Havalimanları Neden Halı İle Kaplı?

Havalimanları çok büyüktür, binlerce misafiri ağırlayan önemli ulaşım alanlarıdır. Ancak genelde havalimanlarını pek sevmeyiz değil mi? Temel olarak çeşitli bariyerler, sıkı güvenlik kontrolleri ve bin bir çeşit derdi olan insanlarla dolu labirentlerdir. Sonunda aradığınız kapıya ulaşmak için bir şans yakaladığınızda, muhtemelen bir saniye durup derin bir nefes alırsınız. Değil mi? Bu görece konforlu geçen kısa sürenin ardından etrafınıza baktığınızda, tuhaf bir şey fark edebilirsiniz. Tüm kapı alanı halılarla kaplıdır. Bir anlığına bunu düşündüğünüzde, ‘’ne kadar saçma’’ diyebilirsiniz. Yapay çim dışında, halı binlerce insanın yürümesi ve bagajlarını sürüklemesi için en kötü malzemedir. Temizliği bile başlı başına bir kabus olmalı. Peki neden çoğu havaalanı kapı alanlarını kaplıyor? Havaalanlarının bilmemizi istemediği tuhaf sırlardan biri olabilir mi? Hadi beraber öğrenelim.

Tuhaf gelebilir ama, havalimanlarındaki kaplamalar seyahat edenleri mutlu ediyor ve mutlu insanlar daha fazla para harcıyor.

Kısaca söylemek gerekirse, tam olarak hile.. yok öyle demeyelim, numara diyelim. Ellen Gutoskey’e göre, halılar kendilerine göre daha dayanıklı kaplama seçeneklerine kıyasla kurulumu ve bakımı yönünden ciddi bir sancıdır. Tüm bu aksi yönlerine rağmen, halıların tüm dezavantajlarını gölgede bırakan önemli bir faydası vardır. Güzel ve rahatlar. Kapı alanlarını halıyla kaplamak, havaalanlarının genel olarak yoğun ve kalabalık dünyasında küçük konfor alanları yaratır. Bu da havaalanındaki birçok mağaza ve kafe için daha fazla satış anlamına geliyor. Bir havaalanı araştırma şirketi olan DKMA, iyi hisseden yolcuların alışveriş yapma olasılığının iki katı olduğunu söylüyor. Halılar aslında, havaalanlarının sizi rahat tutmak için kullandığı püf noktalardan sadece biridir. Günden güne sürekli değişen daha iyi aydınlatma sistemleri, rahat koltuklar gibi gibi.. Peki tüm bunlar sizce bir çeşit hile mi? Yoksa masum numaralar mı?

Yorum yapın