Fobi Ne Demektir ve Fobi Çeşitleri Nelerdir?

Herhangi bir şeyden veya canlıdan, zararsız bile olsa korktuğunuz oldu mu? Fobi, aşırı şekilde verilen korku tepkilerine verilen genel isimdir. Eğer sosyal fobi veya klostrofobi gibi bir fobiniz varsa, korkunuzun kaynağıyla karşılaştığınızda derin bir korku veya panik hissi yaşamanız muhtemeldir. Korku belirli bir yer, durum veya nesneden kaynaklanıyor olabilir. Anksiyete bozukluğundan farklı olarak, fobiler genellikle belirli bir şeye bağlı olarak ortaya çıkar.Bir fobinin etkisi sinir bozucu olmanın dışına çıkıp, kalıcı etkilere sebep olabilir. Fobileri olan insanlar genellikle korkularının mantıksız olduğunu anlasalar da bu konuda hiçbir şey yapamazlar. Bu tür korkular iş, okul hayatına ve günlük ilişkilere ciddi etkilerde bulunabilir.Tahminen insanların yüzde 5’i hayatlarını zorlaştıran çeşitli fobilere sahiptir. Makalemizde, “Fobi nedir? Nedenleri nelerdir ve nasıl atlatılır?” gibi soruları cevaplandırmaya çalıştık. 

Fobilerin Nedenleri

Fobiler, genetik ve çevresel faktörlerin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, anksiyete bozukluğu olan yakın bir akrabanız varsa çeşitli fobilere sahip olma olasılığınız artacaktır. Geçmişte yaşadığınız üzücü olaylar, çeşitli deneyimler, kapalı alanlara, aşırı yüksekliklere ve hayvan ısırıklarına maruz kalmak gibi etmenler, fobilerin kaynağı olabilir.Devam eden tıbbi sorunları veya sağlık sorunları olan kişilerde genellikle fobiler vardır. Travmatik beyin yaralanmalarından sonra fobiler geliştiren çok sayıda insan var. Madde bağımlılığı ve depresyon da fobilerle bağlantılıdır.Fobilerin şizofreni gibi ciddi ruh sağlığı bozukluklarından farklı semptomları vardır. Şizofrenide insanlarda görsel ve işitsel halüsinasyonlar, sanrılar, paranoya gibi negatif semptomlar gösterirler. Ayrıca fobileri olan insanlar, şizofrenideki gibi gerçeklik testinde başarısız olmazlar.Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Fobi Türlerine Dair Örnekler

Açık Alan Fobisi Nedir?

Açık alan fobisi, kaçamayacağınız yer veya durumlardan korkmaktır. Kalabalık fobisi olarak da anılır. Agorafobili insanlar büyük kalabalıklar içinde olmaktan veya evin dışında mahsur kalmaktan korkarlar. Genellikle sosyal aktivitelerden tamamen kaçınırlar ve evlerinin içinde kalırlar.Bu fobiye sahip insanlar, kaçamayacakları bir yerde panik atak geçirebileceklerinden korkarlar. Kronik sağlık sorunları olanlar, kamuya açık bir alanda veya yardımın kendilerine ulaşamayacağı yerlerde nöbet geçirmekten korkabilirler. 

Sosyal Fobi Nedir?

Sosyal fobi, sosyal anksiyete bozukluğu olarak da adlandırılır ve en bilindik fobi türlerinden biridir. Sosyal durumlarla ilgili duyulan aşırı endişedir ve kalabalık fobisine oldukça benzer. Sosyal fobisi olan bireyler, bir restoranda sipariş verirken telaşlanabilirler. Sık sık insanlardan kaçınmayı tercih ederler.

