Günlük 15 Bin Ekmek Üretilecek

Kırıkkale’de Yenimahalle Şehit Ali Tonga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan ekmek üretim atölyesi, Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu ve beraberindekiler tarafından açılışı yapılarak hizmete girdi.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde bünyesinde yiyecek içecek hizmetleri alanı bulunan okullarda mutfak uygulama atölyelerinde entegre fırın sistemi kurulması kapsamında Kırıkkale’deki meslek lisesinde de  fırın sistemi hizmete girdi. Vali Tekbıyıkoğlu açılışta yaptığı konuşmada, atölyenin günde 15 bin rol ekmek ve 10 bin normal ekmek üretme kapasitesine sahip olduğunu ifade etti. Atölye sayesinde döner sermayeye kazanç sağlanacağını belirten Vali Tekbıyıkoğlu, “Burada hem kendi öğrencilerimiz meslek liselerinde üretilen bu makinelerle yine millî eğitimin pansiyonlarında, yurt binalarında, öğrenci yemekhanelerinde kullanılmak üzere 6 dakikada 300 ekmek üreten, günde 15 bin rol ekmek, 10 bin normal ekmek üretme kapasitesi olan bir atölye tesis edildi. Hem çocuklarımız bir ekmeğin nasıl yapıldığına ilişkin süreci yakinen görmüş oldular. Hem de geleneksel usulle ve makine vasıtasıyla bir ekmeğin nasıl üretileceği süreçlerini yakından öğrenmiş oldular. Böylece kendi işimizi kendimiz yapmış olduk. Bir yandan döner sermaye işletmesi buradan para kazanacak. Bir yandan da kendi işimizde bir devinim kazanmış olacağız. Tekrardan ilimize, okullarımıza, milli eğitim camiasına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün kendi yapılanması içinde bulunan tesislere hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Ekmeklerin tadına baktık. Hepimiz oldukça memnun kaldık, lezzetli bulduk. Tekrar hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

Meslek lisesinin ekmek üretim atölyesinde öğrenci ve usta öğreticileri tarafından üretilen ekmekler ile pansiyonlu okulların, taşımalı eğitim yapan okulların, öğretmenevi ve Yeşil Vadi Turizm Otelcilik Uygulama Oteli yemekhanesinin ihtiyaçları karşılanacak. Açılışa Vali Bülent Tekbıyıkoğlu’nun yanı sıra, Vali Yardımcısı Mehmet Miraç Topaloğlu, İl Mili Eğitim Müdürü Hayati Telefoncu, Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Akpınar, İlçe Millî Eğitim Müdürleri ile şube müdürleri katıldı.

 
 

Yorum yapın