iPad Modellerinde Cellular Nedir? Wi-Fi + Cellular Ne İşe Yarıyor

Apple’ın teknoloji harikası iPad modellerinden birisini satın almayı planlıyor ve küçük bir fiyat araştırması da yaptıysanız muhtemelen “Wi-Fi+Cellular” özelliğini merak etmişsinizdir. Peki nedir bu Cellular? Neredeyse klasik Wi-Fi özelliği bulunan iPad modeli ile arasında 1000₺ üzerinde fiyat farkı olan Cellular özelliği içeren iPad için bu farkı vermeye değer mi? İşte bu konumuzda bu özelliği inceleyeceğiz. iPad satın almak isteyen müşteriler Apple’ın Resmi Türkiye mağazasında satın alma aşamasına geldiğinde alacakları iPad için aşağıdaki seçenekleri sırayla seçmek durumunda kalacaklar. Cellular nedir, ne işe yarar sorusunun çıkış alanı da bu satın alma adımlarında karşımıza çıkan seçenekten doğmuştur. Bir iPad Pro modelini satın almak istediğinizde;

  1. Model: 11 inç ekran veya 12.9 inç ekran modellerinden birisini seçmek zorundasınız. 12.9 inç model 11 inç modeline göre 1600₺ daha yüksek fiyatla satılmaktadır. Ekran konusunda boyuta takılanlar için neredeyse bir dizüstü bilgisayarının ekran boyutuna yakın 12.9 inçlik modeli satın alabilirler.
  2. iPad Pro Rengi: Uzay Grisi veya Gümüş renklerinden birisini seçebilirsiniz.
  3. Depolama: 128 GB, 256 GB, 512 GB veya 1 TB depolama alanı seçeneklerinden birisini satın alabilirsiniz.
  4. Bağlantı Özellikleri: Sadece Wi-Fi bulunan modelin yanında Wi-Fi + Cellular olan iPad modelini de satın alabilirsiniz. Düz Wi-Fi modeli ile Cellular donanımına sahip olan iPad Pro modeli arasında 1200₺ fiyat farkı bulunmaktadır.

Cellular Ne Demek? Cellular Ne İşe Yarıyor!

Cellular = Hücresel anlamına gelmektedir. Akıllı telefonlarımızda kullandığımız operatörlerin sağladığı şebeke bağlantısı hücresel veriyi kullanmamızı sağlamaktadır. Bunu kısa bir örnekle açıklamaya çalışalım. Yüksek internet kotalı akıllı telefon hattımızın olduğunu varsayalım. iPad Pro modellerinden Cellular özelliği bulunan cihazı satın alırsanız, operatör hattınızı bu tablete takarak interneti hattınız üzerinden kullanabilirsiniz. Bunun yanında iPad’inizi bir telefon gibi kullanabilir, arama yapıp çağrıları cevaplayabilirsiniz. Cellular nedir, ne işe yarar, Wi-Fi ile arasındaki fark nedir sorusunun yanıtını aşağıdaki görselle net olarak açıklayabiliriz. Cellular özelliği hücresel şebeke üzerinden internete girebilmenizi sağlarken Wi-Fi ise evde veya destekleyen mekanlarda modemler vasıtasıyla internet kullanımınızı desteklemektedir. 

Cellular Özelliği İçin SIM Kart Zorunlu mu?

Evet. Cellular özelliğini tabletinizde tam olarak kullanabilmek için yurtiçinde hizmet veren GSM şirketlerinden bir hat alabilir ya da Apple SIM kartını kullanabilirsiniz. Apple SIM nedir? diye soracak olursanız Apple’ın dünya genelinde 200’e yakın ülkede hizmet veren birçok GSM operatörüyle anlaşmalı olarak çalışan bir SIM kartıdır. Özellikle yurtdışı seyahati çok fazla olan kişilerin Apple SIM kartını edinmeleri, kendilerine oldukça kolaylık sağlayacaktır. Apple SIM kartını Apple Store’larda veya yetkili mağazalardan satın alabilirsiniz.

İnternete Girebilmek İçin Cellular Şart mı?

Hayır. Tabletinizde internet kullanabilmek için Cellular özelliğinin olması zorunlu değil. Zira Wi-Fi özelliğiyle birlikte tabletinizle internet ağı olan her mekanda rahatlıkla sörf yapabilirsiniz. Sadece internet kullanımı için Cellular alacaksanız eğer bu kadar fiyat farkını vermeniz lükse kaçacaktır. Kaldıki kendi telefonunuzda bulunan internet verisini de “Kişisel Erişim Noktası” üzerinden izin vererek tabletinizde kullanabilirsiniz.

Yorum yapın