DOLAR 19,0422 0.11%
EURO 20,5723 0.36%
ALTIN 1.188,410,10
BITCOIN 5411110,70%
İstanbul
11°

HAFİF YAĞMUR

16:40

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İstihare Duası

İstihare Duası

ABONE OL
11 Aralık 2022 22:41
İstihare Duası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstihare Duası

İstihare yapılacak olan bir işin hayırlı mı şer mi olduğu konusunda kulların ilahi bir belirti ve ya bildirim almak istemelerinden dolayı yaptıkları bir duadır. Mesela yeni bir işe başlayacak olanları işlerinin hayırlı olup olmayacağı konusunda istihare namazı ve istihare duası yapmaları faydalı olacaktır. Çünkü Allahu Teâlâ Kur’an-ı Kerim’de ‘’Onlar işlerini aralarında müşavere ile yürütürler.’’ (1) buyurmaktadır. Kulların ise kendi üzerlerine düşen her şeyi yaptıktan sonra durumu Allah’a danışma anlamında duada bulunmaları gerekir ki buna da istihare örnek verilebilir. İstihare edecek olan müminlerin öncelikle 2 rekât istihare namazı kılmaları gerekir. Daha sonra ise istihare duası etmelidirler.

“Allahümme inni estehirüke bi-ilmike ve estaktirğke bi-kudretike ve es’elüke min fadlikel!azim fe inneke takdirü ve la akdirü ve ta’lemü vela a’lemü ve ente allamül-guyüp. Allahümme in kunte ta’lemu enne hazal, emre hayrun li fi dini ve meaşi ve akibeti emri acili emri ve acilihi fakdirhu li ve yessirhu li summe barik li fih. Ve in kunte ta’lemu enne haza’l-emre şerrun li  fi dini ve meaşi ve akıbeti emri acili emri ve acilihi fasrifhu anni vasrifni  anhu va’kir liyelhayra haysu kane sume ardini bih.” (2)

Anlamı: Allah’ım! Sen her şeyi bildiğin için, senden bana her şeyin hayırlısını vermeni diliyorum. Her şeye kudretin yettiği için ben senden kudret ve takat istiyorum. Beni hayra erdirmeni senin büyük fazlından ve kereminden niyaz ederim. Çünkü sen her şeye kadirsin. Ben ise kadir değilim. Sen her şeyi bilensin ancak ben bilemem, sen gaybın tek bilenisin. Ya Rabbi! Sen bilirsin ki eğer bu iş benim dünyam ve ahiretim için hayırlı ise bunu bana nasip eyle ve beni müyesser eyle. Bu işten dolayı bende feyiz ve bereket meydana getir. Eğer bu iş benim dinim, hayatım, işimin akıbeti hakkında dünyevi ve uhrevi olarak şer ise bunu benden çevir. Bu iş için gönlümde bir meyil bırakma. Benim için hayır nerede ise beni o yöne ilet, o işi bana kolay kıl. Sen beni gücü yeten, hayırdan hoşnut olanlardan eyle.

Kaynaklar

(1)Al-i İmran Suresi, 159

(2)Dua Kitabı, Abdülkadir Dedeoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.