Karaciğere Faydalı Gıdalar Nelerdir?

Vücudumuzun en büyük organları arasındadır. Besinler sayesinde alınan vitamin ve minerallerin emilmesi görevini üstlenir. Ayrıca vücuttaki zararlı maddelerin temizlenmesi görevi de karaciğere aittir. Karaciğerin bu hayati görevleri yerine getirebilmesi için karaciğer sağlığına dikkat edilmesi gerekir. Görevini sağlıklı biçimde yerine getiremeyen karaciğer sayesinde vücutta bir sürü arıza meydana gelir.

Aşırı ve düzenli alkol kullanımı, fazla yağlı besinler tüketmek karaciğerin baş düşmanlarıdır. Karaciğer yağlanması, siroz ve hepatit karaciğerde rastlanan en sık rahatsızlıklardır ve bunlara en çok neden olan yukarıdaki saydıklarımızdır. Karaciğerin sağlığı açısından düzenli almamız gereken besinler vardır. Bu besinleri aşağıda sizler için uzmanlarına danışarak sıralamaya çalıştığımız karaciğere faydalı gıdalara bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Karaciğere İyi Geldiği Bilinen Karaciğere Faydalı 7 Gıda

 1. Sebzeler: Sülfür içeren besinler birer karaciğer dostudur ve düzenli tüketilmesi gerekir. Karaciğerin temizlenmesini sağlarlar ve vücuda giren kimyasallardan vücudun temizlenmesini sağlarlar. Sülfür içerikli besinlerin başında, sarımsak, soğan, brokoli, Brüksel lahanası gelir.
 2. Bu sebzelerin yanında, Arnavut biberi, kekik, enginar, zencefil, karahindiba, kırmızı biber, elma suyu da en iyi karaciğer dostu sebzelerdir.
 3. Meyveler: Antioksidan özelliği fazla olan meyveler karaciğerin görevlerini yerine getirmesinde son derece faydalıdır. Ayrıca toksinlere karşı koruma sağlar ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olurlar. Toksinleri temizleme görevi olan karaciğer, meyvelerden alınan antioksidanlarla beraber çalışır. Böylece karaciğerin üzerindeki yük azalmış olur.
 4. Çilek, kivi, yaban mersini, kızılcık antioksidan açısından bilinen en zengin meyvelerin başında gelir. Turunçgiller, armut, erik, elma gibi meyveler de antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu meyveler karaciğerin en büyük savunucularıdır.
 5. Tahıllar: Düşük yağ oranları ve kompleks karbonhidrat içerikleri ile karaciğerin sağlıklı kalmasında önemli katkıları vardır. Vücut için lazım olan mineral ve vitaminleri bol miktarda bulundururlar ve bu yönleriyle karaciğerin de dostudurlar. Buğday ekmeği, kepek ve yulaf gevreği en güçlü karaciğer dostu tahıllardır.
 6. Protein: Enerji sağlayıcı ve kas dokusunun oluşumunu destekleyen bir görev vardır ve karaciğer için çok gereklidir. Ancak fazla alınan protein karaciğeri yoracağından günlük alınması gereken miktarın üzerine çıkılmamalıdır. Vücut için gerekli olan proteini karaciğere zarar verecek yağlı etlerden almak yerine daha az yağ içeren ürünlerden alınması faydalı olacaktır. Balık, tavuk, yağsız yoğurt, peynir, soya, ıspanak, bezelye, mercimekten de protein alabilirsiniz.
 7. Karaciğer için faydalı besinleri bilmek kadar zararlı olanları da bilmek gerekir. Bunları da aşağıda sizler için belirttik

Karaciğer Sağlığı İçin Uzak Durulması Gerekenler

 1. Alkol bilinen en büyük karaciğer düşmanıdır. Günlük 2 bardaktan fazlası karaciğer için oldukça sakıncalıdır. Geri döndürülmesi zor hasara yol açar.
 2. Eğer karaciğer hastası iseniz A vitamini alımını kontrol altına almalısınız ve A vitamini içeren besinleri sınırlı oranda tüketmelisiniz. Yağlı süt, yumurta, havuç bunların başında gelir.
 3. Doymuş yağ tüketimine sınırlama getirmek hatta olabildiğince azaltmak gerekir. Yağlı kırmızı et, margarin, kızartılmış gıdalardan uzak durulmalıdır.
 4. Tuz tüketimini azaltmak gerekir.
 5. İşlenmiş gıdalardan uzak durulmalıdır. Yüksek oranda sodyum içerdikleri için karaciğere zararlıdırlar. Şarküteri ürünleri, fast food ürünleri, konserve yiyecekler, hazır çorbalar ve işlenmiş etler bunlar arasında sayılabilir.

Karaciğerimizin sağlığı vücudumuzun sağlığı demektir. Karaciğer dostu gıdaları olabildiğince düzenli tüketmek, zararlı ürünlerden de mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir.

Yorum yapın