Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Erkek Saç Bakımı Saç bakımı dendiğinde, eskiden sadece kadınlar akla gelirdi. Günümüzde artık erkekler de saç bakımlarına hayli özen gösterir oldu. Saçlarının parlak, hacimli, şekilli ve bakımlı olması erkekler için de önemli ve bunun için düzenli olarak saç bakım yapan hatta yaptıran erkekler hiç de azınlıkta değil.

Erkekler, boya, maşa, düzleştirici tarzındaki işlemlere çok gereksinim duymadıklarından, saçlarda kırık, yanık, kopma sorunu da yaşanmıyor; ancak matlaşma, dökülme, kepek, kuruluk veya aşırı yağlanma sorunlarını onlar da yaşıyor ve daha sağlıklı, bakımlı ve parlak saçlara sahip olmak için saç bakımına özen gösteriyorlar.

Erkek saç bakımı nasıl yapılıyor, erkek saç bakımı hangi işlemleri kapsıyor, erkek uzun saç bakımı nasıl yapılıyor bir bakalım isterseniz…

Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

 1. Erkekler şampuan seçimi konusunda şanslıdırlar; zira piyasada var olan pek çok şampuan, erkek saç bakımı ve temizliği için uygundur. Saç kuruluğuna erkeklerde çok sık rastlanmaz. Genelde yağlı olmaya eğilimli saçları olsa da, kısa kesim olduğu için her gün yıkanabilir ve uygun gündelik maskelerle yağlanma sorunu kolaylıkla kontrol altına alınabilir.
 2. Erkekler çoğunlukla jöle, briyantin, sprey gibi şekillendiricileri kullandıkları için, saçlarındaki en büyük sorun kepeklenme sorunudur. Bu sorun da, saçlar her günün sonunda şampuanlanarak kimyasal maddelerden arındırılırsa, ortadan kalkar.
 3. Eğer jöle, briyantin tarzı kimyasallar kullanmak istemiyorsanız, duştan sonra saçlarınızı  öne doğru eğerek kurutup, taze limon suyu ile şekillendirebilirsiniz. Hem doğal, hem de saçlar için zararsız bir şekillendirme yöntemini uygulamış olursunuz.
 4. Erkeklerde saçlar çoğunlukla kısa olduğu için, şampuan kullanımı direkt saça dökülerek değil, iki avuca yayıp sonra saça uygulamak şeklinde olmalıdır. Şampuan, doğrudan saça uygulanırsa, saçların kısa oluşunun da etkisiyle belli bir bölgede birikerek saç diplerinde tortulanma oluşturabilir. Bu da saç derisi ve kıl kökleri için zararlıdır.
 5. Erkeklerde, özellikle son yıllarda sıkça görülen saç kazıtma yöntemi, doğru ve isabetli bir yöntem değildir. Zira saç kazıtmanın, saçların gürleşmesinde, yahut dökülmesinin önlenmesinde katkısı yoktur. Saç dökülmesi önlenmek isteniyorsa yapılacak en doğru şey saç maskelerinden faydalanmak olacaktır. Doğal malzemelerle formüle edilmiş maskeler, özellikle sarımsakla yapılan saç kürleri, saç köklerini kuvvetlendirerek gürleşme sağlayabilir.
 6. Uzun saçlı erkekler, saçlarını  2 ayda bir kestirerek yenilenmesine olanak tanımalıdır. Erkeklerin saçları, kadınlarınkine göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyar. Jöle, sprey gibi maddelerle yıpranan saçların 2 ayda bir 2-3 cm. kadar kestirilmesi, saçların canlılığı açısından son derece faydalı olacaktır.
 7. Erkekler de saç derisi ve saçın tamamına Hindistan cevizi sütü veya aloe vera ile maske uygulayabilirler. Masaj yapılarak uygulanan maske, saçlarda yarım saat tutularak durulanırsa ve düzenli biçimde haftada 2-3 kez tekrarlanırsa, faydası görülecektir.
 8. Adaçayı ve alma sirkesi de erkek saç bakımında faydalanılabilecek doğal malzemelerdendir.
 9. Bal ve yumurta sarısını karıştırarak saçlarınıza ve saç derinize masaj yapın. Bu şekilde yarım saat bekleyin ve saçlarınızı durulayın.
 10. 2- 3 hafta boyunca her öğünde 1 bardak suya 1 çay kaşığı elma sirkesi karıştırarak için.
 11. Ilık zeytinyağı, bal ve 1 çay kaşığı kadar toz tarçını karıştırıp macun haline getirin ve saçlarınıza uygulayarak 15 dakika bekleyin, ardından şampuanlayın.
 12. Saçlarınızın seyreldiği ve açıldığı noktaları soğanla, saç derisi kızarana kadar ovalayın ve ardından bal sürün.
 13. Ilık kene otu yağı ve badem yağını karıştırarak, haftada 1 kez saç derinize masaj yapın.
 14. Eşit sayıdaki karabiber tohumlarıyla,  misket limonu çekirdeklerini biraz suyun içinde öğütüp, saç derinize düzenli olarak masaj yapın.

