Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İsrail Başbakanı Netanyahu: Hizbullah İle Savaşa Hazırız

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun sert açıklamaları gündemi sarsarken, Lübnan sınırında artan gerilimler ve Gazze’deki insani dram endişe yaratıyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu: Hizbullah İle Savaşa Hazırız

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze’deki insanlık dışı saldırıların devam ettiği bir dönemde sert açıklamalar yaparak gündemi sarsmaya devam ediyor. Lübnan sınırındaki güvenlik konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Netanyahu, Hizbullah ile savaş dahil her şeye hazır olduklarını ifade etti.

Netanyahu’nun Sert Açıklamaları

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan sınırındaki güvenliği sağlamak ve yerlerinden olan İsraillilerin evlerine geri dönmesini temin etmek amacıyla Hizbullah ile savaşa hazır olduklarını dile getirdi. Netanyahu, bölgedeki bir askeri birliğe yaptığı ziyarette, bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi ve Hizbullah’ın geçmişte yaptığı hataları bugün de devam ettirdiğini belirtti.

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun vurguları şu şekilde: “Kuzeyde güvenliği yeniden sağlayarak ailelerinizin evlerine sağ salim dönmelerini sağlamak ve (Hizbullah’ın) bizi hafife almamaları gerektiğini anlamaları için her şeyi yapacağız. Ne gerekiyorsa yapacağız. Elbette bunun geniş kapsamlı bir kampanya (savaş) olmadan yapılmasını tercih ederiz ama bu bizi durduramaz.”

Hizbullah’a Gözdağı Verdi

Netanyahu, Gazze’deki saldırılara değinerek ve Hizbullah’a gözdağı vererek şunları söyledi: “Güneydeki (Gazze) dostlarının başına gelenlerin örneğini (Hizbullah’a) verdik. Kuzeyde olacak olan budur. Güvenliği yeniden sağlamak için her şeyi yapacağız.”

Gazze İşgali ve İnsanlık Dramı

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları sonucunda en az 10 bin çocuk, 7 bin kadın olmak üzere, 23 bin 84 Filistinli hayatını kaybetti. Binlerce insanın enkaz altında olduğu bildirilirken, sivil altyapıya yapılan saldırılar hastane ve eğitim kurumları gibi halkın sığındığı yerleri hedef alarak büyük bir insanlık dramına sebep oluyor.

Sınır Çatışmaları ve Ölümler

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana devam eden sınır çatışmalarında 28 Lübnanlı sivil, 154 Hizbullah mensubu ile 5 İsrailli sivil ve 9 İsrail askeri hayatını kaybetti.