Hacı Adem Bircan Camii Dualarla Açıldı

Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla Çiçekdağı İlçemizde yapımı tamamlanan Hacı Adem Bircan Camii’nin açılışı gerçekleştirildi.

Cami önünde gerçekleştirilen programa Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ın yanı sıra Kırşehir Valisi Sayın H. Mete Buhara, Yozgat Valisi Sayın Ziya Polat, Çiçekdağı Kaymakamı Rabia Naçar, Çiçekdağı Belediye Başkanı Hasan Hakanoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Remzi Bircan, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Akif Pusmaz, İl Müftüsü Mehmet Yaman, Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden ile diyanet görevlileri ve Çiçekdağlı vatandaşlarımız katıldı.

Programda bir konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş, camilerin Allah’ın isimlerinden ‘El-Cami’ adını taşıdığını belirterek, “El-Cami isminin anlamı; ‘Yarattığı her şeyi merhametiyle kuşatan’ demektir. Rabbimizin bu ismini biz mabetlerimize, ibadet ettiğimiz mekanlara veriyoruz ki bizi de içinde kuşatsın, bütün insanları içinde toplasın.” dedi.

“Ölümden sonra üç kişinin amel defteri kapanmaz. Birisi ilminden istifade edilen alimler, ikincisi hayırlı evlat yetiştiren anne babalar, üçüncüsü hayır hasenat sahibi insanlar” hadis-i şerifini hatırlatan Başkan Erbaş, bu caminin yapımında da emeği geçenlerin hiçbirinin amel defterinin kapanmayacağını ifade etti.

Başkan Erbaş, camilerin süsünün çocuklar olduğunu ifade ederek, “Camilerimizi çocuklarımızla, gençlerimizle süsleyelim. Çocuk sesi duyarak kılınan namaz, çocuk sesi duymadan kılınan namazdan daha faziletlidir. O yüzden çocuklarımızı camiye gelirken ellerinden tutun getirin, alışsınlar.” şeklinde konuştu.

Kırşehir Valisi Sayın H. Mete Buhara ise konuşmasında, “İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy diyor ki, ‘Bu ezanlar-ki şehâdetleri dînin temeli, ebedî yurdumun üstünde benim inlemeli.’ Camilerimiz, minarelerimiz ve ezanlar bizlerin inancımızın bir sembolüdür. Camiler ilim, irfan, eğitim merkezi olan mekanlardır. Bu vesileyle, camiinin açılışına katılan Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş ve camiinin yapımında emeği geçen hayırseverlerimize teşekkür ediyorum. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Hacı Adem Bircan Camii Çiçekdağı ilçemize ve hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olsun. Rabbim emeği geçenlerin hayırlarını kabul etsin.” şeklinde konuştu.

Program, Hacı Adem Bircan Camii’nin açılışının gerçekleştirilmesi ve içinin gezilmesi ile sona erdi.

Yorum yapın