Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır?

Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır? Sağlık çok hassas bir konudur. Kan sulandırıcı iğne yapma konusunu siz değerli okurlarımız için araştırdık.Kendinize kan sulandırıcı iğne yapmanız gerekebilir. Eczanenizden, içinde zaten ilaçlar bulunan önceden doldurulmuş şırıngalar alacaksınız. İğnenizi cildinizin hemen altına enjekte etmek için küçük, kısa bir iğne kullanacaksınız.Önceden doldurulmuş şırınganız önceden takılı bir iğne ile gelebilir veya kendiniz takmanız gerekebilir. Şırınganız iğne takılı olarak gelmiyorsa, “Enjeksiyonun Hazırlanması” bölümündeki takma talimatlarını dikkatlice okuyunuz.Hemşirenizle birlikte enjeksiyon hazırlama ve uygulama alıştırması yapabilirsiniz. Evdeyken, kendinize enjeksiyon yaptığınız ilk birkaç seferde bu yazıyı okuyup sonra iğne yapın. Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır merak ediyorsanız resim ve videolar ile hazırlanmış bu yazımızı sonuna kadar okuyunuz.

Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır İğnenin Hazırlanışı

Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır İğnenin Hazırlanışı lütfen aşağıda belirtilen maddeleri dikkatlice yapınız. En ufak detayı bile gözden kaçırmamalısınız.

 1. Mutfak masası gibi malzemelerinizi kurmak için temiz bir alan hazırlayın. Banyoyu çalışma alanı olarak kullanmayın. Alanı temiz, kuru, tek kullanımlık havlularla hizalayın.
 2. Önceden doldurulmuş şırıngada ilacın doğru adını ve dozunu kontrol edin.
  • Pediyatrik hastalar için, önceden doldurulmuş şırıngadaki dozajın bir kısmını eczane talimatlarına göre harcamanız gerekebilir. Çocuğunuzun hemşiresi, siz eve gitmeden önce bunu sizinle birlikte gözden geçirecektir.
 3. Malzemelerinizi toplayın:
  • Önceden doldurulmuş şırınga ve 27 gauge 1/2 inç iğne veya
  • İğne takılıyken önceden doldurulmuş şırınga
  • 2 alkol pedi
  • Boş bir plastik ağartıcı veya “Ev Keskin Nişancı Ürünleri-Geri Dönüşüm İçin Değil” etiketli bir kapağa sahip deterjan şişesi gibi tek kullanımlık kesici maddeler kabı.
  • 2 x 2 gazlı bez veya pamuk top
  • Bandaj
 4. Ellerinizi temizleyin:
  • Ellerinizi sabun ve suyla yıkıyorsanız, ellerinizi ıslatın, üzerlerine sabun sürün, ardından 15 saniye ovalayın ve durulayın. Ellerinizi tek kullanımlık bir havluyla kurulayın ve musluğu kapatmak için aynı havluyu kullanın.
  • Alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanıyorsanız, parmaklarınız da dahil olmak üzere ellerinizin tüm yüzeylerini kuruyana kadar ovalayarak kapattığınızdan emin olun.
 5. Şırınganın yerleşik bir iğnesi olup olmadığını kontrol edin. Olmazsa, şırıngaya bir iğne yerleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Kan Sulandırıcı İğnenin Takılması:

 1. Paketi yeni iğne ile açın, ancak kan sulandırıcı iğneyi henüz çıkarmayın. Açık paketi çalışma alanınıza koyun
 2. Şırınganın ucundaki siyah kapağı çıkarın. Kapak kapalıyken parmaklarınız dahil hiçbir şeyin uca dokunmasına izin vermeyin. Şırınganın ucuna herhangi bir şey dokunursa, onu atmalısınız.
 3. İğneyi paketinden çıkarın. Koruyucu kapağı iğneden çıkarmayın. Parmaklarınız dahil hiçbir şeyin iğneye dokunmasına izin vermeyin. İğneye herhangi bir şey dokunursa, keskin madde kabına atmalısınız.
 4. İğneyi saat yönünde (sağa doğru) hareketle şırınganın tabanına çevirin.

Kan Sulandırıcı İğne Vurulması

Lütfen kan sulandırıcı iğne koldan nasıl yapılır makalemizdeki bu altta yer alan bölümleri çok dikkatli bir şekilde okuyunuz. Kan sulandırıcı için heparin kullanabilirsiniz.

 1. Şırınganın doğru miktarda ilaç içerdiğinden emin olmak için kontrol edin. Şırıngada küçük hava kabarcıkları varsa endişelenmeyin.
 2. Kolunuzun hemen üzerindeki alanlardan bir enjeksiyon bölgesi seçin. En son hangi bölgeyi kullandığınızı takip edin ve enjeksiyonu her seferinde farklı bir bölgeye verin. Siteleri bir programa göre döndürün. Bir yara, kesik veya yaradan 2 inçten (yaklaşık 5 santimetre) daha az olan bir alanı kullanmayın.
 3. Enjeksiyon bölgesini kapatan giysileri çıkarın veya katlayın.
 4. (Örneğin, bir Ziploc gibi plastik bir torba içinde, bir buz veya buz parçaları uygulama  2 ila 5 dakika boyunca enjeksiyon yerinde). Bu bölgeyi uyuşturacak ve morlukları azaltacaktır.
 5. Enjeksiyon yapacağınız alanı temizlemek için alkollü mendili kullanın. Hava kurumasına izin verin. Alanı havalandırmayın veya üflemeyin.
 6. Baskın elinizle (yazdığınız el) şırıngayı alın. Diğer elinizi kullanarak kapağı iğneden çıkarın. Parmaklarınız dahil hiçbir şeyin iğneye dokunmasına izin vermeyin. İğneye herhangi bir şey dokunursa, keskin madde kabına atmalısınız. “İğneye Bir Şey Dokunursa Ne Yapılmalıdır” bölümündeki talimatlara bakın.
 7. Şırıngayı dart tutar gibi tutun (işaret ve orta parmağınız ve baş parmağınız arasında).
 8. Baskın olmayan elinizi (yazmadığınız el) kullanarak, başparmağınız ve işaret parmağınız arasında enjeksiyon bölgesinin yakınında 1 ila 2 inç (2 ½ ila 5 santimetre) deri katını sıkıştırın. Şırıngayı diğer elinizde tutun.
 9. İğneyi 90 derecelik (düz yukarı ve aşağı) bir açıyla hızlı bir hareketle deriye sokun.

Kan Sulandırıcı İğne Koldan Nasıl Yapılır makalemizi okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Yapamadığınız bir yer olursa lütfen yorum bölümünden bize bildiriniz.

Yorum yapın