Ana Sayfa Arama Galeri Video
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

En İyi Kabızlık İlacı

En iyi kabızlık ilacı nedir? Kabızlığı geçiren ilaç nedir?

En İyi Kabızlık İlacı

Kabızlık en kötü hastalıklar arasında yer almaktadır. Kabızlık genellikle az miktarda veya katı dışkının çıkması ile tanımlanır. Bu durum kişinin dışkı atma sıklığını veya dışkı konsistansını etkileyebilir. Kabızlık genellikle beslenme, iştah, su alımı, fiziksel aktivite, hormonal değişiklikler veya bağırsak hareketlerinde bozukluklar gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Ayrıca bazı ilaçlar veya sağlık durumları da kabızlık nedeni olabilir. Tedavisi kişiye özel olarak belirlenmelidir ve doktorunuzla konuşmanız önerilir. Hayat standartlarımızı altüst eden bir hastalıktır.

Türkiye’de ve dünyada en çok kabızlık sorunu fastfoot ile beslenen kişilerde görülüyor. Bunların ana sebebi fastfootlarda su oranının düşük olmasıdır. Su oranı düşük olduğundan bağırsaklar kuru ve kabızlığa yol açar. Duygusal, psikolojik ve bağırsak sorunlarına yol açan kabızlık için birçok bitkisel çözüm olsa da çoğu kişide bu bitkisel yöntemler yetersiz kalmaktadır. En iyi ve hızlı çözün yolu bakanlık onaylı kabızlık ilaçlarını kullanmak olacaktır. Bu ilaçlar ne kadar bakanlık onaylı olsalar bile bir hekim gözetiminde kullanılması şiddetle tavsiye ediyoruz. Piyasada birçok kabızlık ilacı bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sizin için uzun araştırmalar sonucunda bulduk ve yazıyoruz.

Duphalac Kabızlık İlacı

Türkiyde’de en çok kullanılan kabızlık ilaçlarının başında Duphalac gelmektedir. Yan etkisinin neredeyse olmaması sebebi ile herkes tarafından kullanılabilir. Özellikle hamileler, yeni anne olan ve emzirenlere bu ilaç tavsiye edilir. Duphalac hekimler tarafından en çok yazılan kabızlık ilacıdır sebebi ise ilacın SGK tarafından karşılanmasıdır. Eğer hekim tarafından reçeteye yazılırsa ilaç ortalama 60 liraya eczanelerden temin edilebilir.

Sanne-Lax Kabızlık İlacı

Bitkisel formüllü kabızlık ilacı denince listenin en başında Sanne-Lax gelmektedir. Bağırsak tembelliği yapmaması ve yan etkisinin çok az olması sebebi ile diğer kabızlık ilaçlarının önüne çıkıyor. Bu ilaç için bir hekim gözetimi de bulunmuyor. Zor bir kabızlık döneminde rahatlıkla birden fazla kullanabilirsiniz. Senna-Lax, bir laksatif ilaçtır ve kabızlığın tedavisinde kullanılır. Senna-Lax, senna gibi bitkisel bir maddeden yapılır. Senna-Lax bağırsak hareketlerini arttırarak dışkıyı yumuşatır ve kolayca atmasını sağlar. Genellikle rektal yoldan kullanılır. Ancak dozaj ve kullanım süresi kişiye özel olarak belirlenmelidir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir. Ayrıca, sürekli kullanımda veya yan etkileri olan kişilerde hakim tarafından takip edilmesi önerilir.

Debridat Kabızlık İlacı

Debridat, Trimebutin Maleat içeren bir ilaçtır. Bu ilaç kas gevşetici bir ajan olarak çalışarak, fonksiyonel barsak bozukluklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı oluyor. Özellikle fonksiyonel dispepsi, irritabl barsak sendromu ve diğer fonksiyonel barsak bozukluklarının tedavisinde kullanılır. İlaç genellikle oral yolla alınır ve dozaj kişinin durumuna ve tedaviye cevabına göre belirlenir. Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuzla konuşmanız önerilir ve eğer ilacın kullanımından dolayı herhangi bir anormal semptom veya yan etki oluşursa doktorunuza başvurmalısınız.