Google’ın merkez binası nerededir? Hangi şehirde?

Google merkez binasının nerede olduğunu merak ediyorsanız bu haberde Google şirketinin ana binasının hangi şehirde olduğunu sizlerle paylaştı. Google, en yaygın kullanılan arama motoru olarak bilinen bir Amerikan şirketidir. Ülkemizde de neredeyse tüm vatandaşlar tarafından kullanılan Google’ın Googleplex adında bir merkez binası vardır. Peki bu bina nerede, hangi ülkede?

Google Nedir?

Google bir arama motorudur ve bir ABD şirketidir. Arama motoru 27 Eylül 1998’den beri çevrimiçidir ve bugüne kadarki en başarılı ve en büyük arama motorudur. Google, dünya çapındaki tüm arama sorgularının %70’inden fazlasının (Eylül 2013) payıyla, tüm arama sorgularının %16’sına sahip Çinli bir arama motoru olan en yakın rakibi “Baidu”nun çok önündedir.

Google’ın ana gelir kaynağı, içeriğe dayalı reklamlar sağlayan AdSense programıdır. Satışların %90’ından fazlası bu tür reklamlar aracılığıyla elde edilir.

Google, bazıları ücretsiz olmak üzere çeşitli hizmetler ve uygulamalar sağlar. En popüler hizmetler arasında bir e-posta hizmeti olan Gmail, bir sosyal ağ olan Google Plus ve bir video platformu olan Youtube yer alır.

Google’ın Merkez Binası Nerededir?

Google’ın şirket merkezinin bulunduğu ”Googleplex” adındaki bina Kaliforniya eyaletindedir. Googleplex, temel olarak, yüksekliği nispeten küçük olan ancak geniş bir alana yayılmış dört farklı bina kompleksinden oluşur. Şirket ofisinin yanı sıra, Googleplex’te spor salonu, çamaşırhane, voleybol sahası ve kafeterya gibi eğlence tesisleri bulunmaktadır.

Google’ın merkez binası daha önce bir grafik tasarım stüdyosuna aitti. Googleplex’teki çalışma alanları, ünlü mimar Clive Wilkinson tarafından tasarlandı. Googleplex şu anda yaklaşık 47.000 metrekarelik bir alanı kapsayan bina kompleksleri ile 10.000’den fazla çalışana ev sahipliği yapmaktadır.

Yorum yapın