Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık Uluslararası Öğrencilerle Buluştu

 
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Ofisinin düzenlemiş olduğu Uluslararası Öğrenci Akademisi Şehir-Kültür Atölyesi etkinliğinin ilk konuğu Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık oldu.
 
Edirne Valisi Sn. H. Kürşat Kırbıyık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Edirne Ofisi tarafından düzenlenen etkinlikte ilimizde eğitim gören uluslararası öğrencilerimizle bir araya geldi.
Buluşmada, Öğrencilerimiz tek tek tanışan ve sohbet eden Vali Kırbıyık, YTB Edirne Ofisi Müdürü Fatih Ot, yaptıkları faaliyetler ve etkinlikler ile ilgili bilgi aldı.
 
Vali Kırbıyık öğrencilerimiz ile sohbetinde; “Türkiye’deki bu ölçekteki şehirlerden çok daha önce Edirne üniversiteye kavuşmuş. Üniversitenin içinde 42 binin üzerinde öğrencimiz var. Bunların içerisinde 5 bine yakın uluslararası öğrenci tabi ki farklılık katıyor. Hem üniversiteye hem şehrimize farklı bir boyut kazandırıyor. Bir anlamda hoşgörü iklimi ortaya çıkıyor. Karşılıklı kültürel paylaşımlar ortaya çıkıyor. Zaten bu salonda bulunanlarla birçok bağımız var. Büyük oranda din bağımız büyük oranda soy bağımız her ikisinin de bir arada bulunanları çok fazla. Hiçbir şey olmasa gönül bağımız var. Bu coğrafyanın tam ortasındayız özellikle Balkan coğrafyası ile gönül birlikteliğimiz çok fazla.
Sizin bu şehre katacağınız çok şey olmakla beraber bu şehrin de sizlerin hayatınıza çok şey katmasını umut ediyoruz.Burada sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyduk. Bizde sizlerle birlikte kendi anılarımızı tazeledik. Geriye dönüp baktığımda; ben üniversiteden 1999 yılında mezun oldum, ancak sanki dün mezun olmuşum gibi geliyor. Bazen bir üniversite arkadaşımızla oturduğumuzda anılarımız çok taze geliyor, sanki dün ayrılmışız bugün tekrar buluşmuşuz gibi. Ama üniversiteden mezuniyetimizin üzerinden 23 sene geçmiş, sizler içinde böyle olacak, gün gelecek her biriniz farklı alanlarda farklı yerlerde farklı işlerle iştigal edeceksiniz. Okul döneminizi ne kadar dolu dolu geçirirseniz hayatınızın en güzel hatıralarını da bu dönemde biriktirdiğinizi göreceksiniz. Hepinize eğitim hayatınızda başarılar diliyorum. Şehrimizde iyi ki varsınız, sizlerin burada olması bu şehir için büyük bir zenginlik. Bizler sizin her zaman yanınızdayız. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin.” şeklinde konuştu.
 
Sohbet havasında geçen buluşmada uluslararası öğrencilerimiz şehrimizdeki gündelik yaşamlarında karşı karşıya kaldıkları sorunları ve memnuniyet duydukları hususları ilettiler. Edirne Valisi H.Kürşat Kırbıyık iletilen sorunlarla ilgili olarak muhatap kurum yetkililerine gerekli talimatlar vererek sorunların en kısa sürede çözülmesini istedi.
 

Yorum yapın