; soya fasulyesi yağı, kanola yağı, susam yağı gibi yağlar; yerfıstığı, susam, şamfıstığı gibi kuruyemişler ve yağlı tohumlar; brokoli, ıspanak, mantar ve karnabahar gibi sebzeler, ringa ve somon gibi yağlı soğuk deniz balıkları ile sardalya ve uskumru gibi yağlı balıklar; ciğer, yürek, böbrek gibi sakatatlar

Koenzim Q10 Yan Etkileri

Koenzim q10, çok yüksek miktarlarda alınmadığı zaman herhangi bir yan etki göstermemektedir. Ancak bazı ilaçlarla etkileşime girerek bu ilaçların yan etkilerini azaltabilmektedir. Kan inceltici ilaç, kemoterapi ilaçları, tansiyon ilaçları, diyabet ilaçları kullananların koenzim kullanmadan önce muhakkak doktorlarına danışmaları gerekir.Koenzim q10 takviyesi bazı kişilerde kaşıntı, mide bulantısı, ışık hassasiyeti, baş ağrısı, mide yanması, uykusuzluk ve halsizliğe yol açabilmektedir.

Koenzim Q10 Fiyat

Koenzim q10 besin desteğini çeşitli boy ambalajlarda ve değişik markalarda 60 TL ila 150 TL arasında bir fiyat aralığında temin edebilirsiniz.Koenzim q10 Solgar en yaygın markalardan birisidir. Eczanalerden 30’luk koenzim q10 Solgar’I 105 TL; 60’lık koenzim q10 Solgar’ı ise 175 TL’ye temin edebilirsiniz.

Yorum yapın