Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi? – Katarin günümüzde adı en çok bilinen ve kullanılan ilaçlar arasındadır. Ne var ki gerçekte ne işe yaradığı çoğu kişi tarafından bilinmez. Ağrı kesici ve ateş düşürücü niteliği taşır. Bunun yanı sıra anti-histaminik ve balgamı eritici amacı da vardır. Bunun dışında farklı yerlerde kullanımı da mevcuttur. Peki, Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

İlaç yapı olarak kapsül şeklini taşımaktadır. Başı koyu mavi olup gövdesi açık mavidir. Kapsül içinde beyaz renkli toz bulunur. Jelatini ise sığır kaynaklıdır. Satın aldığınız Katarin’in orijinal olup olmadığı buradan anlaşılabilir.

Katarin her eczaneden kolay bir şekilde temin edilebilir. Ancak tüm ilaçlar gibi doğru kullanılması önerilir. Eğer kendiniz veya çocuğunuz için düşünüyorsanız, öncelikle doktora muayene olmak gerekir.

Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Katarin içerisinde parasetamo, oksolamin sitrat ve klorfeniramin maleat şeklinde 3 farklı etkin madde bulunur. Prospektüs bilgilerine göz atıldığı zaman yardımcı maddeleri şöyle görülür;

 1. Titanyum dioksit (E171)
 2. İndigo karmin FD & C mavi no: 2 (E 132)
 3. Jelatin (E441)
 4. Nişasta
 5. Talk (E5553b)
 6. Magnezyum stearat (E572)

Etkin ya da yardımcı maddelerden birine bile alerji durumu varsa alınmaması tavsiye edilir.

Katarin Ne İçin Kullanılır?

Katarin günümüzde pek çok amaca yönelik olarak kullanılır. Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi? ve Katarin ne için kullanılır sorusu incelendiği zaman, prospektüs bilgisine göre şunlar görülür;

 1. Hapşırma
 2. Öksürük
 3. Burun akıntısı
 4. Burun tıkanıklığı
 5. Ateş
 6. Baş ağrısı
 7. Vücut ağrısı

Ancak bu durumlardan birine sahip olsanız bile ilaç kullanabileceğiniz anlamına gelmez. Dolayısıyla tüm ilaçlarda olduğu gibi bilinçli bir şekilde alınmalıdır.

Katarin Hangi Durumlarda Alınmaz?

Katarin her ne kadar geniş kapsamlı bir ilaç olsa da durum herkes tarafından kullanılabileceğini göstermez. Eğer kişilerde bazı tıbbi durumlar varsa alınmamalıdır. Prospektüs bilgisine göre alınmaması gereken maddeler şöyledir;

 1. Epilepsi hastaları
 2. Göz tansiyonu olanlar
 3. Astım dahil akciğer hastalığı olanlar
 4. Mide daralmasına sebep olan peptik ülseri olanlar
 5. Mesane ya da bağırsak tıkanıklığı olanlar
 6. 6 yaş altındaki çocuklar
 7. Şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalar

Bu gibi durumlar varsa Katarin kullanılmaması gerekir. Doktorunuz böyle hallerde size farklı ilaç reçete edebilir.

Katarin Nasıl Kullanılır?

Her ilaç gibi Katarin Boğaz Ağrısına İyi Gelir Mi? ve Katarin kullanımı da doktorun istediğine göre olmalıdır. Doktorun belirttiği tedavinin dışına çıkılmaması asıldır. Lakin ilacın prospektüs bilgisine göre 12 yaş ve üzeri çocuklar veya yetişkinlerde, günde 3 defa 1-2 kapsül kullanılır.

6-12 yaş arası çocuklarda ise bir kapsül 8 saat ara verilerek günde üç kere alınabilir. Özelikle Katarin pediatrik şurubu tavsiye edilir. Eğer alkol alınıyorsa karaciğer zehirlenmesi sebebiyle günlük 2000 mg’ın üzerine geçmemelidir.

Katarin hap şeklinde olduğu için bir bütün olarak bol su ile ağızdan kullanılmalıdır. Lakin 6-12 yaş grubuna yalnızca doktorlar uygun gördüğü halde verilmelidir.

Katarin Yan Etkileri Neler?

Her ilacın bir takım yan etkileri vardır. Bu sebeple bilinçsiz kullanmak bunların yaşanmasına neden olabilir. Katarin yan etkileri incelendiğinde, prospektüs bilgisine göre şunlar olduğu görülür;

 1. Aşırı duyarlılık
 2. Karaciğer işlev bozuklukları
 3. Kalbi besleyen damarlarda tıkanma
 4. Deri döküntüsü
 5. Kalpte ritim bozuklukları
 6. Alerjik ödem
 7. Kan basıncının yükselmesi

Ancak yan etkileri sadece bunlarla da sınırlı değildir. Eğer Katarin kullanırken aralarından biri bile gözlemlenirse, en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir. Saklama koşulları ise çocukların erişebileceği yerlerden uzakta olmalıdır.