DOLAR 19,0799 0.23%
EURO 20,6068 -0.18%
ALTIN 1.218,99-0,07
BITCOIN 5401171,70%
İstanbul
10°

AZ BULUTLU

13:17

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Hamilelikte Sigara İçmenin Olası Zararları

Hamilelikte Sigara İçmenin Olası Zararları

ABONE OL
26 Aralık 2022 01:30
Hamilelikte Sigara İçmenin Olası Zararları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hamilelikte sigara içmek hem sizi hem de doğmamış bebeğinizi riske atar. Peki nasıl? Sigara, yapısında nikotin, karbon monoksit ve katran gibi tehlikeli kimyasallar bulundurur. Bu sebeple hamilelikte sigara içmenin, birçok anne adayı veya bebek için ölümcül olabilecek hamilelik komplikasyonların ortaya çıkma riskini önemli ölçüde artırır. Hamileyken sigara kullanımının riskleri ve bebeğe zararları hakkında ayrıntılı bilgi için makalemizi okumaya devam edin.

1. Sigara İçmek Hamile Kalmayı Engelleyebilir

Sigara içiyorsanız ve aynı zamanda hamile kalmak istiyorsanız, bu alışkanlığı bırakmak önceliğiniz olmalıdır. Sigara içme alışkanlığı ilk etapta hamile kalmanızı engelleyebilir. Hamile kalsanız bile, hamileliğin ilk aylarında sigara içimi doğmamış bebeğinizin sağlığını olumsuz etkiler. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, hem erkek hem de kadın sigara içenlerin; sigara içmeyenlere kıyasla doğurganlıkla ilgili sorunları yaklaşık iki kat daha fazla.Aynı zamanda pasif içicilik de fetüs için aynı derecede tehlikelidir. ABD Çevre Koruma Ajansı, pasif içiciliği A grubu kanserojen olarak sınıflandırıyor ve bu, gelecekteki bebeğinizde de kanser riskini artırabilir.

2. Hamilelikte Sigara İçmenin Düşük ve Ölü Doğuma Etkisi

Olası bir düşük yapma ihtimali, her anlamda trajik bir olaydır. Düşükler genelde gebeliğin ilk üç ayında ortaya çıkar. Nadir de olsa, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkabildiği biliniyor. Buna ise ölü doğum denir.ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin (CDC) kaynağına göre, sigara içmek hem düşük yapma hem de ölü doğum olasılığını artırıyor. Bunun sebebi sigaranın yapısındaki tehlikeli kimyasallardır.Sigara içmekten kaynaklanan diğer komplikasyonlar, plasenta ile ilgili sorunlara veya yavaş fetal gelişimde sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar aynı zamanda düşük yapma veya ölü doğuma neden olabilir.

3. Ektopik (Dış) Gebelik

PLoS One dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, nikotinin etkisi fallop tüplerinde kasılmalara neden olabilir. Bu kasılmalar, embriyonun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu durumda olası sonuçlardan biri dış gebeliktir. Bu, döllenmiş bir yumurtanın uterusun dışına, fallop tüpüne veya karın içine yerleştiğinde meydana gelir. Bu durumda anne için yaşamı tehdit eden komplikasyonların ortaya çıkmaması için embriyo vücuttan çıkarılmalıdır.

4. Plasental Abruption (Plasentanın doğumdan önce rahimden ayrılması)

Plasenta, fetüse besin ve oksijen sağlamak için hamilelik sırasında oluşan “yaşam çizgisi” görevine sahip bir yapıdır. Sigara içmek, plasentaya bağlı olumsuz komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. En ağırı ise plasentanın doğumdan önce rahimden ayrılması durumudur. Plasentanın ayrılması, rahimde ciddi kanamalara neden olabilir ve hem annenin hem de bebeğin hayatını tehdit edebilir. Daha kötüsü, plasentayı tekrar yerine yerleştirmek için herhangi bir tıbbi tedavi henüz bulunmuyor. Erken teşhis ve acil tıbbi yardım, plasentanın ayrılmasına rağmen sağlıklı doğum şansını artırmaya yardımcı olabilir.

5. Plasenta Previa

Hamilelikte sigara içmek ayrıca plasenta previa riskini de artıran bir faktördür. Hamilelik sırasında plasenta, normalde rahmin üst kısmına doğru büyür. Bu normal doğum için bir açıklık bırakır. Plasenta previa ise plasentanın rahmin alt kısmında kalması ve rahim ağzını kısmen veya tamamen kapamasıdır. Bu durum zaman zaman kanamalara neden olur ve fetusu hayati besinlerden ve oksijenden mahrum bırakır.

6. Hamilelikte Sigara İçmenin Erken Doğuma Etkisi

CDC Trusted Source’a göre, hamilelik sırasında sigara içmek erken doğuma neden olabilir. Erken doğumla ilişkili çok sayıda sağlık riski vardır. Bunlar şunları içerebilir:

  • Bebekte görme ve işitme bozuklukları
  • Zihinsel engeller
  • Öğrenme ve davranış bozuklukları
  • Ölümle sonuçlanabilecek komplikasyonlar

7. Doğumda Bebeğin Ağırlığının Düşük Olması

Sigara içmek ayrıca bebeklerin doğduğunda, düşük ağırlığa sahip olmasına da neden olabilir. Bu sadece küçük bir bebek doğurmak anlamına gelmez. Aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına ve sakatlıklara da yol açabilir. Tıbbi gelişmeler, doğumda düşük ağırlığa sahip olmanın sebep olduğu ölümlerin sayısını büyük oranda azaltmıştır. Ancak ölüm olmasa bile şu sorunlar ortaya çıkabilir:

  • Gelişimde gecikme
  • Beyin felci
  • İşitme veya görme sorunları

Ekstrem durumlarda doğumda bebeğin ağırlığının düşük olması, ölümle sonuçlanabilir.Amerikan Kanser Derneği’ne göre, hamile kalmadan önce sigarayı bırakan kadınlarda bu ihtimal oldukça düşüktür. Yani hamileliğin hemen öncesinde sigarayı bırakmış olmak bile bebeğinizde oluşabilecek birçok rahatsızlığa engel olabilir.

8. Diğer Doğum Kusurları

Hamilelik sırasında sigara içmek bebeğinizin birçok kusurla doğma riskini artırır. En yaygın problemler doğuştan kalp rahatsızlığı ve kalbin yapısıyla ilgili problemlerdir. Hamileyken sigara içmeye bağlı sağlık sorunları arasında yarık dudak ve yarık damak da bulunur.

Hamilelikte Sigara Ne Zaman Bırakılmalı, Nasıl Bırakılır?

Hamilelikte sigara içecekseniz bu ihtimali unutun, sigara içmek kesinlikle hamilelikten önce bırakılmalı! Pek çok hamile kadın, bu kötü alışkanlığın kendileri ve bebekleri için yaratacağı riskleri bilmesine rağmen sigara içmeye devam ediyor. CDC’ye göre, kadınların yüzde 10’u gebeliğin son üç ayında sigara içtiklerini söylüyor. Sigarayla ilişkili gebelik komplikasyonlarını önlemenin kesin yolu sigarayı bırakmaktır. Kısacası tüm bu sorunları yaşamamak için hamileliğin öncesinde sigarayla ilişiğinizi kesmeniz, mümkünse sonrasında da içmemeniz önerilir. Hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için.Sigara Bırakma Hattı: 171

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.