Elon Musk Kimdir? Kaç Yaşındadır?

Özellikle de sosyal medya kullanımı ile birlikte adından sık sık söz ettiren bir isim var. Hatta kendisine ‘gerçek Iron Man’ bile denilen Elon Musk kimdir? Elon Musk kaç yaşındadır ve şimdiye kadar neler yapmıştır? Gelin birlikte inceleyelim.

Elon Musk kimdir?

Tam adı Elon Reeve Musk olan ve birçok alanda koşturan girişimci Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğdu. Yani Elon Musk, aslen Güney Afrikalı olmak ile birlikte, aynı zamanda hem Kanada hem de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına sahiptir.

Şimdilerde sık sık adından söz ettiren Elon Musk, tüm dünyada büyük bir kullanım oranına sahip olmasına karşın ülkemizde kullanımı yasaklı olan PayPal’ın kurucusudur. Ancak kendisi PayPal’ı satmış ve bu bütçe ile çok daha büyük işlere imza atmak için hazırlanmıştır.

Bunun yanında şu anda Elon MuskSpaceX içerisinde CEO ve baş tasarımcı rolünde iken, Tesla Motors’da başkan ve CEOSolarCity’de başkan ve OpenAI isimli kar amacı gütmeyen kurumun da kurucularındandır.

Elon Musk’ın Hayatı

Elon Musk, az önce de belirttiğimiz gibi 1971 yılında Güney Afrika içerisinde doğdu. Kanadalı bir anne ve Güney Afrikalı bir babaya sahip olan Musk, 12 yaşındayken kendi oyununu programladı ve bunu 500 dolara satmayı başardı.

Elon Musk, ömrü boyunca 3 noktaya değindi. İnsanların geleceğini en çok etkileyen noktalar olarak belirttiği bu durumda, internet, temiz enerji ve uzay olarak listelenmişti. Her birine de adım adım girmek için gün sayıyordu.

Elon Musk ve PayPal

1999 yılının Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme sistemi olan x.com adresini bir ortağı ile kurdu. Bundan yalnızca bir yıl sonra ise Confinity isimli açık artırma sistemini bünyesine kattı ve PayPal oluştu. Şubat 2001 döneminde şirketin ismi de değişti ve PayPal Inc. olarak hayatına devam etti.

Şöyle düşünün, bir şirket kurdunuz. Gece gündüz demeden çalıştınız ve bu şirketi büyüttünüz. Yeni ortaklar ve yatırımcılar buldunuz. 200 ülkede geçerli (maalesef Türkiye bu listede değil) bir ödeme sistemi geliştirdiniz. En sonunda ise bu şirket 1,5 milyar dolara sattınız. Cebinize net olarak 165 milyon dolar kaldı. Bu para ile ne yapardınız? Güzel bir arsa alıp ‘müteahhit’ işine girerim diyenlerdenseniz akıllı olduğunuz doğru. Çünkü yalnızca Elon Musk gibi ‘deli‘ bir kişilik bu para ile gidip bir roket şirketi kurabilir.

Evet, Elon Musk kazandığı tüm para ile üç ayrı endüstride üç ayrı şirkete yatırım yaptı. 10 milyon dolarını enerji sektöründeki SolarCity’e, 70 milyon dolarını otomotiv sektöründeki Tesla’ya ve 100 milyon dolarını da uzay endüstrisindeki SpaceX’e yatırdı. Bunların üçü de birbirinden riskli endüstriler gibi gözükmüyor mu? Ama üçü de ayrı bir vizyon ile hareket ediyor.

Elon Musk ve SpaceX

Peki bir uzay şirketi kurmak isteseniz ne yapardınız? 100 milyon dolar yatırıp yıllık bütçesi 19 milyar dolar olan NASA’ya mı kafa tutardınız? Pek mantıklı gözükmüyor değil mi? Peki Elon Musk nasıl bir adım atmış?

Elon MuskSpaceX ile anlaşmadan önce uzay ile ilgili bildiği ve bulabildiği tüm kitapları okumuş. Konu hakkında o kadar bilgi sahibi olmuş ki, şirkete aldığı roket mühendislerine yardımcı olabilecek kıvama gelmiş. Sonra da işe aldığı dahiler ile kendisi de çalışarak (günümüz patronları gibi değil yani) SpaceX şirketini bu günlere kadar getirebilmiş.

Elon Musk SpaceX ile çalışmaya başlattıktan 7 yıl sonra SpaceX Falcon fırlatma araçlarını ve Dragon çok amaçlı uzay aracı sıfırdan tasarlandı. Eylül 2009’da ise SpaceX’in Falcon 1 isimli roketi Dünya yörüngesine uydu yerleştirilen ve özel bir şirket tarafından gönderilen ilk fırlatma aracı oldu.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo ulaştırması için ilk defa özel bir şirket olan SpaceX‘i seçti. Net değeri bilinmese de ortalama 2,5 milyar dolar olan bu anlaşma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo alınıp gönderilmeye başladı.