Erkek Saç Bakım Ürünleri

Erkeklerde saç bakımı, erkeklere özel üretilen ürünlerle hem çok kolay hem de oldukça keyifli.  Saç problemlerine karşı bitkisel bakım kompleksleri, saç dökülmesine karşı bitkisel bakım şampuanları, hızlı saç kurtarma ve canlandırma terapisi yapan kremler, yoğun vitamin destekli onarıcı saç kremleri, hacim kazandıran bitkisel bakım şampuanları, dökülme ve yıpranma karşıtı yoğun saç bakım serumları, kolay tarama spreyleri ve doğal saç bakım yağları erkeklerin saç bakımlarında kullandıkları ürünlerdir. Ayrıca hemen her markanın erkeklere özel ürettiği şampuanlar, saç kremleri ve bakım jelleri mevcuttur. Bu ürünlerden edinerek ve saçlara düzenli bakımlar uygulayarak gür, sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmak hiç de zor değil. Kerastase, Wella, Toni&Guy gibi markaların erkek saç bakımı için özel olarak ürettiği ürünler ilk akla gelenler.

Erkekler İçin Saç Tedavileri

Erkek saç bakımında pek çok doğal yağdan faydalanılabilir. Özellikle erkek uzun saç bakımı daha da özen ister. İşte reçeteler…

 • Sıcak yağ tedavisi: 2 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtın ve yavaşça tüm saçınıza yedirin. Sıcak su ile ıslattığınız bir havluyu sıkarak saçlarınıza sarın. Havlu soğudukça tekrar ısıtarak bu işlemi aşağı yukarı 3 kez tekrarlayın ve saçlarınızı şampuanlayın.
 • Hint yağı tedavisi: Yarım çay fincanı hint yağını ısıtın ve saç derinize masaj yararak yedirin. Sıcak su ile ıslatılıp sıkılmış bir havluya sararak, saçların yağı emmesini sağlayın ve yarım saat bekleyerek şampuanlayın. İnce telli, kırılgan, cansız saçlara çok iyi gelen bir maskedir.
 • Protein tedavisi:2 adet yumurtayı çırpın, içine 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı gliserin, 1 çorba kaşığı da elma sirkesi ilave edin. Saçlarınızı bir sefer şampuanlayıp durulayın ve bu karışımı yedirerek sürün, 15-20 dakika bekleyin, saçlarınızı durulayın.
 • Kakao yağı tedavisi:Saçlarınız koyu renkse, mükemmel bir bakım kürü önerelim. İçinde su kaynayan geniş bir tencerenin içine daha küçük boyutta başka bir boş kap oturtun ve bu kabın içine yarım çay fincanı ayçiçek yağı, 1 çorba kaşığı kakao yağı ve 1 çorba kaşığı susuz lanolini bu kap içinde eritin. Tüm yağlar iyice birbirine karışınca, kabı kaynar sudan alın ve karışımın içinden 1 çorba kaşığı yağı alarak 1 çorba kaşığı suyla karıştırın ve ovarak saç derinize yedirin. Yarım saat kadar beklettikten sonra şampuanlayıp durulayın. Bu karışım, koyu renk saçlılarda oldukça işe yarayan bir formüldür ve saçlara şık bir parlaklık sağlar.

Yorum yapın