Elektrikli Araçların Menzilini Etkileyen Faktörler

Elektrikli araçlarda en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri olan elektrikli araçların menzilini etkileyen faktörleri derledik.

Günümüz otomobil dünyasında kısmen yeni olarak adlandırbileceğimiz ancak geleceğin vazgeçilmezi olarak gösterilen elektrikli otomobiller, araç kullanıcılarının kafalarında birtakım soru işaretleri oluşmasına neden olmakta. Yıllardır süre gelen otomobil alışkanlığımızın dönüşüm evresinde olduğu bu günlerde, kullanıcıların akıllarındaki en merak edilen konulardan biri de elektrikli araçların menzili.

Elektrikli otomobiller ile hayatımıza girecek olan şarj istasyonları ve batarya gibi terimler, araçların menziline hizmet edecek faktörler arasında. Şu anda yakıt doldurma işlemlerini birkaç dakika içerisinde görebilen araç kullanıcıları yeni nesil elektrikli araçlarla bu süreçlerin uzaması ve araçların menzilinin yetersiz kalması gibi çekincelere sahipler. Bu konular hakkında her geçen gün yeni teknolojiler geliştirilse de gelin günümüzde menzil arttırma yöntemleri nelermiş onlara bakalım.

Öncelikle menzili etkileyen faktörlerin ikiye ayrıldığını söyleyebiliriz. Bu faktörlerden sürücünün etki edebileceği ve sürücünün etki edemeyeceği faktörler olarak adlandırılabilir.

Sürücülerin etki edebileceği ve menzile etki eden faktörler şu şekilde;

  • Aracın bataryasını düzenli olarak şarj etmek.
  • Aracı tavsiye edilen hızlarda kullanma ve ani hızlanmama
  • Lastikleri önerilen lastik basıncı değerlerinde kullanma.
  • Araç içerisinde özel elektrik tüketim ekipmanlarını minimum ölçüde kullanma

Sürücülerin etki edemeyeceği ve dış faktörlerden kaynaklanan menzili etkileyen etkenler şu şekilde;

  • Trafik durumu
  • kısa sürüş mesafeleri
  • karşıdan esen rüzgar ve sıcaklık
  • yol koşulu ve yüzeyi

Peki sizin paylaşmış olduğumu liste dışında bildiğiniz elektrikli araçların menzilini etkileyen faktörler var mı? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla nasıl yapılır içeriği için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Yorum yapın