Elon Musk, SpaceX ile hiçbir zaman ‘çok para kazanıyorum’ demedi ve kâr oranını katlayabilmek için çalıştı. Bunun için de yeniden kullanılabilir yörüngesel fırlatma aracını oluşturdu. Bununla birlikte uzaya uçma maliyeti 10 kat azalırken, güvenlik de 10 kat artırıldı.

Önümüzdeki yıllarda SpaceX’in hedefi, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot göndermeye yoğunlaşırken bir yandan da ana amacı Mars’a insan göndermek üzerine çalışmaları hızlandırmak olarak belirtiliyor.

Elon Musk ve Tesla Motors

Musk, aynı zamanda Tesla Motors şirketinin ortak kurucularından biri ve ürün tasarımının başındadır. Elon Musk’ın bu işe girmesinin temelinde bulunan elektrikli araç aşkı çocukluğuna kadar dayanmaktadır.

Musk, ilk başlarda Tesla Motor yatırımlarını neredeyse tamamını ilk iki yatırım turunda bitirdi. CEO görevinde Martin Eberhard ile anlaşma sağlasa da 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz ile birlikte (koskoca) Tesla bile küçülmeye gitti ve CEO görevini de Musk üstlendi.

Tesla Motors, ilk olarak elektrikli spor araç Tesla Roadster üretimi ile işe koyuldu. Bu araç 31 ülkede 2500’ün üzerinde bir satış gerçekleştirdi. Sonrasında ise dört kapılı sedan Model S22 Haziran 2012 tarihinde teslim edildi ve hemen peşinden Model X 9 ile piyasaya yeni bir adım attı.

Elon MuskTesla şirketinde büyük kitlelere ulaşabilmek adına mümkün olduğunca uygun fiyatlı elektrikli araçlar sağlamak için çalışmaktadır. Vizyon olarak öncelikle varlıklı müşteriler ile para kazanmak için Tesla Roadster üretildi. Elde edilen gelir ile daha düşük fiyatlı elektrikli araçların Ar-Ge yatırımı yapıldı. Ayrıca MuskTesla ile ilk çalışmalarına başladığından beri Roadster aracının yarı fiyatında olan Model S‘i desteklediğini belirtmektedir.

Raporlara göre Elon Musk’ın Tesla içerisinde 32% hissesi bulunmaktadır.

SolarCity

SolarCity, Amerika’nın en büyük güneş enerjisi sistemi sağlayıcısı olarak çalışmalarına devam etmektedir. Elon Musk’ın en büyük hissedarı olduğu ve yönetim kurulunda başkanlık görevini yaptığı şirkette Musk’ın kuzeni Lyndon Rive ortak kurucu ve CEO olarak çalışmaktadır. Hem Tesla hem de SolarCity için yapılan yatırımlar ile Musk, küresel ısınmaya karşı kendi içinde bir savaş açmıştır.

Elon Musk ve OpenAI

Elon Musk, o kadar işi birden yürütürken aynı zamanda yapay zeka için de çalışmalarını sürdürüyor. Kurucu ortağı olduğu ve herkesin merakla takip ettiği OpenAIkar amacı gütmeyen bir kurum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Musk, yapay zekanın geleceğimizde çok büyük etkisinin bulunacağını düşünürken, tüm bu olumsuz düşüncelere rağmen yapay zekanın öncüsü konumuna da gelmiştir.

OpenAI, son dönemlerde kendi kendine mantıklı cümleler (yalnızca İngilizce) üretebilen bir yapay zeka geliştirdi ve bu yapay zeka ile bazı hikayeler dahi yazmayı başardı. Bunun ardından yakın zamanda da fotoğraf tamamlama ve sıfırdan resim çizme yeteneğine sahip bir yapay zeka üzerinde çalışmaları sürdürüyor.

OpenAI, hiçbir kopya kullanmadan ve sıfırdan kendisi öğrenerek Dota 2 oynamayı öğrenmiş ve dünya şampiyonu olan takımları dahi tek başına yenmeyi başarmıştır. Bu durum da yapay zekanın korkutucu düzeye geldiği konusunda insanları endişelendiren bir adım olarak lanse edilmiştir.

Elon Musk’ın Hayır İşleri

Tüm bu işlerin yanında Elon Musk, aynı zamanda hayır işleri ile de ilgilenmektedir. Kendisinin kurduğu Musk Foundation ile bilim eğitimi, çocuk sağlığı ve temiz enerji üzerine hayır işleri yapılmaktadır. Ayrıca yenilenebilir enerjiyi teşvik eden X Prize Foundation‘da da rol alırken, Space Foundation, National Academies Aeronautics and Space Engineering, Planetary Society ve Stanford Engineering Advisory Board kurumlarının yönetim kurullarında görev almaktadır.

SONUÇ

Elon Musk kimdir ve ne yer ne içer gibi birçok sorunun cevabını sizler için derledik ve bu yazıyı hazırladık. Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu tarz daha fazla nasıl yapılır gibi içerik için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Yorum yapın