Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ERDOĞAN’DAN YEMEN SALDIRISINA İLK YORUM

Yemen’deki Husi saldırıları, Kızıldeniz ticaretini tehdit ederken, ABD ve İngiltere’nin misilleme saldırıları gerilimi artırıyor. Erdoğan, orantısız güç kullanımını eleştirirken, Husilerin başarılı savunmalar yaptığı belirtiliyor.

ERDOĞAN’DAN YEMEN SALDIRISINA İLK YORUM

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Husi hedeflerine tepki gösterdi.

Cuma Namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik saldırılarına ilişkin ilk açıklamalarını yaptı. Erdoğan, “Orantılı bir eylem söz konusu değil. Bu yapılanların hepsi de orantısız bir güç kullanımıdır. Bu orantısız güç kullanımını şu anda Amerika aynı şekilde İsrail Filistin’de de yapmakta. İran, tüm bunların karşısında kendini nasıl korur ona bakmakta. İngiltere zaten Amerika’yla beraber bu süreç içerisinde hep adımını atmıştır, atmaya devam ediyor. Şu anda Kızıldeniz’i malum bunlar bir kan gölüne çevirme hevesindeler.”

“HUSİLER ABD VE İNGİLTERE’YE KARŞI BAŞARILI SAVUNMA YAPIYOR”

Yemen, Husilerle mücadelede kararlı bir duruş sergiliyor. Erdoğan, “Yemen, Amerika olsun İngiltere olsun, karşılarındaki tehdide etkili bir şekilde cevap verdiğini söylüyor. Rehavete yer olmadığını vurguluyor. Farklı kaynaklardan gelen bilgilere göre, Husilerin ABD ve İngiltere’ye karşı başarılı savunmalar yaptığı, etkili cevaplar verdiği ifade ediliyor.”

KIZILDENİZ’DE NELER OLUYOR?

Son dönemde, Yemen’deki Husilerin, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına misilleme olarak ticari gemilere yönelik eylemler gerçekleştirdiği biliniyor. Bu nedenle birçok gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı almıştı. Pentagon, 6 Aralık 2023’te Husi güçlerinin ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası “Deniz Görev Gücü” kurma görüşmeleri yaptığını duyurmuştu. Ayrıca, 18 Aralık’ta “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu bir misyon oluşturulduğu açıklanmıştı.

Husilerin Kızıldeniz’deki saldırıları, Süveyş Kanalı’nın geçişlerini tehlikeye atarak küresel ticaretin önemli bir bölümünü etkileme potansiyeline sahiptir. Bu durum, küresel ekonomide yeni bir “tedarik zinciri krizi” endişesine neden olmuştur.

YENİ SALDIRI: ABD VE İNGİLTERE’DEN YANIT

ABD ve İngiltere ordusu, Kızıldeniz’deki Husi saldırılarına yanıt olarak Yemen’deki Husi hedeflerine savaş uçakları ve Tomahawk füzeleriyle saldırdı. En az 12 Husi hedefi vurulurken, Yemen’in başkenti Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinde patlama sesleri duyuldu. Saldırıya ilişkin konuşan ABD Başkanı Biden, “Bugün, talimatımla, ABD ordu güçleri İngiltere ile birlikte ve Avustralya, Bahreyn, Kanada ve Hollanda’nın da desteğiyle Yemen’de Husi isyancıları tarafından kullanılan bazı hedeflere hava saldırısı düzenledi” açıklamasını yaptı.