Kalp Romatizması Nedir? Kalp Romatizması Belirtileri Nelerdir

Günümüzde en fazla görülebilen kalp rahatsızlıklarından biri de kalp romatizması rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen kalp romatizması rahatsızlığı taşıdığı olumsuz riskleri nedeniyle belirtilerinin görülmesi durumunda hemen tedavi edilmesi gereken ciddi bir kalp rahatsızlığıdır. Günümüzde daha çok ileri yaş grubundaki bireylerde etkilerini gösterebilen kalp romatizması rahatsızlığı genel sağlığı ciddi anlamda olumsuz etkileyebildiği gibi ayrıca tedavi edilmediği takdirde iş ve sosyal aktivitelerin de ciddi anlamda olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir.

Tedavisinin genellikle kısa süreli olabildiği kalp romatizması rahatsızlığı bağlı bulunduğu nedenlere göre daha uzun bir tedavi sürecinden geçebilmektedir. Peki ciddi bir kalp hastalığı olan kalp romatizması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını kalp ve damar hastalıkları uzmanlarından derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak kalp romatizması hastalığının tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Kalp Romatizması Nedir?

Kalp romatizması rahatsızlığı üst solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklardan sonra eklemlerde meydana gelen iltihaplanma sorunu beraberinde kalp kapakçıklarında iltihaplanmaya neden olabilmektedir. Kalp kapakçıklarında meydana gelen bu iltihaplanma sorunu sonucunda kalp kapakçıklarının yeteri kadar işlev yapamaması durumunda ise kalp romatizması rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. İşte bu tüm bu olumsuz durumların sonucunda meydana gelen kalp rahatsızlığına kalp romatizması hastalığı adı verilmektedir.

Kalp Romatizması Hastalığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Kalp romatizması hastalığının en belirgin nedeni kalp romatizması rahatsızlığının oluşmasına neden olan üst solunum yollarında, bademcik ve eklemlerde iltihaplanmalara neden olan bakterilerdir. Bu ana neden ile birlikte şu gibi olumsuz durumlar da kalp romatizması rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol alabilmektedir;

 1. Kalp kapakçıklarında oluşan sorunlar
 2. Önceki dönemlerde geçirilmiş olan kalp ameliyatları
 3. Kalpte oluşan bazı işlev bozuklukları gibi olumsuz faktörler kalp romatizmasının meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Kalp Romatizmasının Belirtileri Nelerdir?

Kalp romatizması rahatsızlığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 1. Nefes darlığı
 2. Ellerde ve ayaklarda üşüme
 3. Morarma
 4. Kuru öksürük
 5. Yorgunluk
 6. Soğuk alma gibi belirtiler kalp romatizması rahatsızlığının başlıca belirtileridir.

Kalp Romatizması Rahatsızlığının Diğer Belirtileri Nelerdir?

Kalp romatizması rahatsızlığının diğer belirtileri ise şunlardır;

 1. Sersemlik hissi
 2. Mide bulantısı
 3. Baş dönmesi
 4. Yüksek veya düşük kan basıncı
 5. Göğüs kısmında ağrı
 6. Yüksek veya düşük nabız atışı gibi belirtiler ise kalp romatizması rahatsızlığının diğer belirtileridir.

Kalp Romatizması Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kalp romatizması rahatsızlığının tedavisi genellikle ilaç tedavisi ile gerçekleştirilmektedir. Fakat ileri düzeydeki kalp romatizması rahatsızlığının tedavisinde daha çok cerrahi müdahale tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Hastane yatışı gerektiren önemli bir kalp hastalığı olan kalp romatizması rahatsızlığının tedavisi hastane ortamında doktor kontrolü ile gerçekleştirilmektedir.

Kalp romatizması rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra kalp romatizması rahatsızlığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Kalp romatizması rahatsızlığının ciddi bir kalp sorunu olduğunu ve bu nedenle yukarıdaki belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz. Sağlıklı günler dileriz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Kalp rahatsızlıklarınız için doktorunuza başvurunuz.

Yorum yapın