Diğer Bilindik Fobi İsimleri

Çoğu insan belirli durumlardan veya nesnelerden hoşlanmaz, ancak gerçek bir fobi olması için bu korkunun günlük yaşamı etkilemesi gerekir. İşte en yaygın olanlardan birkaçı:Glossofobi: Kısaca topluluk önünde konuşma korkusu olarak bilinir, kalabalık fobisiyle çok benzerdirs. Bu fobiye sahip kişiler, bir grup insanın önünde konuşma veya sunum yapacakları zaman çeşitli semptomlar gösterebilirler. Akrofobi: Akrofobi, yükseklik korkusudur. Bu fobiye sahip insanlar dağlardan, köprülerden veya binaların üst katlarından kaçınırlar. Yaygın belirtiler arasında baş dönmesi, bayılma, terleme ve bayılacakmış ya da bilincini kaybedecekmiş gibi hisler yer alır.Klostrofobi: Klostrofobi ise kapalı veya dar alanlardan korkmaktır. Şiddetli klostrofobi, özellikle arabalara veya asansörlere binmenizi bile engelleyebilir. Ayrıntılı bilgi için klostrofobiyi detaylı anlattığımız yazımızı okuyabilirsiniz.Aviofobi: Aviofobi, uçuş korkusu olarak bilinir.Dentofobi: Dentofobi, en basit tabirle diş hekimi korkusudur. Bu fobi, genellikle bir diş muayenehanesinde yaşanan tatsız bir deneyimden sonra ortaya çıkar. Gerekli diş bakımlarınıza engel olursa, uzun vadede ciddi zararları olabilir.Hemofobi: Bu bir kan veya yaralanma fobisidir, kan görme korkusu veya kan tutması olarak da adlandırılır.Tripofobi: Kısaca delik görünce ortaya çıkan korku ve panik durumu olarak tanımlanan fobidir. Ayrıntılı bilgi için Tripofobi makalemizi okuyabilirsiniz.Koulrofobi: Palyaço görünce korkmaktır, palyaço fobisi olarak da anılır.Arachnophobia (Araknofobi): Örümcek korkusu.Ophidiophobia (Ofidiyofobi): Yılan korkusu olarak bilinir.Nyctophobia: Bu fobi, gece ve karanlıktan korkmaktır. Genelde bir çocukluk alışkanlığı olarak başlar ve ergenliği aştığında devam ediyorsa, o zaman bir fobi olarak kabul edilir.

Risk Faktörleri

Anksiyeteye genetik yatkınlığı olan kişilerde çeşitli fobiler geliştirme riski yüksek olabilir. Yaş, sosyoekonomik durum ve cinsiyet, sadece bazı fobiler için risk faktörüdür. Örneğin, kadınların hayvan fobilerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Düşük sosyoekonomik statüye sahip çocukların veya insanların sosyal fobilere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Diş hekimi ve doktor fobisi olanların çoğunluğunu ise erkekler oluşturur.

Fobilerin Belirtileri

Fobilerin en genel belirtisi panik ataktır. Panik atağın semptomları ise:

 • kalp çarpıntısı, nabız dengesizlikleri
 • nefes darlığı
 • hızlı konuşma, konuşamama veya kekeleme
 • ağır kuruluğu
 • mide bulantısı
 • yüksek kan basıncı
 • şiddetli titremeler
 • göğüs ağrıları
 • boğulma hissi
 • baş dönmesi
 • aşırı terleme hissi

Bununla birlikte, fobisi olan bir kişinin doğru teşhis için panik atak geçirmesi gerekmez.

Fobiler Nasıl Geçer? Tedavi Seçenekleri

Bilişsel Davranışçı Terapi

Bilişsel davranışçı terapi (BDT), fobiler için en yaygın kullanılan terapötik tedavidir. Kontrollü bir ortamda korkunun kaynağına maruz kalmak şeklinde uygulanabilir. Semptomları azaltmaya ve endişe duygularını ortadan kaldırmaya yarayabilir.Terapi, olumsuz düşünceleri, inançları ve fobik duruma neden olan şeyleri ortadan kaldırmak konusunda oldukça etkilidir. Modern BDT teknikleri, insanları fobilerinin kaynaklarına güvenli bir şekilde maruz bırakmak için sanal gerçeklik teknolojisini kullanır. Fobiyle bu şekilde yüzleşmek ve korkuları atlatmak amaçlanır. Doğru şekilde uygulandığında fobi rahatlıkla yenilir.

İlaç Tedavisi

Antidepresanlar ve anti-anksiyete ilaçları, korkuya karşı duygusal ve fiziksel tepkileri yatıştırmaya yardımcı olabilir. İlaçlar çoğu zaman, bilişsel davranışçı terapiyle kombine şekilde kullanılır.Eğer herhangi bir fobiniz varsa, tedavi görmeniz çok önemlidir. Fobilerin üstesinden gelmek kolay olmayabilir, ancak çaba göstermek bile ciddi bir adımdır. Doğru ve düzenli bir tedavi ile korkularınızı yönetmeyi öğrenebilir ve üretken, tatmin edici bir yaşam sürdürebilirsiniz.Sorumluluk Reddi: Amacımız, size en alakalı ve güncel bilgileri sağlamaktır. Ancak, hastalıklar, semptomlar, ilaçlar ve maddeler her kişiyi farklı şekilde etkilediğinden, bu bilgilerin olası tüm bilgileri içerdiğini garanti edemeyiz. Bu bilgi, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Olası sorunları, yan etkileri, hastalıkları ve semptomları her zaman tıbbi geçmişinizi bilen bir sağlık uzmanıyla görüşün. Dusge.com’da paylaşılan bilgiler, tıbbi tavsiye yerine geçmez. Detaylı bilgi için: tıbbi sorumluluk reddi.

Yorum yapın