E330 (Sitrik Asit) Nedir? E330 İçeren Gıdalar Nelerdir? E330 Helal Mi?

E330 (Sitrik Asit) Nedir?

Herkes E330 (Sitrik Asit) Nedir? diye soru işaretlerine sahiptir. Bu sebeple bu katkı maddesi hakkında bazı detaylı bilgileri paylaşmak faydalı olacaktır. Merak edilen e330 aslında sitrik asit demektir. Renksiz ve kristal bir yapıda bulunur. Organik bileşik olan bir madde olarak bilinir. Sitrik asit yani e330 ekşi olan meyvelerin çoğunda bulunan bir maddedir. Kivi, limon ve benzeri daha birçok meyvede doğal yollardan bulunmaktadır.

Ticari amaçlı üretim söz konusu olduğunda da Aspergillus niger adı verilen küfün, melası fermente etmesiyle oluşturulur. Melas ise bir glukoz yani şeker kaynağıdır. Küf, şekeri kullanarak sitrik asite fermente etmektedir. Yöntem olarak göz önünde bulundurulduğunda, aynı sistem sirke üretimi sırasında da benzer şekilde kullanılır. Sirke üretimi için kullanılacak olan üzüm şeker kaynağı olur. Bakteriler aracılığıyla asetik asite fermente edilir, bu sayede de sirke elde edilmiş olur.

E330 (Sitrik Asit) Helal Mi ?

Genel anlamda sanayi işletmeleri bünyesinde asitlik düzenleyici olarak kullanılan bir maddedir. pH değerini azaltmak amaçlı ve bakterilerin optimum düzeyde uzaklaştırılması için kullanılan bir katkı maddesi özelliğindedir. Ayrıca pH değeri değişimi göz önünde tutularak marmelatlarda, reçellerde kıvam artışı sağladığı için kullanılabilmektedir. Protein stabilizasyonunda da etkili olmaktadır. E330 meyvelerle, meyveli ürünlerde oluşan kararma durumunun yaşanmasını da azaltır. Antioksidan aktivite oranını ise fazlalaştırır.

            İşte e330 nedir sorusu için oldukça geniş bir cevap aralığı olduğu görülmektedir. Akıllarda takılan diğer bir soru ise; e330 (Sitrik Asit) helal mi olmaktadır. Sitrik asit ve sitratlar grubunda bulunan katkı maddeleri helal olan ve aksi bir durum içermeyen maddelerdir. Günlük kullanım için herhangi bir oran ise belirtilmemektedir. Ancak sağlık açısından aşırı miktarda tüketilmemesi gereklidir. Fazla e330 tüketiminde yan etkiler olarak aşağıdaki durumlar görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda kesinlikle bir doktora gidilmelidir.

 E330 (Sitrik Asit) Hangi besinlerde bulunur?

E330 (Sitrik Asit)  doğal gıda katkı maddesi olmalarından dolayı pek çok besinde bulunabilmektedirBu sebeple E330 (Sitrik Asit)  içeren gıdalar ve ürünlere de yer vermek faydalı olacaktır. Bunlardan bazıları ile ilgili örnek vermek gerekirse:

 E330 :

 – Sarı limon

 – Yeşil limon

 – Kivi

 – Çilek

 -Hazır gıda grubu için ise tek tek belirtmek mümkün olmayacağında özellikle ekşi gıdalarda E330 Sitrik Asit Bulunur.

 Ancak Şu noktayı belirtmek gerekir ki doğal yollardan sitrik asit elde etmenin zor ve ekonomik olmaması nedeniyle endüstride özellikle ekşi yiyeceklerde sitrik asit doğal olmayan yollardan elde edilir bu bakımdan sürekli tüketilmesinin uygun olmadığı uzmanlarca önerilmektedir.

 Zararları nelerdir?

  Aşağıda sayılan durumlarda doktora başvurulması önerilir.

 – Mide krampları

 – Mide ağrıları

 – Diyare (ishal)

 – Mide bulantısı ve kusma

 – İştah kaybı

            Doğal katkı maddeleri olmalarından dolayı e330 katkı maddelesinin gerekli ya da normal dozlarda kullanılması durumunda zararları yoktur. Tekrar belirtmekte fayda var ki, e330 helal mi sorusunun yinelenmesine gerek yoktur. Çünkü doğal bir katkı maddesidir ve helal olan maddeler arasında yer alır. Ancak e330 fazla tüketildiğinde mutlaka bir doktora gidilmelidir. 

Yorum yapın