Evlilikte İlk Gecede Okunacak Dua

Evlilikte İlk Gecede Okunacak Dua“İçinizdeki bekârları, kölelerinizden ve cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer yoksul iseler, Allah onları lütfu ile zenginleştirir. Allah lütfu bol olandır, bilendir.” (1)  Bu ayeti kerimeye göre evlenmek Allahu Teâlâ tarafından kullarına evliliğin emredildiğini bildirilmektedir. Evlilik niyeti ile bir araya gelen kişilerin ise evlenmelerinden dolayı Allahu Teâlâ kullarına mükâfatlar vermek ister. Yani evlenen kimseler Allah’ın emrini yerine getirdikleri için evliliğin ilk gecesi yapacakları dualarda Allahu Teâlâ katından kabul edilecektir. Bu nedenle evlenen çiftlerin ilk gece okuyacakları dualar büyük öneme sahiptir.Evlilikte İlk Gece Yapılacaklar

  • Damat odaya girerken eşine selam vermelidir. Eşi de aynı şekilde damada selam vermelidir.
  • Evlenen kimselerin ilk gece mutlaka 2 rekât şükür namazı kılmaları gerekir. Bu namazı kılmak müstehaptır ve çok büyük sevaplar gizlidir.
  • Namaz kılan eşler namazın sonunda şu şekilde dua edebilirler:

‘’Allah’ım bana karşı eşimde bereket, sevgi ve güzellikler ihsan eyle. Eşime karşı beni de bereketli, sevgi dolu ve güzel ihsan eyle. Allah’ım bana eşimden eşime de benden hayırlı rızıklar ihsan eyle. Allah’ım birleşmemiz hayırlı olan şeylerde eşimi ve beni birleştir.’’

  • Evlilikte ilk gece namaz kılınmasından sonra edilen dualar Allah katında en makbul olan dualardandır. Bu nedenle eşler namaz sonrasında gelecekte hayırlı bir nesil dünyaya getirmek, cennetlik eşler olmak ve dünya nimetlerinden hayırlı olanlarını istemek gibi içlerinden geçen duaları yapabilirler. Yaptıkları duanın sonunda ise Rabbena Atina duasını okuyabilirler.
  • Damat gelinin alnını şefkatli, aşk ve muhabbet dolu bir şekilde okşayarak şu duayı etmelidir:

‘’Barekallahu likülli vahidin minna li sahibih.’’Anlamı: Allah’ım eş olarak bizi birbirimize mübarek kılsın. İkimizi de birbirimize hayırlı, mübarek ve bereketli eylesin.

  • Damadın cinsi münasebet için eşine yaklaşırken şu duayı etmesi gerekir:

‘’Bismillahi Allahümme cennibnaş şeytane ve cennibiş şeytane ma razaktena’’Anlamı: Allah’ın bereketli olan ismi ile! Ey Allah’ım beni ve eşimi şeytandan uzak kıl. Şeytanı da bize rızık olarak vereceğin her şeyden uzak eyle.

  • Yeni evlenen kişilerin dualarına Bismillah ile başlamaları da ayrıca kısa ve güzel bir dua olacaktır.

Kaynaklar(1)Nur Suresi, 32(2)Tam Dua Kitabı, Yusuf Tavaslı(3)Efendimizin Dilinden Dualar ve Zikirler, İmam Nesai

Yorum yapın